PDA

View Full Version : Apa plata??



edm_addicted
19-09-2006, 16:58
Se poate pune apa plata INTEGRAL intr-un acvariu? E buna si pentru plante si pentru pesti?

razvan
19-09-2006, 20:50
teoretic da, practic NUUUUUUUU!!!
sa explic..
da, dar pentru pestii obisnuiti cu apa dura..
NUUU, deoarece are "urme" de bioxid de carbon dizolvat , si risti sa-ti blehai pestii...

asta doar "la prima strigare" .. si mai sunt motive pentru NUUU..;)

viviparu'
19-09-2006, 23:04
Apa plata e cu totul altceva fata de apa distilata, la care poate ca te-ai gandit cand ai intrebat. Si nu intreba de apa distilata de la benzinarii ca nici aia nu e buna, nu e apa distilata, ci demineralizata.

razvan
20-09-2006, 14:49
inca nu vreau sa ma hazardez in afirmatii partial fondate, insa discutind cu cineva de la un laborator de chimie, unde cica se fac analize complexe.. ce-o fi vrut sa spuna.. nu prea stiu.. aflu cu oarecere teama faptul ca in momentul in care sunt in "criza" de apa distilata... distilata .. ;) pentru laborator, folosesc cu maxima eficienta cea de la peco..

i-am expus parerea "unanima" a acvaristilor, cum ca n-as baga mana in foc pentru puritatea ei, si mi-a confurmat faptul ca inainte sa o foloseasca (cu aceeas teama pe care o aveti si voi .. acvaristii) i-a facut .. "teste complexe" temandu-se ca impuritatile pe care le banuia prezente, ar putea vicia rezultatele testelor..

nu spun .. DA !! E BUNA!!! insa daca mai cunoaste si altcineva lucratori la laboratoare de chimie, cred ca ar trebui cunoscute si parerile lor.. din cit mai multe puncte de lucru, cu atit mai bine..

viviparu'
20-09-2006, 15:57
Nici eu nu bag mana in foc pentru apa de la PECO si in nici un caz nu as pune in acvariu. Apa distilata se obtine prin fierbere..., etc...., apa demineralizata cine stie prin ce procedeu e obtinuta. Eu oricum n-as folosi-o decat daca cineva competent mi-ar spune ca e OK. Am un prieten chimist, am sa-l intreb.

dipnoi
20-09-2006, 22:48
nu contest opiniile scrise aici, cum ca apa disltilata gasita la Peco ar fi de fapt ... demineralizata... .
nici nu-mi amintesc acum continutul etichetei de pe ambalaj.
am mai citit de asemenea, opinii scrise de de acvaristi.
parerea mea este ca ...apa distilata este apa distilata, chiar si la noi: obtinuta prin condensarea vaporilor de apa. deci o apa pura. de asemenea, la temperatura de vaporizare, se obtine si o apa (macar, destule de) sterila.
nu cred ca partile constituente ale unei instalatii industriale de distilare (diferite, ca material, de cele de laborator, bineinteles) pot produce o apa ...cu acumulari in ioni care sa afecteze viata pestilor. si apoi, nu ar afecta, acei ioni, si bateria masinii (poate chiar o afecteaza, cine stie...)?...
problema utilizarii acestei surse de apa distilata (din Peco) ar fi, mai mult, de costuri... . si bineinteles, in amestec cu apa de la robinet, in diferite proportii, functie de calitatea acesteia din urma si de scopul urmarit.

apa plata in schimb, nu cred ca e buna pt uz acvaristic. asa cum a scris mai sus, Razvan.

edm_addicted
21-09-2006, 12:56
oameni buni, eu ma refeream la apa plata care se gaseste in supermarket la bidoane de 5l si pe care o bem. nu la apa distilata.

a.aurel
23-10-2006, 16:54
daca apa de la robinet nu trebuie fiarta pt ca isi pierde mineralele de care au atat nevoie pestii nostri,nu inteleg de ce ar vrea cineva sa foloseasca apa plata
in legatura cu apa distilata...e scumpa!!!!!!!!!chiar daca ar fi buna sunt curios cine si-ar cumpara 100-200-300L...

seriserj
23-10-2006, 21:36
hhhh
da prin fierbere poti sa scazi duritatea apei,dar din cate stiu eu nu pt mult timp(dak stie cineva dece?)
apa demineralizata!?
osmoza inversa:scade duritatea apei + demineralizeaza
deci cum se obtine apa distilata?
aceasta tehnica stiu ca e cam veche dar se folosese inca!

eflorian
24-10-2006, 10:09
Pentru apa distilata, faci rost de o "instalatie" de facut tuica si distilezi doar apa nu si boasca. Doar ca instalatia trebuie sa fie curata si serpentina ar fi de preferat din sticla (se gasea inainte la obiecte sanitare-medicale).

sorel
24-10-2006, 22:44
Piei satana...
Mai bine-mi iau un osmozor.

lupul-sur
26-10-2006, 08:49
De ce piei satana? Te trage la pacat? Distilezi berea si o faci palinca? Stai linistit inainte sa o bei tu o beau eu... palinca desigur.

valibvb09
01-11-2006, 12:05
In perioada asta oricum nu ai sansa sa gasesti instalatie de facut tuica ... curata pentru ca toate sunt forjate la maxim ... hic! :lol:

praXis
08-03-2007, 22:38
Si pana la urma...daca avem nevoie de apa distilata (de ex pentru acvariul unde depun pestii) cum facem rost? Sau cum i-l producem? Prin fierbere si racire rapida (in congelator) e ok?

georgian
10-03-2007, 09:27
cea mai buna apa distilata e apa de ploaie!

asa am scos pui de ramirazi. am strins apa de ploaie si am combinat-o cu apa mai 'batrina'.

apa de ploaie este cea mai aproape de apa distilata. merge sa o stringi vara cind ploua torentiasl daca pui la un jgeab (dupa citeva minute de ploaie sa spele mizeria) un ligheam stringi destulsa, e numai buna.

eflorian
12-03-2007, 09:19
praXis
Prin fierbere si racire rapida (in congelator) e ok?
Prin distilare se intelege trecerea apei prin fierbere din stare lichida in stare gazoasa si condensarea acestuia prin racire, reveninduse la starea lichida. Fieberea apei si racirea ei rapida in congelator nu este distilare, doar daca reusesti sa captezi repede aburii si sa ii bagi in congelator pentru a condensa. ;new22
Off topic: asta imi aduce aminte de snoava in care se vroia introducerea luminii in bordei cu hardaul ;new48

BLUE
12-03-2007, 21:51
Mi-e dor de o ploaie de vara, abundenta, linistita si cu tunete....de mult nu am mai vazut....

LupeLupino
13-03-2007, 10:59
Daca ai sta in Galati, iti spun eu ca nu te-ar ajuta cu nimic :cry: Si spun asta pentru ca avem Maria Sa "COMBINATUL" la marginea orasului. Pana si apa de ploaie e toxica ...

Sorin
13-03-2007, 11:56
Ar fi interesant de testat daca puteti scoate acele substante nocive cu ceva carbune activ. Sau de exemplu plumbul il neutralizeaza si AquaSafe-ul...