PDA

View Full Version : Schimbul de apa



SCATIU
12-09-2006, 22:57
Salutare la toata lumea. O mica nelamurire am si eu la care sper sa ma elucideze cineva. Aproape toata lumea de pe forum spune ca,corect ar fi ca o data la saptamana sa fie schimbata din acvariu 25% din apa. Nu inteleg de ce...eu am un acvariu de 300 de litri aproape,in care schimb cam o data pe luna 15 LITRI de apa. Mentionez ca fac teste la apa...si atunci o data pe luna cand fac schimbul de apa tot nu sunt probleme cu ea,dar fac si eu sa nu zic ca nu fac. Pesti am in jur de 60,care merg bine,plantele la fel nu am probleme cu ele... Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in 'problema' asta? Multumesc anticipat :)

lupul-sur
12-09-2006, 23:56
Mai multe detalii despre acvariu, despre pesti, despre plante filtru lumina etc. daca poti poze este si mai bine!

viviparu'
14-09-2006, 09:45
Schimbul de apa se face functie de numarul pestilor, volumul acvariului, filtrare si cantitatea de hrana pe care o dai. Daca ai 60 de neoni in 300L si le dai mancare moderat, atunci e clar ca e ca si cum n-ai prea avea pesti in acel acvariu.
Nu exista o reteta de schimbare a apei. Apa se schimba LA NEVOIE.

Sicmar
14-09-2006, 14:33
Schimbul de apa se face functie de numarul pestilor, volumul acvariului, filtrare si cantitatea de hrana pe care o dai. ... Apa se schimba LA NEVOIE.
N-as fi de aceeasi parere. Rostul schimbului de apa este multiplu. Cred ca s-a avut in vedere doar unul, eliminarea substantelor derivate din mancarea neconsumata si excrementele pestilor, in principal nitratii neconsumati. Exista in plus fata de aceasta nevoia eliminarii substantelor derivate din frunzele moarte (ma refer fragmente mici nu la frunzele care se pot scoate manual).
Schimbul de apa ajuta la neproliferarea algelor - sens in care se pot vedea topicurile privitoare la alge.
Schimbul de apa aduce in acvariu substante necesare plantelor si pestilor. Chiar si apa pura (obtinuta prin RO) trebuie conditionata cu saruri (de ex. Sera Mineral Salt) si aceasta nu numai pentru a se obtine duritatea dorita.

viviparu'
14-09-2006, 14:59
Sunt complet de acord cu tine. De fapt ai spus mai pe larg ce am spus si eu. Apa se schimba LA NEVOIE. Deci atunci cand este cazul sa fie schimbata, asta am vrut sa spun. Schimbul de apa nu urmeaza o reteta anume, ci este functie de factorii pe care i-am spus si poate si de altii pe care poate ca i-am omis din graba

Sicmar
14-09-2006, 17:12
Mda, daca prin nevoie intelegi adaptarea schimbului de apa la conditiile acvariului (pesti / plante / filtrare etc.) dar sub conditia ca aceasta sa nu fie mai putin de 25-30 % saptamanal.
Mda, daca nevoia este stiuta nu determinata prin rationamente de genul: nu schimb apa pentru ca ... inca n-au aparut alge, inca n-au murit pesti, plantele inca n-au putrezit. Mai usor previi decat tratezi. Determinarea nevoii este dificila daca nu imposibila. Nici sa stai toata ziua cu testele in apa nu poti pentru a determina situatia fierului, nitritilor, nitratilor etc.
Desigur, daca prin la nevoie intelegi ca in situatii speciale apa se schimba mai des decat ziceam mai sus, atunci totul este OK. Se poate ajunge la schimbarea chiar de 2 ori pe zi a pana la 50 % din apa. Un innrait crescator de plante (care nici nu poate fi banuit de suprapopularea acvariului) face schimb de 50% din apa zilnic intr-un acvariu mare (conform unui post foarte recent).

