Log in

View Full Version : AJUTOOOOOOOOOOR!!!!!



nicoleta
28-06-2008, 18:52
SUNT INCEPATOARE! TOT CE POT SA SPUN,E CA AM UN ACVARIU DE 120L,APROX 30 PESTI DE DIFERITE SPECII (MARE PARTE NU STIU CUM SE NUMESC STIINTIFIC). POMPA SI FILTRUL AU VENIT CU ACVARIUL,AM 2 PIETRE BOLBOROSITOARE(NU STIU CUM SA SPUN ALTFEL),PLANTE DE PLASTIC,3 FIGURINE SI PIETRIS DE LA PET SHOP. PROBLEMA E CA ACUM 2 ZILE AM OBSERVAT CA 3 PESTI SUNT ACOPERITI DE CEVA CE SE ASEAMANA CU O PUDRA PE TOT CORPUL. NU STIU CE SA FAC, II AM DE 1AN SI TIN TARE MULT LA EI,NU VREAU SA-I PIERD!AM UITAT SA SPUN CA APA FOLOSITA E APA PLATA DIN COMERT SI FAC SCHIMB SAPTAMANAL DE 30L.

lupul-sur
28-06-2008, 18:58
Mama draga, ai citit putin acest forum. Nimic din ce ai facut tu acolo nu este oka. Citeste la sectiunea de incepatori articolele despre cum se seteaza un bazin.

Silvester
28-06-2008, 19:34
Lupule eu zic să ne "sacrificăm" şi să facem o deplasare la faţa locului... :mrgreen:
http://img98.imageshack.us/img98/6172/fuengirolana8.jpghttp://img98.imageshack.us/img98/3149/6361fuengirolazg0.gif
Şi rezolvăm şi acvariul lui Nicoleta... ;)

lupul-sur
28-06-2008, 19:47
:) Acvariul tau are un dezechilibru din setare si din pacate nefiind cineva experimentat langa tine vad pestii murind. Daca nu acum la prima boala la urmatoarele atacuri chiar vor murii.

Nicolae Paun
28-06-2008, 20:15
Nicoleta,daca ne cazezi,intr-o luna il punem la punct de nu-ti vine sa crezi cum arata acvariul tau. :bounce :bounce :bounce .Noi venim cu plantele.

keNsei
28-06-2008, 20:15
Lupule eu zic să ne "sacrificăm" şi să facem o deplasare la faţa locului... :mrgreen:
Şi rezolvăm şi acvariul lui Nicoleta... ;)
E misto ca e langa Mijas. :roll: ;) 8)

Mitica
28-06-2008, 22:28
Bai ce profitori sunteti....
Nicoleta vezi ca pe link-ul asta ai ceva poze cu diverse boli la pesti
http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2
.Vezi cu ce seama boala pestilor tai si tot acolo ai si tratamentul de la JBL
Probabil ca e o infectie bacteriana (fungus)
Dupa cum vezi sunt cel mai priceput.. cand ma chemi sa bag un ochi la acvariul tau? :mrgreen:

harry-ab
29-06-2008, 04:47
Incearca sa faci o fotografie cu pesti bolnavi si in functie de calitatea imaginii se va gasii careva sa recomande un tratament specific.
O zi buna.

nicoleta
29-06-2008, 11:00
:shock: m-ati bagat in ceata!
1) acvariul a fost ciclat si rasciclat de 1an de cand il am
2)dezechilibru, in ce sens?
3)unde m-ati trimis sa recunosc vreo boala, pare un fungus, dar explicatiile sunt in engleza, iar eu stiu: romana,spaniola,portugheza,rusa
4)CAZAREA e asigurata si e gratis, dar voi platiti drumul, important e sa veniti inainte sa-mi moara pestii :prayer:

nicoleta
29-06-2008, 11:05
si inca ceva,CE ITELEGETI PRIN SETARE?
nu uitati ca sunt INCEPATOARE

Al_koholic
29-06-2008, 13:56
Vezi ca la sectiunea articole sunt raspunsurile la toate intrebarile tale.

chibitz
29-06-2008, 14:04
Ce ti-am recomandat pe PM este un medicament general, dar daca pestii tai bolnavi arata ca in poza de mai jos este vorba de un parazit unicelular numit OODINIUM si este asemanator cu Ichthyophthirius. Foloseste Sera Oodinopur (il gasesti la petshop-uri sau pe internet). Ai grija la dozaj si sa scoti melcii si alte nevertebrate din bazin pe timpul tratamentului c-o sa moara.

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/hospital_pictures/002_b.jpg

nicoleta
29-06-2008, 22:29
chibitz,multumesc pt raspuns,am sa caut prin petshopurile de pe aici sa vad daca gasesc.

promo
24-07-2008, 22:15
Mama draga, ai citit putin acest forum. Nimic din ce ai facut tu acolo nu este oka. Citeste la sectiunea de incepatori articolele despre cum se seteaza un bazin.



si totusi cum explicati voi...astia experti..ca un an de zile pestii nu au avut nimic si acum..."ca acvariul nu e setat bine" mor toti ?!?!?

mie mi se pare ilogic.

andreic
24-07-2008, 22:19
Noi astia, asa cum politicos te-ai exprimat, te lasam pe tine sa ne expui punctul de vedere. Iti atrag oficial atentia asupra modului de adresare. Daca vrei sa fi membru al acestui forum invata sa te adresezi celorlalti. Trasul de sireturi nu il faci cu noi.

Nicolae Paun
24-07-2008, 22:20
Mama draga, ai citit putin acest forum. Nimic din ce ai facut tu acolo nu este oka. Citeste la sectiunea de incepatori articolele despre cum se seteaza un bazin.



si totusi cum explicati voi...astia experti..ca un an de zile pestii nu au avut nimic si acum..."ca acvariul nu e setat bine" mor toti ?!?!?

mie mi se pare ilogic.

Tu cum iti explici ca ani de zile nu ai avut nimic si dintr-o data te loveste o pneumonie?

belzebut
24-07-2008, 23:03
good point bamse :P . promo ar trebui sa fi atent la cum te exprimi unii dintre noi ti-ar putea fi tata, si oricum respectul tine de educatie, ar fi pacat sa constanti ca vei fi ignorat in viitor din cauza un greseli copilaresti ;)

nico aratane si noua poza cu boala pe care crezi tu ca o au pesti tai te rugam frumos, nu ca ma pune la indoial sfatul lui chibiz, cin din pura curiozitate.

razvan
24-07-2008, 23:08
intrucit topicul era "mort" si a fost dezgropat de promo "parca pentru un anume motiv", pentru a nu se ajunge la situatia din topicul cu ciclarea, il inchid si pe asta.

DACA NICOLETA VA DORI REDESCHIDEREA TOPICULUI, CU UN MESAJ PERSONAL, IL VOI DESCHIDE.