PDA

View Full Version : Amenajarea unui acvariu ,,betta,,



alex_snake_gunit
31-05-2008, 15:58
Salut ,
am si eu mai multe intrebari..
1.am un mascul de betta pot sa il tin in acvariu de 18l cu substrat si plante ,fara pompa de oxigen ?
2.pot sa pun in acvariu ca substrat nisip normal [nu ceva special]?
3.am si femela pot sa o tin la un loc cu maculu ,ca am observat ca o cam bate.

Sper sa imi raspunda cineva


Salut

geok_tl
31-05-2008, 16:02
salut.un mascult de betta o va duce foarte bine in acel acvariu de 18 litri.daca vei pune si substrat cu multe plante o va duce si mai bine.o pompa nu iti trebuie,dar un filtru este indispensabil intr-un acvariu.ai putea pune un copresor la care sa adaptezi un burete bolborositor(metoda cea mai indicata).femela o va cam fugari.ia mai bine doua pentru a imparti bataia :>

razvan
31-05-2008, 16:15
colegul nostru tulcean, are el inima buna, insa uneori sfaturile pe care le da sunt putin cam hazardate...

1- da, poti sa ti fara pompa de oxigen (aer de fapt) insa tot iti va trebui acel aer, pentru cu totul altceva.
2- da , poti sa pui nisip cit mai normal, presupunind ca nu vrei sa pui si plante cu nevoi deosebite .
3- femela poti sa pui, cu conditia sa-i pune la dispozitie locuri in care sa "iasa din ochii masculului".. destul denervos din fire...

revenind la sfatulile lui geo, ia vizualizeaza-ti in minte ceeace ai spus...
cam ce poate fi intr-un volum de 18l, cu o pompa ce misca 200l/h, din punctul de vedere al unui peste extrem de calm-sedentar?!?!?

in cazul asta, buretele cu bolborositor este solutia castigatoare.

geo! te-am mai rugat-atentionat mai demult sa gindesti ceva mai mult, inainte de a scrie. desi eu nu cred, ti cu tot dinadinsul sa ma convingi ca esti in goana dupa rankuri???

alex_snake_gunit
01-06-2008, 12:52
Merci baieti,dar nelamurirea mea era daca am sanse sa cresc si vreo 2 plante fara un burete bolborisitor.



Salut

geok_tl
02-06-2008, 09:31
nu sunt in nicio goana.am zis ca fitrul sa aibe o capacitate maxima de 200 l\h.depinde si de ce vrea el.ma rog poate ca nu este cel mai potrivit si ca buretele este cel util peacolo...in fine...

razvan
02-06-2008, 10:43
nu te mai ruga... gindeste !! nu mai e ca pe vremea inchizitiei cu "crede si nu cerceta .. ;)
rankul ramane pina cind voi vedea ca vei inceta sa vorbesti "la repezeala"...

Papa Benedict
02-06-2008, 15:49
pompa de aer cu burete bolborositor sunt o soutie foarte buna in multe, multe cazuri: fac si filtrare si aerare......
zic si eu.....

legat de pesti: poti baga si mai multe femele cu un mascul sau doar femele (de ex 3 - rosie, albastra si alba) - pt diveritatea de culori si bucurarea privirii insa nu ar fi rau ca femelele sa le cumperi de tinerele si sa le bagi toate odata in bazin.