PDA

View Full Version : ph dubios



alecsblondu
21-07-2008, 17:17
cind am schimbat apa am reglat ph ul la 6 -6,5 pt niste discus dar dupa 5 zile ph ul a urcat la 7 - 7.5 oare el se modifik singur si eu trebuie sa l reglez?ma poate ajuta cineva???stima si astept rasp neaparat.

andreic
21-07-2008, 17:45
Neaparat iti raspund eu. Daca mai scrii cu k iti sterg postul. Acum, cum adica setezi tu ph la 6 si creste? Folosesti un controller? Daca nu si mai ai si o duritate a carbonatilor mare(kh) este normal sa creasca. Discutia asta s-a purtat de nenumarate ori. Recomand functia Search. ;)

alecsblondu
21-07-2008, 19:29
nu am avut timp sa caut . mai si lucrez asa ca nu am timp sa stau mult pe net.eu am umplut acvariu cu apa tratata cu aqua safe avea ph ul 7-7.5 si l am scazut cu ph minus de la serapina la 6 - 6.5.duritatea era intre 0-1 si amoniac 0.....am facut nenumarate teste inainte sa umplu acvariu asa k nu stiu unde am gresit.....fiid incepator incerc sa inteleg si eu cum sa fac daca deranjez nu e nici o problema se poate sterge postul si e ok..........scuze inca o data

[am editat ca sa intelegi ce a vrut sa spuna Andreic referitor la scris]

Juwel
21-07-2008, 19:42
Spui ca ai duritatea intre 0 si 1. Te referi la KH sau GH?
Oricum cu pH minus nu reusesti sa ai o valoarea stabila in timp. Cauta alta metoda, sunt destule discutii pe forum.