PDA

View Full Version : Carasi cu burta plata



Andariel
30-06-2008, 16:55
Salut tuturor !

Numele meu este Cosmin si daca se poate vreau sa ma ajutati intr-o anumita problema ca eu unul nu mai stiu ce sa fac. Am 7 carasi aurii intr-un acvariu de 140 L , sistem de filtrare TetraTec EX 700, neon AquaGlo, aerator, plante din genul Echinodorus, Cryptocoryne si Acorus plantate in ghivece. Sunt din Constanta si apa este cam dura (peste 18 DGH). Schimb apa cam o data pe saptamana, aproximativ 25% din volumul total.

Revenind la problema, 3 din cei 7 carasi au o problema extrem de ciudata, respectiv stau numai pe fund ( aproape ca se tarasc pe fund) si din cauza aceasta li s-a aplatizat burta, aceasta fiind aproape dreapta (exact ca fundul acvariului). Cand le dau de mancare nu se ridica nici macar la 2 cm deasupra fundului si incearca sa se tarasca ca sa ajunga la mancare. AM incercat un tratament soc cu Sera BactoPur (ma gandeam ca natura simptomelor este de origine bacteriana) dar nimic. Pesti respectivi stau in continuare pe fund si culmea numai in dreptul tevii de aspiratie de la filtru.

Va rog dati-mi un sfat ca nu mai stiu ce sa fac si cred ca in curand vor muri.

Va multumesc anticipat.

zfcristian
30-06-2008, 17:00
Cat de mari sunt carasii, cat de des si cata mancare le dai , ceva semne vizibile pe corp, cat de des umblii in filtru , ce temperatura ai in acvariu?
Raspunde la cele de mai sus si apoi mai vedem!

Andariel
30-06-2008, 17:06
Carasii sunt cam de 7 cm, mancare dimineata si seara (numai de la tetra), semne vizibile pe corp deloc; zici ca sunt sanatosi tun; filtrul il curat cam la saptamana, temperatura acum are 29 de grade (ca este extrem de cald afara) ; incerc sa contracarez efectul acesta lasand acvariul deschis pentru o mai buna evaporatie, implicit din fizica stiind ca unul din factorii care duc la racirea apei fiind suprafata.

Nu exista pete, ulceratii, puncte, nimic; pestii din punct de vedere exterior arata superb, chiar zici ca sunt de expozitie, dar..........

zfcristian
30-06-2008, 17:11
Nu stiu ce sa zic, tind sa cred ori ca au acest comportament din cauza caracteristicilor chimice ale apei ori datorita temperaturii din acvariu!
Baga un ochi aici sa vezi cam ce ar trebui pentru un caras :
http://www.acvarist.ro/caras-carasius-auratus-auratus.php
Ai 140 litri net sau brut?
Aerarea exista , nu de alta dar acum din cauza temperaturilor ridicate , doar valurirea apei cu ajutorul returului filtrului nu prea imi pare suficienta!

Andariel
30-06-2008, 17:21
Nu stiu ce sa zic, tind sa cred ori ca au acest comportament din cauza caracteristicilor chimice ale apei ori datorita temperaturii din acvariu!
Baga un ochi aici sa vezi cam ce ar trebui pentru un caras :
http://www.acvarist.ro/caras-carasius-auratus-auratus.php
Ai 140 litri net sau brut?
Aerarea exista , nu de alta dar acum din cauza temperaturilor ridicate , doar valurirea apei cu ajutorul returului filtrului nu prea imi pare suficienta!

Comportamentul acesta a aparut prima data la un peste prin luna martie cand totul era ok; ma refer la temperatura si pe rand "boala" asta au mai capatato inca 2 pesti pana in prezent si asta ma duce cu gandul ca este ceva de ordin bacterian, virusi, ciuperci, etc... Aerare exista foarte buna caci am o pompa cu 2 iesiri unite amandoua si nivelul de ventilatie este foarte bun si pestii stau efectiv in 140 de litri de apa.

Andariel
06-07-2008, 17:07
Nimeni nu are nici o idee ?

Mai nou unul din carasi sta pe fund, cateodata intr-o parte si respira greu. Am schimbat toate mediile de filtrare (noi noute), am schimbat apa.......nu stiu ce sa mai fac.

verso
06-07-2008, 23:03
Apa toata? Si mediile filtrante? Cam....ai facut o prostie.

Andariel
07-07-2008, 00:39
Am schimbat carbunele si pusesem eu un pliculet din acela de "Amonia Remover" de la Fluval (nu era pt filtrul meu, dar eu l-am pus). Nu am schimbat cilindrii aceia ceramici si buretii doar i-am spalat foarte bine. Nu te gandi ca am distrus bacteriile benefice !

ghimpe--
07-07-2008, 13:52
E posibil sa fie o problema la vezica de aer (sau cum se cheama ca nu ma pricep la anatomia pestilor :D ). Faptul ca stau in preajma curentului de la filtru indica o respiratie slaba din cauza lipsei de miscari si implicit a apei prin branhii.