PDA

View Full Version : Tropical spirulina Super Forte si Tropical D-Allio



Juwel
13-08-2008, 20:19
Dupa un "search" nereusit, am deschis acest topic, deoarece azi am vazut pentru prima oara in Galati si am cumparat cele doua produse. Mai era un D-50 parca. Toate sunt granulate, spirulina este cu scufundare lenta.
Ma intereseaza daca foloseste cineva aceste sortimente in special la cichlide malawi, si daca este multumit (el si pestii).
Din surse diverse am inteles ca Tropical este o firma buna. Sau poate nu, de aceea astept parerile voastre.
Culmea este ca ambalajul este de ultima tehnologie, cu tot felul de protectii la umezeala, praf etc dar pretul este modest: 4,5 lei punga de 22 grame. Oricum ambalajul conteaza mai putin avand in vedere ca pestii nu-l consuma :mrgreen: , de aceea va intreb daca continutul este apreciat de aia mici.

snakefishmike
13-08-2008, 20:29
Heheheheeeee ! Sa vezi ce le place Tropical spirulina Super Forte . Ai mei sunt inebuniti dupa ea . In plus ai si avantajul ca e cu scufundare lenta si nu se disipeaza in masa apei asa cum se intimpla cu "alte spiruline " . Ramine intreaga minutele bune pina e mincata de pesti .

cristi_ionescu_79
13-08-2008, 21:03
snakefishmike, de unde o cumperi? as incerca-o si eu la cacatuoides.

Juwel
13-08-2008, 22:29
Parca stiam eu de undeva de ea, cred ca de la tine mr. fish.

@Cristi> daca se gaseste la noi, la Galati, sigur gasesti la Buc. Este in plicuri cam ca cele de la Hikari, colorate frumos, cu sigla Tropicall

Despre D-ALLIO, am primit de la Razvan un link, e cu extract de usturoi....

snakefishmike
13-08-2008, 22:52
Apai era bine daca se gasea pe toate drumurile in Bucuresti , dar din pacate n-am gasit decit intr-un singur loc si e la cutie de 1200ml (220 g) . E 63.00 lei cutia Si e excelenta . Doar e creata special pt africani :lol: ;) .
Despre D-ALLIO nu stiu ce sa-ti spun pt ca eu usturoiul il folosesc doar la traditionalul nostru mujdei asociat cu mamaliguta si bineinteles cu ceva peste prajit :mrgreen: .

Juwel
14-08-2008, 01:09
Despre D-ALLIO nu stiu ce sa-ti spun pt ca eu usturoiul il folosesc doar la traditionalul nostru mujdei asociat cu mamaliguta si bineinteles cu ceva peste prajit :mrgreen: .

M-am gandit eu ca asta o sa-mi zici :lol:

cristi_ionescu_79
14-08-2008, 08:02
mancarea cu extract de usturoi (sau chiar mancare pt pesti inmuiata in mujdei) e recomandata pt ancistrusi din doua motive: creste pofta de mancare si mai omoara din parazitii intestinali.
probabil ca o fii valabil si pt alti pesti, da' daca nu stiu sigur, nu ma pronunt .....

BMFCaesar
14-08-2008, 12:16
snakefishmike, de unde o cumperi? as incerca-o si eu la cacatuoides.
Acum ce le dai sa manance?
Eu de cand am facut rost de cultura de grindal si ceva granule de la hikari (gold si excel daca nu ma insel) nu mai pun gura pe altceva...

cristi_ionescu_79
14-08-2008, 12:28
snakefishmike, de unde o cumperi? as incerca-o si eu la cacatuoides.
Acum ce le dai sa manance?
Eu de cand am facut rost de cultura de grindal si ceva granule de la hikari (gold si excel daca nu ma insel) nu mai pun gura pe altceva...

pai le dau graunte (mari cat sa le incapa in gura) de la hikari, tetra si jbl (daca vrei sa-ti spun exact care anume, claxoneaza si ma uit pe flacoane), da i-am vazut servindu-se si din chips-urile pt ancistrusi ...

Juwel
14-08-2008, 22:33
mancarea cu extract de usturoi (sau chiar mancare pt pesti inmuiata in mujdei) e recomandata pt ancistrusi din doua motive: creste pofta de mancare si mai omoara din parazitii intestinali.
probabil ca o fii valabil si pt alti pesti, da' daca nu stiu sigur, nu ma pronunt .....