viviparu'
14-09-2006, 19:39
Ai intuit perfect ce am vrut sa spun. Functie de multiple conditii apa trebuie schimbata atunci cand e necesar sa fie schimbata :thumbright

lupul-sur
15-09-2006, 00:05
Viviparu esti bun de politician. Omul incearca sa combata porumbelul ce ti-a scapat din gura la primul post dar tu o intorci tot ca tine.
Este nevoie ca apa sa fie schimbata, asta chiar si numai privind la necesitatea mariri aportului de substante hranitoare in acvariu.
Apoi oricate testeai face, acestea nu pot sa verifice toate aspectele importante referitoare la viatza din acvariu.
Atata timp cat este incepator trebuie urmati anumiti pasi.Cand esti mai invechit in rele iti doresti mai mult si tot anumiti pasi trebuie urmati:) . Desi pana acum am sustinut contrariu prin prisma experientei acumulate am ajuns la concluzia ca acvaristica dincolo de un hoby este mai intai o stiinta si apoi o arta.
Stiu carcotasii vor rade de mine cum ca am descoperiti Parisul! Nu conteste!

LooSeR
15-09-2006, 07:23
Din cate stiu la un acvariu cu putine plante apa se schimba mai des. Deoarece nu are cine sa manance nitriti.

Oricum la 300litri de apa eu nu inteleg cum in 15litri reusesti as sifonezi substratul

viviparu'
15-09-2006, 08:34
@lupul-sur. Multumesc de compliment, dar nu e asa. N-am valente de politician si sustin ce am spus in primul post: apa se schimba functie de numarul si marimea pestilor, filtrare, ....., nu le mai repet.

Si, la fel cum am spus mai sus: daca omul are 60 de neoni in 300L, plante nepretentioase, etc. atunci chiar poate schimba apa mai rar. Daca are filtrare brici atunci cu atat mai mult.

Mai bine sa ne spuna el ce pesti are in acvariu, cata hrana le da pe zi, ce filtrare, iluminare, plante, etc are in acvariu.

Adevarul este ca 15L suna un pic a poveste. Inseamna o galeata jumate.

steff
15-09-2006, 10:32
@lupul-sur, un coniac de`ala bun de la mine! ;) ...
@viviparu', omule, n`as fi postat aici, dar, faptul ca te ambitionezi sa te invarti in "jurul cozi" ma obliga sa nu fiu indiferent la ce scrii... "primenirea apei" din acvariu este necesara indiferent de cate plante, pesti, filtre ai in acel acvariu. Filtrul, nu trebuie sa fie "cosul de gunoi" al acvariului... nu e cazul sa repet ce-a scris si lupul-sur.

"Stai si tu intr-o camera de apartament, si nu-ti aerisi camera decat daca este nevoie si daca te vei simti confortabil bravos tie." ... asta ar fi un exemplu care mi-a venit in minte acum, exemplele pot continua dar cred ca nu este cazul.
Daca stim sa dam un sfat atunci sa-l dam corect, daca nu, ne abtinem si lasam pe cei mai experimentati s-o faca...

viviparu'
15-09-2006, 11:10
Gata, m-am predat. new15

razvan
15-09-2006, 18:56
extra !! discutia..
spirite aprinse, dar in limita bunului simt!!! SUPER BAIETI!!!

si acum, GAZ PE FOC!!!
"in nemernicia lui" ... viviparul are oaresce dreptate.. deoarece neonii chiar prefera o apa mai veche si implicit mai acida..

la raportul prezentat, 30 neoni in 600 l apa, si plante din belsug, chiar si mai putin pretentioase, "probabilitatea" de realizare a echilibrului se cam transforma in certitudine, iar daca si hranirea se face "din an in pasti" .. atunci chiar trebuie facut adaos de nitriti, pentru plante ;) (fapt intimplat intr-un "sarcofag" - pentru cine stie ;) )

iar APA... DA VIVIPARULE!! ne "isterizam" ;) cu schimburile de apa, deoarece marea majoritate a intrebatorilor sunt incepatori, si trebuiesc "indoctrinati" cu procedeul asta, avind in vedere si faptul ca predominant in acvariile lor sunt vivipari, ;) mari mancatori - mari kktori ;)

asa ca .. nula na nula ;) PDT_Armataz_01_34

viviparu'
15-09-2006, 19:14
Si crezi c-o sa-l convingi, Razvan, pe cel care schimba 15L din 300L pe luna si nu i se intampla nimic negativ in acvariu sa schimbe apa mai des? N-o sa-si puna intrebarea: daca o schimb mai des si in cantitate mai mare nu cumva o sa se intample ceva negativ?

