PDA

View Full Version : Imi mananca plantele!



shadyworld72
11-09-2006, 11:34
Imi spune cineva ce sa fac sa nu mai raman fara plante?Am pus in acvariu tot felul de specii,inclusiv nucus,care e destul de rezistent,si in 2 saptamani raman fara ele,pt ca le ciugulesc pestii.Cica scalarii nu mananca plante,dar i-am prins in fapt.Daca pun o mana de riccia in 3-4 zile e consumata:)Mai am in acvariul acela tetrazona,fossilis,gurami si conconi.Plz help!

boygenius.
11-09-2006, 19:50
Se poate ca din cand in cand, pesti sa mai ciupeasca plantele, dar eu nu am intalnit pesti care sa devoreze plantele asa de repede... Exista pesti care prefera hrana vegetala (ex: black molly, ancistrus). Poate ca nu le asiguri destula hrana si incearca sa completeze cu plantele. Au nevoie de un meniu cat mai diversificat, care bine ar fi sa includa si hrana vie (ex: tubifex). Incearca sa ii hranesti de 3 max 4 ori pe zi cu porti pe care sa le poata termina in 10-15 minute max.(atentie la dozare pt nu a exagera, si a strica apa din cauza hranei neconsumate) cu hrana uscata (una din mese sa contina si vitamine). Daca le inluzi tubifex in meniu sa nu le dai mai des de 3 ori pe saptamana, acestia trebuiesc f. bine curatati inainte de ai da la pesti (lasati in apa limpede schimbata periodic pana capata o culuare rosiatica).

Sicmar
11-09-2006, 23:36
Off topic.
Fapt de ultima ora, cules de pe alt forum: urmand sfaturile unui neavenit (date pe acel forum) s-a ajuns la posturile:

ms mult man!!! super tare retzeta!!! :ok: i-a deparazitat de tot ;) mi-au murit 3 baloni, 3 guppy (toti masculi) si un sanitar
si

man :trist: mi-au murit 9 pesti... of... asa imi trebuie :(
Revenind la oile noastre:


Au nevoie de un meniu cat mai diversificat, care bine ar fi sa includa si hrana vie (ex: tubifex). Incearca sa ii hranesti de 3 max 4 ori pe zi cu porti pe care sa le poata termina in 10-15 minute max.(atentie la dozare pt nu a exagera, si a strica apa din cauza hranei neconsumate) cu hrana uscata (una din mese sa contina si vitamine). Daca le inluzi tubifex in meniu sa nu le dai mai des de 3 ori pe saptamana, acestia trebuiesc f. bine curatati inainte de ai da la pesti (lasati in apa limpede schimbata periodic pana capata o culuare rosiatica).

Oricat ai spala si curata tubi tot raman agenti patogeni pentru pesti, din care cel mai cunoscut este hexamina. Nu degeaba s-a ajuns in mediile acvaristice la scoaterea totala din dieta a tubifexului viu.
Hrana de baza (pentru majoritatea speciilor) trebuie sa fie: fulgi / granule / chips (si exista pe piata o mare varietate de sortimente) care sunt si vitaminizate si contin si mineralele necesare. Pentru variatie adauga alte lucruri (tubi linofilizati, chironomide linofilizate, spirulina etc.) Functie de specii apar si situatii speciale (mixtura cu inima de vita, rame etc.); la fel, pentru pui hranirea adecvata (infuzori etc); culturile de viermi sunt si ele utile dar mai putin uzitate; lista ar putea continua dar fara tubi si daphnii uscate (cu exceptia situatiilor cand sunt folosite ca purgative, nu pentru valoarea lor nutritiva).

Hranirea de 3-4 ori pe zi se face doar in cazuri speciale (ex. pui mici). In rest 2 mese pe zi. Cantitatea de mancare data la o masa nu poate fi prescrisa (data fiind diversitatea de situatii tinand de marimea pestilor, numarul lor, necesarul diferit de mancare al diferitelor specii); ea se determina de catre fiecare prin hranirea cu doze mici, urmarind ca ea sa fie total consumata; daca din ultima doza a mai ramas mancare (si fiind doza mica si nerepetand zilnic schema) nu-i o tragedie; in continuare se hranesc cu ceva mai putin decat cantitatea astfel stabilita. Pe masura modificarii situatiei din acvariu (specii, numar, dimensiuni) se ajusteaza corespunzator si cantitatea de hrana. Pestii se imbolnavesc mai des de prea multa mancare decat de foame.

On topic.
... si revenind la topicul de baza: mancarea plantelor de catre pesti.
Dupa amestecul nereusit de specii scalari/tetrazona; scalari/conconius; gurami/tetrazona; gurami/conconius banuiesc si un numar nepotivit (suprapopulare si numar insuficient de exemplare pe specii - atat tetrazonele cat si conconiusii au comportament gregar fiind necesar un minim 6 exemplare pentru a avea comportamentul normal al speciei). In atare conditii pestii sunt stresati si in conditii de stres au si comportamente nepotrivite speciei - in speta ruperea plantelor iar in alte situatii o agresivitate sporita etc.
Si totusi, asta nu explica ceea ce se intampla la tine - mancarea in masa a plantelor; daca ai avea carasi as arata cu degetul spre ei dar la speciile indicate ... Probabil ai si probleme care tin de buna dezvoltare a plantelor (lumina, CO2, nutrienti), care se reflecta in nedezvoltare, fragilitate, carente diverse. Ar fi utila o descriere mai amanuntita a acvariului (volum; specii de pesti si nr. exemplare cu specificare maturilor si juvenililor; substrat; filtrare; lumina etc.).

shadyworld72
12-09-2006, 12:45
Intr-adevar acvariul e relativ suprapopulat,insa iluminarea si hranirea le fac corect.Nu folosesc tubi vii tocmai din cauza bolilor pe care le pot transmite,dar le suplimentez meniul cu vitamine si tubi uscati.Nu stiu ce sa mai fac,m-am saturat sa pun plante noi si sa raman fara ele.Acum vreo 2 saptamani am pus un nucus imens,bine dezvoltat si rezistent,iar acum mai are vreo 10 frunze...Cred ca pana la urma o sa pun plante artificiale,cu toate ca nu prea ma incanta ideea...Daca are cineva asemenea plante,dar mai ieftine,astept un pm...Multumesc pt sfaturi!

razvan
12-09-2006, 13:03
man, esti in situatia in care iti tai singur un deget, te doare si soliciti un anestezic, in loc sa iei cutitul de pe deget...

ai acvariul suprapopulat... unica posibilitate de remediere a situatiei este "desuprapopularea" .