N-am stiut, dar are un ritm de scufundare destul de alert, asa ca ajunge destul si pe substrat ca sa se bucure si ancistrusii. Am vazut ca in general este mancata cu placere si de caracidele mici, numai ca granulatia e cam mare si trebuie sfaramata intre degete.
Spirulina forte i-a fermecat pe shrimpii mei si bineintels si pe melci, aia negri de respira greu.... :mrgreen:

LUCIANE2
01-04-2009, 15:20
De unde ai cumparat Tropical spirulina Super Forte ? :bounce

fishdisease
01-04-2009, 16:12
Din toate varietatile de mancare ce le-am incercat eu la africanii mei, de Tropical Spirulina Super Forte am fost si sunt cel mai multumit. Prefer fulgii pentru ca, intr-adevar, plutesc destul de mult in apa....practic nu mai apuca sa ajunga pe substrat. Tropheusii ar manca intr-una daca le-as da...folosesc acest produs http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/83b8e39efae1cb87fa6d9488d9f1f759/cl/details/anid/d384645b2122e1a37.47403475/pgNr/4/Tropical%20Super%20Spirulina%20Forte%2036%25%20120 0%20ml//listtype/search/searchparam/spirulina cumparat chiar de pe site-ul respectiv.
Buna alegere ai facut!

Juwel
01-04-2009, 16:25
Am facut alegere buna, dar nu am mai gasit in Galati.

PS Avea Rusu in piata, dar numai plicuri mici.

liviuo
08-04-2009, 23:02
Pentru cei interesati - am cumparat azi Spirulina Super Forte 36% - 1200ml , la pretul de 47ron . ( la distribuitorul de produse Tropical din Galati ) . Mai avea 2 cutii .

Angelina
08-04-2009, 23:07
Si distribuitorul care este ? :mrgreen: Eu am vazut la Sandu la cutii mai mici,din pacate nu mai stiu cate grame aveau(sau ml).Pretul era 17 ron.

liviuo
09-04-2009, 09:15
Ce ai vazut la Sandu , e Spirulina Granulat-300ml(150g) - are 6% spirulina . Spirulina Forete are 36% , deci e o diferenta mare intre cele doua produse . Ti-am trimis pe privat date despre locul unde poti gasi.

frank
09-04-2009, 10:20
si care e diferenta intre astea si spirulina din farmacii naturiste?

sorin1701
09-04-2009, 21:55
Folosesc de mult cu succes Spirulina super forte, este cea mai concentrata hrana in spirulina (cam 36%). Am folosit si pelete si fulgi. Eu o folosesc la pesti in mix cu vipan si larve uscate de libelula. La creveti o folosesc impreuna cu Nova Prawn (JBL) si Nano Algenfutterblatter (Dennerle).
Am achizitionat-o din magazinul de la razoare (Bucuresti).

radu78
19-04-2009, 17:55
cred ca esta singurul produs bun, chiar foarte bun, de la tropical. restul produselor, inclusiv cel cu usturoi, sunt de 2 lei...chiar daca pe produse este afisata poza unui discusman...mare!

sorin1701
21-04-2009, 21:49
Aveti mare grija contine destul de multi fosfati.
Un exemplu: Un acvariu la care am facut schimb de apa de 50% acum 2 zile, uite ce fosfati am:
http://img232.imageshack.us/img232/329/p4210957.th.jpg (http://img232.imageshack.us/my.php?image=p4210957.jpg)
in sticluta din stinga este test cu 0 ml apa distilata (rindul 1 din grila de masuratori) in sticluta din dreapta sunt 2 ml apa din acelasi acvariu si 8 ml apa distilata (conform rindului 3 din grila de masuratori). Garantat in acvariu nu am nici o alga :thumbleft . Nu stiu cit nitrat sa pun pentru a obtine o buna rata Redfield =)). Asa ca mare atentie ca altfel ... ;new46.

PS. Este voba de o suprahranire intr-un acvariu de inmultire in care am uitat sa schimb apa timp de 2 zile.

danco79
11-05-2009, 20:07
Buna seara...
Eu am luat spirulina 500 de la farmacie- 30 comprimate, care contin 500 mg biomasa spirulina si excipienti pana la 700 mg. Am dat pestilor in seara aceasta dar nu s-au omorat pe ea; am vazut ca se faramitaza prea tare- se face praf- nu strica apa? Pt. 15 vivipari cam cat trebuie sa le dau pe zi?

Numai bine, Dan.