Pe mine nu trebuie sa ma convingi. Eu am bazine la care schimb si de doua ori pe zi apa daca e nevoie. Si oricum, la toate bazinele schimb apa cam 15% IN FIECARE ZI.

Eu sunt clar adeptul schimburilor de apa. Aici puteti sa nu aveti absolut nici un dubiu.

lupul-sur
15-09-2006, 21:20
Neonii sunt pesti de Amazon, de anumite zone de amazon. Le place apa usor acida, maronie, locul lor de bastina fiind zone cu multa vegetatie in putrefactie. De mult un acvarist in varsta imi recomanda sa fac macerat din plante specifice amazonului si sa o pun in acvariu. Daca respect niste lucruri destul de simple neonii sunt pesti rezistenti.
A incepe acvaristica este ca si cum faci o casa. Daca nu torni fundatia cum trebuie..... este nasol.
Sunt niste notiuni fundamentale ce trebuie invatate. Eugen adica Johnny a scris foarte bine articolul pentru inceputuri. Cand am intrat prima oara pe forum l-am citit si eu si am avut o gramada de invatat.
Degeaba citisem eu mai inainte n carti, nu aveam practica, nu era nima cine sa imi spuna mai nene gresesti. Dar poate daca nu aveam vechimea necesara in acvaristica nu as fi putut invata, nu era pregatit sa accept ca ce se spune este bine.
Iti trebuie putina experienta practica sa poti discerne in cantitatea totala de informatie informatia corecta.
De accea cei ce postam aici incercam ca informatia sa fie corecta si usor accesibila. Nu suntem noi mari meseriasi dar suntem deschisi sa ajutam si sa oferim ce am invatat. Am avut un noroc imens ca m-am apropiat de oameni ce m-au invatat. Am 30 de ani si nu imi este rusine sa invat de la cineva ce are mult mai putin decat mine. Sunt oameni deosebiti aici, ramane sa ii descoperiti si sa invatati sa ascultati sfaturi.
Insa cel mai important lucru este sa invatam sa discernem informatia. Incercati sa va foprmati ochiul si mana, sa stiti ce este in acvariu fara sa folositi un test. Testul sa fie pentru confirmare.
Sunt multe lucruri de spus, dar daca nu exista flacara, sclipirea din ochii vostrii cand vedeti un acvariu bine facut este greu sa fi un acvarist pasionat. Cititi si nu sa va iese pe celalanta ureche. Invatati despre pesti despre habitate, plante ecosisteme.
Este atat de frumos daca te pasioneaza!

SCATIU
16-09-2006, 20:48
Una peste alta in bazin nu am numai neoni...Se gasesc si vreo 20 de neoni rosii,6 Glossolepis incisus,5 bosemani,9 Hemmigrammus Caudovittatus,2 lacustris si vreo 10 zebre rosii. Plante am destul de multe zic eu in bazin cat despre lumina...am 3 neoane de la sera,nu retin exact de care sunt dar nu vad rostul: schimbul de apa si lumina, ce treaba are una cu alta? Si cu toate astea schimb doar 15 L de apa pe luna. Am uitat sa mentionez, filtru am un Fluval 304 - 3 sertare cu carbune - 3 cu ceramica ocazional mai folosesc si vatelina. Si inca o data ma repet, de ce ar trebui sa schimb 25% din vol apei pe saptamana cand pot schimba numai 15l pe luna si toate sa imi mearga bine?:) Oricum eu nu contest ce spuneti voi..de la multa lume am auzit varianta asta cu schimbatul apei saptamanal...o fi buna nu o fi, cum spunea viviparu`, e greu sa convingi pe cineva care schimba 15l de apa pe luna in loc de 25% pe saptamana sa faca asa. Cat despre sifonatul pietrisului, ca intreba cineva cum reusesc sa il sifonez cu doar 15l de apa scosi, dilema se explica - am o chestie interesanta de la sera, se conecteaza la o pompa de aer, trage apa, sus are un burete, mizeria se opreste acolo, apa curge din nou in bazin si in felul asta o data la 2 saptamani ma joc BINE cu chestia asta:)

