PDA

View Full Version : ce conditii necesita discusii



Shadow
23-09-2006, 21:48
va rog frumos sa imi spuneti si mie cum trebuie sa am parametrii apei pt discusi ???daca am ph si duritate mai mare cum le scad si la mentin??ce fel de substrat sa pun(acum am nisip fin pt plante).cum stau cu filtrarea tinand cont ca am un resun 1200l/h si un burete +o piatra ?ce sa fac cu plantele ca le_am avut in acvariu cand mi_au murit ceilalti discusi.cand cumpar discusi cam cat de mari ar trebui sa fie(varsta si marime)?

razvan
24-09-2006, 08:12
pentru a primi un raspuns "cit mai adecvat" ar fi bine sa ne descrii ce echipamente detii si ce activitate acvaristica ai avut pina acum...

zici ca ai pierdut un rind de discusi, nu ai vrea "pentru inceput" sa incerci sa "nu pierzi" un rind de rodostonus sau megalopterus???
nu sunt pesti la moda, insa tot scumpi sunt, iar daca mai si reusesti sa-i inmultesti, esti mai acvarist decit multi altii.... astia sunt o provocare mult mai mare ,,,

sorel
24-09-2006, 10:42
Poti citi aici :

http://www.acvarist.ro/discus-symphysodon-discus.php

Shadow
24-09-2006, 14:44
pai am un resun 1200l/h(intern)un burete mare si o piatra de aer. ca experienta am inceput acum 3 ani cu niste carasi (ca toata lumea)+ancistrusi+betta dupa care am mers pe scalari+neoni+rasbora+betta+ramirezi(aprox 1,5 ani)iar acum o luna am zis sa incerc cu discusi.ce parere aveti referitor la nisip si plante din postul de mai sus?