PDA

View Full Version : tetra test analytest



flowstyl
11-05-2008, 21:34
deschid un nou topic cu toate ca poate exista inca date cu caracter asemanator insa sunt cam contrariat in legatura ce setul asta....la analiza GH si KH nu stiu ce sa cred, adevarul...e ca nu are traducere in limba romana (desi e ilegal ca un produs vandut in romania sa nu aiba traducere), iar metoda de testare e cel putin dubioasa...zice sa torni picaturi pana se schimba cuoarea apei si culoarea se schimba de la a doua picatura devenind tot mai intensa cu cat nr picaturilor creste. ideea e ca as dori sa intre despre acest tip de test pe cineva care a mai folosit....inca odata vorbesc de Tetra test - Analyset. [pH, KH, GH, NH3/NH4, NO2, NO3, O2, CO2]

Nicolae Paun
11-05-2008, 21:39
Testul de duritate Tetra se face in felul urmator.Se umple recipientul dupa prospect(la GH cred ca e 5 ml)si se adauga cate o picatura pana cand apa se inverzeste instantaneu;in functie de cate picaturi ai pus in recipient atatea grade germane ai duritate.In momentul in care ai pus prima picatura apa ia o tenta rosiatica si pe masura ce adaugi culoarea devine tot mai aprinsa,pana la un punct,cand se inverzeste instant.

flowstyl
11-05-2008, 22:20
aha....
super...mersi... :lol: trebuie sa repet testul......

andreic
11-05-2008, 22:29
La kh este asemanator(Sera, JBL, Dupla au acelasi sistem). Pui o anumita cantitate de apa in recipient, de obicei 5ml(6ml la Dupla) si pui picatura dupa picatuar de substanta pana ce apa din albastra devine galbena. Dupa numarul de picaturi puse aflii si valoarea Kh.

flowstyl
11-05-2008, 22:33
ok si care sunt indicii ok pentru o apa buna?!?!?! la tot ceea ce pot analiza cu testul asta?!

andreic
11-05-2008, 22:34
Daca te vei uita in semnatura mea, vei gasi un articol despre setare. Rasfoindu-l vei gasi raspuns la intrebarea ta.

Liviu
12-05-2008, 01:06
Trebuie sa adaug ceva la metoda de masurare (eu folosesc GH si KH tot de la tetra).
Dupa adaugarea fiecarei picaturi ar fi bine de agitat putin recipientul respectiv, atat cat substanta sa se distribuie in tot volumul de apa dat (deci nu trebuie pus capac si facut ca la shaker cu el ci doar putin agitat in plan orizontal). Daca nu se agita, valorea masurata poate diferi cu o unitate.

andreic
12-05-2008, 09:15
Asa este. Acest lucru este valabil la toate testele de Gh si Kh mentionate in topic.

flowstyl
24-05-2008, 10:35
Scz ca va tot bat la cap dar nu e bine...in continuare sunt confuz....referitor la analiza kh...adica de la prima - a doua picatura care o pun in eprubeta cu 5 ml apa acvariu culoarea e galbena si apoi se transforma in albastra daca agit usor eprubeta. asta inseamna ca am 1.5 - 2 grade?! iar la duritate imi da 21-22...e prtea mare cred eu....oare ce sa fie pietrele din acvariu?! cum pot sa le verific daca sunt calcaroase?!?! Mersi ptr cei ce au rabdare sa imi raspunda.

flowstyl
24-05-2008, 10:44
aaa...si un alt lucru ce ma enerveaza la culme e ph ridicat tot timpul....daca schimb azi apa...maine am in acvariu ph de 8...ce sa ma fac....as vrea si eu un 7-7.5?!?!ce sa fac?!?!

cristi_ionescu_79
24-05-2008, 10:49
ce ph ai la robinet?

zombie_ro
24-05-2008, 15:56
@flowstyl: A) la testul de Kh din TetraTest Analyset: determinarea valorii valorii KH se face urmand instructiunile:
" 1. Clatiti testul si eprubeta cu apa din acvariu.
2. Umpleti eprubeta pana la 5ml (apa acvariu) cu ajutorul seringii in dotare.
3. [b]Tineti sticluta de reactiv general GH sau sticluta de reactiv KH deasupra eprubetei si lasati sa cada picaturile de reactiv una cate una. Dupa fiecare picatura se agita eprubeta usor si se repeta operatiunea pana cand apa isi schimba culoarea astfel:
Pt. GH: de la rosu la verde
Pt. KH: de la albastru la galben.
Daca schimbarea culorii are loc imediat dupa prima picatura, valoarea duritatii este intre 0 si 1 grade dH. Numarul picaturilor care au fost adugate pana la schimbarea culorii apei corespund cu gradele de duritate ale apei (1 picatura = 1 grad dH)."