steff
16-09-2006, 21:09
... poti sa ai "mama filtrelor" in acvariu..., ma omori omule, nu vezi "rostul luminii", ce rol are "lumina si schimbul de apa"??? :shock: :shock: :shock:
in concluzie : nu mai face schimbul de apa, stinge si lumina ca tot nu are nici un rost, opreste si filtrul ca de consuma curent, etc, etc.
ACUM chiar ii dau dreptate lui @razvan, a scris el ceva legat de cei care se ambitioneaza sa inteleaga ...
NO COMMENT!

lupul-sur
16-09-2006, 21:30
Am o idee fa-i si tu un test de apa si spune-mi si mie rezultatele. Nu sunt polemic, nu ma contrazic cu tine. Tu s-ar putea sa poti tine asa cum spui tu pentru ca ai neoni. Am mai scris despre mediul neonilor si nu ma repet.
Insa crede-ma intinzi coarda. Si v-a ceda odata si odata.

sorel
16-09-2006, 21:34
Scatiule, nu ne arati si noua niste poze cu acvariul tau ? Din decrierea ta pare sa fie un acvariu deosebit.

SCATIU
17-09-2006, 01:08
http://pg.photos.yahoo.com/ph/scatiutzu/album?.dir=/11bdre2

aici sunt ceva poze dar calitatea este slaba,sunt facute cu telefonul mobil

dipnoi
17-09-2006, 09:17
:cheers nici eu nu m-as incumeta sa nu respect regula preschimbarii apei - macar 30%/luna, deci - cu o rata mai mare decit o face colegul @scatiu.
chiar daca:
- filtrul biologic functioneaza bine iar nitritul si amoniul "mincati" de bacteriile de acolo, sunt zero,
- filtrul mecanic este bun (precum si viteza cu care este trecuta apa prin filtru) iar suspensiile (excremente, resturi alimentare, alte "deseuri" grosiere) sunt rapid extrase din acvariu inainte de a se descompune si a polua apa,
- chiar daca aerarea e buna iar in nisipul de pe fundul acvariului exista colonii bine stabilizate de bacterii, care oxideaza si respectiv descompun ureea, substantele organice dizolvate in apa, intr-un timp util,
chiar si asa - deci, intr-un acvariu cu un bun echilibru - schimburile de apa isi au totusi rolul lor - in primul rind, pentru a mari "durata de viata" a acvariului. intr-un acvariu "imbatrinit", pH-ul tinde sa se acidifieze, duritatea totala creste tot mai mult iar, pina la un moment in care este greu sa mai intervii pt a reabilita mediul. si, in plus, o apa "imbatrinita" capata acea nuanta galbuie care nu place nici unuia dintre noi.
filtrele: mecanic, biologic, pompa de aerare au rolul de a sustine procesele chimice si biologice care se produc in natura (ciclul azotului, sedimentarea, mineralizarea etc). fara interventia factorului uman, raportul dintre nutrienti si producatori/descompunatori (si acestia din urma, or fi pe acolo, pe undeva) se rastoarna. nu cred ca plantele vor "sustine" pt mult timp, nivelul nitratului, fosfatului care se acumuleaza. exista o mare toleranta a pestilor fata de acestia din urma, pina la o limita.
si ar mai fi ceva. apa din acvariu nu e sterila. in lipsa unui dispozitiv cu UV, intr-un acvariu "inchis", trebuie sa existe un mic adaos de apa care sa regleze si densitatea microorganismelor. altfel, totul este ok, pina cind... se intimpla ceva... .
experimentul este interesant. merita verificat ... pina la capat.... ;)
cam asa zic eu. :nemo

