PDA

View Full Version : prea multi carasi



andreisnoopy
10-08-2008, 00:41
as vrea sa va intreb un lucru.am un fel de mini-colectie de carasi si vreau sa stiu daca voi reusi vrodata sa ii inmultesc. nu sunt 2 din aceeasi specie si inca nu cred ca au atins varsta maturitatii pentru ca nu am reusit sami dau seama carei mascul si care femela(faza cu apasatu pe abdomen pana ii iese ceva na mers...astept sami spuneti cum altfel pot afla) problema cea mai mare este ca am 5 carasi in 50 de L de apa...si eu ma gandesc la faptul ca in aceste conditii nu voi reusi sai fac "sa se iubeasca" niciodata. Oricum nam de gand nici sa renunt la vrunu nici sa imi iau vrun acvariu mai mare(eu as vrea dar sa spunem doar ca parintii nu...). sper totusi sa am satisfactia de a reusi sa ii fac sa se reproduca:-?...only time will tell

Cribut
10-08-2008, 01:03
50 L apa de "persoana" adica de caras : :mrgreen:

Si nu am iincerca sai strangi de burta ! PDT_Armataz_02_51

capatos69
10-08-2008, 10:35
nu ai nicio sansa sa ii inmultesti in bazinul ala!
foloseste functia search si o sa gasesti pe forum cum se stabileste sexul la carasi!

Angelina
10-08-2008, 13:21
Nu numai ca nu se vor iubi,dar vor muri pana la urma :cry: Nu ii mai chinui...daca chiar iti plac.

andreisnoopy
10-08-2008, 13:34
Stiu Angelina ca e foarte nasol ca ii tin asa...dar ce sa le fac?:( Ti-am explicat. De scos pe vrunu de acolo nu-l scot, acvariu mai mare nu cred ca voi avea prea curand asa ca nu am ce sa fac...oricum s-au dezvoltat binisor. am unu de 10-12 cm unul de 11 doi de vro 8 si unul de vro 6-7

Angelina
10-08-2008, 13:38
Pai asta e problema...faptul ca te incapatanezi sa-i pastrezi pe toti desi stii foarte bine ca ii chinui.Asta nu e hobby...e tortura :? Cum te vei simti cand iti vor incepe sa moara ? Ia imagineaza-ti. :cry: :x

sweet_cherry
10-08-2008, 14:34
Nu vreau sa te supar, dar cel putin 3 dintre ei taie-i de pe lista de reproducere si pregateste- le cosciugul ;new43 . La inceput, si eu am facut aceeasi prostie si mi se parea ca toti au ceva cu mine cand imi spuneau sa mai renunt la pesti.

Silvester
10-08-2008, 19:53
Dacă vrea să-i înmulţească trebue un acvariu de creştere mai mare ...din cei 5 indivizi s-ar putea să aibă o femelă sau chiar nici una...cu cît "ridici" mai mulţi cu atît cresc şansele de a alege o matcă bună (cărăsoaică)...

snakefishmike
10-08-2008, 19:59
Sti ce nu inteleg eu ? La ce mama lu' proces verbal ai mai deschis acest topic ? Daca nu vrei sa renunti la carasi , daca un alt acvariu mai mare nu iti poti permite si daca nu vrei sa iei in considerare toate cele spuse de ceilalti colegi , la ce ai mai deschis topic-ul ? De dragul de a face conversatie inutila ?

razvan
10-08-2008, 20:07
ca sa-ti toace tie nervii ;) ca alta treaba n-are, ca trebuie sa existe chimicale care sa poata sa faca situatia asta viabila, ca sa poata sa spuna ca sunteti niste nasoi ca nu vreti sa-i spuneti, ca sa nu trebuiasca sa caute el pe forum, ca sa poata dupa aia sa va boscorodeasca ca sunteti voi destepti, ca sa faca un admin sau moderator sa ii sara tandara, ca sa-i dea un prim avertisment, ca sa ii raspunda adminului ca este dictator, ca sa se basice adminu si sa-i dea ban, ca sa se linisteasca lucrurile ;) ca sa .... =))

andreisnoopy
10-08-2008, 20:20
Am postat acest topic pentru a afla daca am sanse ca pestii mei sa faca pui. Nu pentru ca as renunta la ei in caz ca ma sfatuieste cineva, asa cum nici voi nu cred ca ati putea sa renuntati la vreun peste. Topicul, daca ai citit cu atentie avea legatura cu reproducerea. Daca pot sau nu sa faca pui in acel spatiu mic. Nu v-am cerut pareri in legatura cu aruncarea in wc a vrunui peste sau achizitionarea vrunui acvariu nou. A fost o intrebare simpla la care am aflat raspunsul dupa primul post care a aparut, era cu raspuns da sau nu, nu aveam nevoie de teoreme.