B)pt verificarea daca pietrisul este calcaros: inainte de a introduce pietrisul in acvariu, se ia o "mostra" :lol: din pietris si intr-un vas separat se toarna un pic de otet => daca se constata ca apar bule (parca pietrisul "ar fierbe" :lol: ) atunci pierisul respectiv este calcaros. Poate alti acvaristi mai experimentati ca mine stiu si alte metode de determinare daca pietrisul este calcaros.

C) Valoarea Ph-ului la apa din robinet difera de la o zona la alta. Din cate am citit pe forum, valoarea normala al apei de la robinetele noastre este de 7,5. Cat despre metode de scadere a valorii PH: ;new31 , sunt unul dintre cei care s-au chinuit destul cu acest lucru ;new18 . Sunt multe metode, unul din cele mai bune metode este sa iti achizitionezi un sistem de CO2 (gasesti o multime de topicuri pe forum despre ele), fie un sistem profesional (butelie Co2+reactor+accesorii+Ph controller), fie unul "middle-level" :grin: (Kit Ferplast Classic/Professional) sau unul DY(do it yourself).

Pt. aproape orice intrebare, gasesti pe acest forum o multime de raspunsuri. Iti recomand sa citesti si topicurile de la capitolul Articole...daca nu ai avut pana acum acvarii...vei gasi multe lucruri interesante si acolo...

zombie_ro
24-05-2008, 16:07
@flowstyl: Daca schimabrea culorii la testul de Kh se schimba din galben in albastru la a 2-a picatura => KH=2 grade dH.
Cat despre valoarea la GH de 21 - 22: aceasta valoare este influentata de mai multi factori, dar asa cum este specificat si in articolul lui @andreic :salut (http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=7113) valoare normala la GH=2-14.

flowstyl
25-05-2008, 15:26
zombie mersi de raspunsuri. E clar, am incercat deja pietrele cu otet si am vazut ca un tip dintre pietrele pe care le am sunt calcaroase, deci o sa le scot afara.....iar celelat tip e ok, nu face bule..:D auzisem si eu de metoda asta dar nu eram sigur de ea(cea cu otetul). pentru scaderea ph am incercat cu otet dupa ce mi s-a terminat solutia de la sera, si in acvarii nu sunt tocmai nou insa nu prea aveam plante pana acum, si doar de cand am dat de forumul acesta am inceput sa ma ocup mai profesional de acvariu....si asta se datoreaza tuturor colegilor forumisti care misuna pe aici.... :lol: ma bucur ca am descoperit forumul asta.....si apropo mersi la toti...in special celor ce mai si raspund in topicuri... :mrgreen:

zombie_ro
25-05-2008, 20:38
Aoleu!! ;new46 de metoda "pentru scaderea ph am incercat cu otet" inca nu am auzit. Nu as vrea sa ma gandesc ce pot pati saracii :fish de la otet. Poate ai vrut sa zici ca ai utilizat "bomba cu drojdie".....
Oricum, rabdare la "lectura acvaristica" si bafta in continuare cu acvariul/acvariile.

bogdanpirat
28-05-2008, 09:44
Scz ca va tot bat la cap dar nu e bine...in continuare sunt confuz....referitor la analiza kh...adica de la prima - a doua picatura care o pun in eprubeta cu 5 ml apa acvariu culoarea e galbena si apoi se transforma in albastra daca agit usor eprubeta. asta inseamna ca am 1.5 - 2 grade?! iar la duritate imi da 21-22...e prtea mare cred eu....oare ce sa fie pietrele din acvariu?! cum pot sa le verific daca sunt calcaroase?!?! Mersi ptr cei ce au rabdare sa imi raspunda.

incearca cu 10 ml apa in recipient, 1 picatura reactiv inseamna 1/2 grade. asa esti mai aproape de adevar