andu
17-09-2006, 22:30
Una peste alta in bazin nu am numai neoni...Se gasesc si vreo 20 de neoni rosii,6 Glossolepis incisus,5 bosemani,9 Hemmigrammus Caudovittatus,2 lacustris si vreo 10 zebre rosii. Plante am destul de multe zic eu in bazin cat despre lumina...am 3 neoane de la sera,nu retin exact de care sunt dar nu vad rostul: schimbul de apa si lumina, ce treaba are una cu alta? Si cu toate astea schimb doar 15 L de apa pe luna. Am uitat sa mentionez, filtru am un Fluval 304 - 3 sertare cu carbune - 3 cu ceramica ocazional mai folosesc si vatelina. Si inca o data ma repet, de ce ar trebui sa schimb 25% din vol apei pe saptamana cand pot schimba numai 15l pe luna si toate sa imi mearga bine?:) Oricum eu nu contest ce spuneti voi..de la multa lume am auzit varianta asta cu schimbatul apei saptamanal...o fi buna nu o fi, cum spunea viviparu`, e greu sa convingi pe cineva care schimba 15l de apa pe luna in loc de 25% pe saptamana sa faca asa. Cat despre sifonatul pietrisului, ca intreba cineva cum reusesc sa il sifonez cu doar 15l de apa scosi, dilema se explica - am o chestie interesanta de la sera, se conecteaza la o pompa de aer, trage apa, sus are un burete, mizeria se opreste acolo, apa curge din nou in bazin si in felul asta o data la 2 saptamani ma joc BINE cu chestia asta:)
..o intrebare de curiozitate: pozele de mai jos ai spus ca sunt facute cu telefonul! Cu ce model telefon?ca eu vad data pusa automat de aparat indreapta jos..si eu personalnu am vazutasa ceva inca la un telefon mobil ci doar la o camera foto! e posibil ca eu sa nu stiu ca exista asa ceva si la telefoane, maiales ca nu am o "vasta" experienta in modele de telefoane mobile, asa ca te rog lumineaza-ne!
merci

SCATIU
17-09-2006, 23:07
:))))))))))))) Sony Ericsson k750i asta este misteriosul telefon pe care il detin si cu care am facut pozele. Mentionez ca este optionala setarea "Turn on/off time and data" :))))

razvan
18-09-2006, 08:10
lasind subiectul "telefon" la o parte, vazui si eu pozele.. asa cum sunt..

dupa umila mea parere si dubiosul meu gust, cam putine plante...

nrvant
18-09-2006, 22:30
Am intr-un acvariu de 9 L doar plante; In cazul asta apa se schimba la fel ca la acvariul cu pesti?
In ce recipiente tineti apa inainte de a o schimba? (cand sta sa iasa clorul din ea)

sorel
19-09-2006, 10:30
Eu am o galeata mare de 20 l. Tin apa 48 ore. Practic schimb 10 % la 2 zile.

bonny
20-09-2006, 11:22
ma scuzati ca va intrerup discutia...dar ati putea sami raspundeti si mie la asa o intrebare---sunt incepator si maam facut cadou un acvariu de 60l pe care lam dotat numai cu pietre si cu pompa de aier ...de cite ori este necesar sa schimb apa...si daca este necesar sai pun stratul de pitris sau nisip..si cum trebuie sa o fac.....

steff
20-09-2006, 11:51
ma scuzati ca va intrerup discutia...dar ati putea sami raspundeti si mie la asa o intrebare---sunt incepator si maam facut cadou un acvariu de 60l pe care lam dotat numai cu pietre si cu pompa de aier ...de cite ori este necesar sa schimb apa...si daca este necesar sai pun stratul de pitris sau nisip..si cum trebuie sa o fac.....
Salut,
daca ai pus pietre in acvariu si sunt calcaroase, atunci inseamna ca vrei o apa dura, daca vrei o apa dura, inseamna ca vrei sa populezi acvariul cu ciclide africane, ei acum e acum, daca vrei ciclide africane, imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc si sa-ti spoun ca, acvariul de 60 l este mult prea mic pentru ciclide africane. Tot la ciclide africane le trebuie substrat din nisip si scoici faramate. (am presupus ca vrei ciclide africane din moment ce-ai spous ca ai pus pietre ca decor).

lupul-sur
20-09-2006, 23:56
Spunene exact ce vrei de acvariul tau!
Iar pentru informatii detaliate uitate pe articolul de la aceasta adresa: http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=87 .