PDA

View Full Version : Instalatie pentru iluminat neon nou



dan_daniel_biker
30-06-2008, 18:24
salut. am un acvariu de 54l si am avut la capacul lui un neon de 15w lumina alba. mi-am cumparat de curand un neon power glo l-am schimbat cu cel din fabricatie si as vrea sa-l montez si pe acela dar am nevoie de o instalatie. Stie cineva unde as putea gasi o astfel de instalatie? Multumesc :grin:

steff
30-06-2008, 18:27
... da un search pe forum, s-a mai discutat despre asta. daca nu ma insel, e posibil sa fie si un tutorial.

ionutlatcan
30-06-2008, 18:30
cumpara o chinezarie cu aprindere electronica de 18w. tai suportul metalic la dimensiunea ceruta de neon si prinzi corpul neon de mediana din capacul acvariului.

dan_daniel_biker
30-06-2008, 18:34
pai il tai dar problema este ca nu va fi izolat corespunzator. si cum filtru mai stropeste nu vreau sa faca poc:D

Papa Benedict
01-07-2008, 11:38
izolezi bine cu banda izoliera de electricitate....zic si eu!

Humbert
01-07-2008, 12:01
vezi ca este pe DYI un topic special numit "modificare capac juwel"

BMFCaesar
01-07-2008, 12:54
Eu nu l-am izolat si mai cunosc destule cazuri, in 2 ani nu a patit nimeni nimic.

Silvester
01-07-2008, 18:52
Pîna intr-o zi dupa aia s-ar putea să fie doamne fereşte prea tîrziu... :blackeye
:cyclop NU VĂ JUCAŢI CU CURENTUL ELECTRIC MAI ALES ÎN MEDIU UMED LUCRURILE DEVIN DE 100 DE ORI MAI NASOALE... :cyclop

dan_daniel_biker
01-07-2008, 19:08
asa am zis si eu silvester. am gasit in pet shopul din cora instalatie dar e 63ron :( izolata. are niste cleme si atasezi neonul nou de cel vechi. ce ziceti, merita?

Silvester
01-07-2008, 19:23
Dacă capetele tubului fluorescent (neon :!: ) sunt izolate şi nu permit patrunderea umiditaţii ...e bun..soclurile mai ieftine sunt ca nişte "dopuri" cere se muleaza pe capătul tubului...
Nu uita-ţi o mînuţa udă...aşa ca să scadă rezistenta de contact...pusă unde nu trebuie , obţii uşor un curent de 50ma şi eşti ...history... :blackeye

LATER EDIT:"Efectele trecerii curentului electric prin corpul omenesc se pot grupa in :electrosocuri si electrotraumatisme.Cand valoarea intensitatii curentului electic este mai mica de 1 mA,nu se simte efectul socului electric.La valori de 10 mA se produc comotii nervoase in membre: contractiile muschilor fac ca desprinderea omului de obiectul aflat sub tensiune sa se faca greu. Peste valori de 10 mA se produc fibrilatia inimii si oprirea respiratiei."

gxg24fun
25-07-2008, 19:03
Pentru cei cu maini dibace le propun metoda pe care o folosesc eu
Lipiti cu pistolul de lipit si fludor firele electrice pe contactele neoanelor si apoi "inbracati" lipiturile cu silicon.
Nu oxideaza veci tine cat viata neonului
Bineinteles metoda functioneaza la capacele home made, banuiesc ca cele de firma sunt mai greu de "smecherit"

ionutlatcan
29-07-2008, 15:30
eu l-am prins de mediana capacului si de un an nu s-a intamplat nimic.

AirBoy
01-08-2008, 23:52
Cea mai buna idee, varnis termocontractabil, se duce tubul, il arunci, tai alta bucata, lipesti firele pe piciorusele tubului, tragi pe el varnisul, il incalzesti cu bricheta (io-s mai smeker, incalzesc cu statia de lipit), droselul devine extern (se impaca cu cel de la UV-C), ca nu mai incape langa 4 tuburi in capac, starterele inghesuite in margini (off, ca nu mai am schema la starterul electronic cu tiristor), oglinzile-s 2 originale pe margini, si staniol pe mijloc. Tuburile prinse cu "codite de soricei" de plastic.

gxg24fun
02-08-2008, 01:39
"off, ca nu mai am schema la starterul electronic cu tiristor" dau o bere daca o gasesti si o postezi

razvan
02-08-2008, 10:39
tare-mi e ca schema era de variator de tensiune. de droser cu triac nu am auzit...

AirBoy
09-08-2008, 21:06
N-a zis nimeni de vre-un droser si nici de vre-un triac. Era vorba de starter electronic, un montaj care-l pui in locul starterului clasic, si avea la baza un tiristor clasi romanesc fabricat de baneasa, aprinde neonul, instant!