PDA

View Full Version : Pata albă platy



matza3
04-07-2015, 16:35
Salutare!
Ieri am observat o pata albă pe un platy. Este posibil sa fie vreun fin Rot sau griș... Sau ce alta boala de piele...?!
pana sa ma duc cu pozele in maxipet, aștept si sfaturile voastre!
va mulțumesc

Tudor.M
04-07-2015, 17:18
Pozele sunt cam neclare dar gris nu este cu siguranta, daca pe acea pata nu sunt prezente filamente mici albe, eliminam posibilitatea unei infectii cu fungi si insemna ca este ceva de natura bacteriana.

matza3
04-07-2015, 22:45
Am chemat un medic veterinar care mi-a spus sa iau baktopur. A mai spus sa administrez īntregului acvariu, nu doar peștelui in acvariu-spital.
Așa ca...zis si facut. Am achiziționat medicamentul, am scos cărbunele activ din filtru, am administrat prima doza din tratament.
O īntrebare am omis- se poate administra peștilor māncare pe parcursul tratamentului? Menționez faptul ca apa are o tenta verzuie datorită medicamentului.
multumesc!

Tudor.M
05-07-2015, 17:19
Da, pestii se pot hrani.

MariaDaniela
05-07-2015, 21:29
Am avut si eu problema ta.Cred ca este columnaris o boala bacteriana specifica viviparilor,se introduce in acvariu in principiu prin pesti noi netinuti in carantina 14 zile tocmai pentru evitarea problemelor de acest fel.Cand problema este grava se combina tratamentul cu baktopur cu cel cu baktopur direct iar apoi se fac schimburi de apa mai dese(de doua ori pe saptamana 30% din apa)pana ce problema dispare.Mancare sa le dai ratii mai mici pe perioada tratamentului.bolile de acest fel s-ar putea evita daca am respecta cele cateva reguli ale acvaristilor cu suprapopularea,carantina,filtrare,hranire si celelalte.Deoarece nu stiu amanunte despre acvariul tau dar imi plac mult viviparii mi-ar place sa cred ca-ti va folosi ce ti-am spus si informatiile pe care le gasesti pe acest forum.