PDA

View Full Version : cer sfat ptr filtrarea iazului



steliutza
12-08-2014, 22:49
Buna tocmai mi am facut un iaz nou ptr ca cel vechi era micut am folosit folie pvc si acum nu stıu ce pompa si filtru sa iau si de unde a cumpar pe net sunt multe dar nu stıu care e mai bun si sa ma incadrez si in 1000 ron mentionez ca am facut si o cascada ridicata la1,20 cm iazul meu are cam 5000 litri dupa calculele mele si o adincime de 1,50 doar intr o portiune ptr crapi koi sa ierneze. Daca ma puteti ajuta multumesc

Nimeni
12-08-2014, 22:56
Bun venit,

ai facut bine ca ti-ai deschis propriul topic. Acum:

- da mai multe detalii despre iaz, cat si dimensiuni exacte: lungime - latime - adancime, unde- cat.
- scrie dotarile actuale in ceea ce priveste echipamentele. (cu nume si model.. etc)
- scrie ce planuri de viitor ai si "cum ai vrea" sa arate iazul.
- poze... de obicei ajuta mult in a face o imagine de ansamblu.

In rest... recomand lectura multa, te poti inspira de la ceilalti colegi cu iazuri.

steliutza
12-08-2014, 23:16
Am avut j iaz vechi fara filtrare doar o pompa mica ptr fantana arteziana .am cumparat 25 de crapi koi 10 12 cm si dupa 3 sapt mi au murit toti mai putin 3 pe care i am bagat intr un acvariu de pesti sper sa traiasca astia pana termin iazul.acum am facut un iaz de 8 m L cam 2 m l si adancime 0,80 si doar ıntr un loc de 1,50m ptr a ierna.e cu folie pvc. Nu stiu ce sistem de filtrare sa cumpar.am facut la iaz si o cascada de 1,20 m inaltime.... mentionez ca nu am disponibili decat 1000 ron

Nimeni
13-08-2014, 03:44
acum am facut un iaz de 8 m L cam 2 m l si adancime 0,80 si doar ıntr un loc de 1,50m ptr a ierna.e cu folie pvc.

Calcul ptr volum: L x l x H : 1000=.....
La tine este 800x200x80: 1000= 12.800Litri apa... fara sa mai pun restul. Un total ar fi cam 13MII litri de apa.

La bugetul pe care il spui tu... mai bine cumpara-ti un filtru ptr acvariu si tine cei 3 crapi acolo. Cu 1000 ron nu poti lua decat "maxim" un filtru decent ptr acvariu.
Daca totusi doresti iaz... apuca-te serios de studiat treaba si ce inseamna filtrare ptr 13.000 litri de apa.

Pestii care ti-au murit si "banii pe apa sambetei" sunt exact rezultatul lipsei de informare inainte de a te apuca de o treaba. Momentan de incadrezi in "semnatura mea"... depinde de tine ce iti doresti pe viitor si cum vor decurge lucrurile.

Trece-ti locatia la profil (cu toate ca eu unul banuiesc "zona"...) in felul acesta poate sunt colegi in domeniu care te pot ajuta direct la fata locului cu sfaturi mult mai utile.
Momentan tu ai "o balta plina cu apa"... asta este crudul adevar si trebuie sa accepti realitatea ;) Pe viitor... depinde de tine ce vei avea! Succes

steliutza
13-08-2014, 09:17
Ai dreptate... nu prea m ai incurajat... eu am facut alte calcule privind capacitatea apei mi au iesit cam 6000 l tinand cont ca adincimea nu este uniforma e cumva in forma de pılnie... am gasit pe farm-fish o pompa OSAGA OSF 8100E la pret redus 350 ron si filtru OSAGA OPF 15000 tot la pret redus 700 ron.mentionez ca site_ul asta mi l a recomandat cineva... eu i ti multumesc ca mi ai citit anuntul si ca ti ai spus parerea.eu o sa mai intreb si eventual voi mai astepta pana voi mai strange ceva bani ptr investitia filtrarii....crezi ca filtrele si pompele de pe site uri nu sunt eficiente asa cum le descriu ei ? intreb ptr ca vad ca toate sunt ptr iazuri cu pesti adica ar trebui sa fie bune ptr pesti nu ? Multumesc ptr sinceritate...

Nimeni
13-08-2014, 16:18
Uite Steliutza... material de studiat si "comparat": eu am fost "sincer" deoarece la randul meu am citit topicurile respective si stiu cam ce te asteapta sau... ce implica filtrarea la un pond. Eu personal... zic "pas" la ideea de a avea un iaz.

- un topic al unui coleg cu 10mc - metri cubi... sau 10.000L apa. http://forum.acvarist.ro/showthread.php?81759-manos-pond
vei gasi discutii interesante intre colegii care se pricep si respectivul proprietar... In afara de asta iti poti face o idee despre "ce iti trebuie" in privinta filtrarii...
- alt coleg cu iaz nou... in constructie: iaz de 10mc + 3mc filtrare... deci pe aproape de tine ;) http://forum.acvarist.ro/showthread.php?80391-Iazul-meu
- Un topic.... din care poti invata extraordinar de multe deoarece este destul de bine prezentat sau... explicat. E bine de citit prima data ultima postare (cea recenta) si apoi sa iei tot topicul de la inceputurile lui pana astazi... sa vezi de ce domnul Stefan a ajuns la concluzia aceasta si.... cat timp-bani etc a consumat http://forum.acvarist.ro/showthread.php?60459-Iaz-cu-crapi-koi
- inca un topic interesant al unui coleg... Asta daca te pricepi la "mesterit" singur/a.... http://forum.acvarist.ro/showthread.php?29036-goodmans-pond