PDA

View Full Version : aclimatizare guppy



kinezu1981
11-05-2008, 20:16
Salut. Am cumparat 10 guppy din import, si din cate stiu eu acestia au fost crescuti in apa cu ceva sare in ea. Momentan ii am intr-un acvariu de 22l pusi la carantina, in care am pus 2 lingurite de sare neiodata.
intrebare: cum sa procedez de acum inainte ca sa-i aclimatizez cu apa dulce, sa nu ami fiu nevoit sa introduc sare in ea?

Tudor.M
12-05-2008, 09:20
Salut. Am cumparat 10 guppy din import, si din cate stiu eu acestia au fost crescuti in apa cu ceva sare in ea. Momentan ii am intr-un acvariu de 22l pusi la carantina, in care am pus 2 lingurite de sare neiodata.
intrebare: cum sa procedez de acum inainte ca sa-i aclimatizez cu apa dulce, sa nu ami fiu nevoit sa introduc sare in ea?

ii poti pune linistit si fara sare...nu patesc nimic
aclimatizarea se refera la adaptarea unui animal la anumite variatii de temperatura si doar atat

Tetraodon
12-05-2008, 10:19
scoti o data al 2 zile sau o data pe zi putina apa si completezi cu alta proaspata fara sa mai adaugi sare si asa reduci treptat din salinitate

Silvester
12-05-2008, 20:37
Problema e ca la 22l trebue sa faci zilnic un schimb de apa cam 2-3 l...pestii oricum trebue tinuti in carantina cel putin o saptamina...

florinmacri
12-05-2008, 22:10
Alta problema ar fi de exemplu, de unde anume i-ai luat :din petshop ( unde deja 99,99% au avut parte de un soc?) sau direct "din transport", unde este alta treaba...., poate deja i-ai aranjat tu cu un soc. Ce am auzit si eu ca pe afara guppy sunt crescuti in apa cu concentratie crescuta de sare, ptr. protectie bacteriana. In primul rand , daca sunt luati "direct din transport" ar fi trebuit sa faci un test de apa din punga lor si sa-i introduci intr-o apa cu aceleasi caracteristici, excluzand nitriti si nitrati ...., ma refer in primul rand la ph, mai apoi cu un furtun subtire cu robinet la capat ar fi trebuit sa se faca acomodarea " la picatura" de cand i-ai adus pana a2a zi, cu cat acomodarea este mai lenta cu atat mai bine.

fanta
12-05-2008, 23:18
din cate stiu eu pesti de la import nu vin niciodata in apa in care au fost crescuti pentru ca nu face bine la afaceri. apa poate fi considerata un secret pe care nu prea il dezvaluie.

Silvester
12-05-2008, 23:44
Suna deaja a teoria conspiratiei...totusi cantitatea de sare per l folosita la transport si MASURATA a fost de 26 grame la 5 litri de apa...
Punga continea exact 5l de apa si 100 de guppy...
Cit despre PH apei in care_i "receptionam" nu ne poate spune nimic despre PH initial al apei...(indiciu... si pestii respira in punga aia totusi...)

kinezu1981
13-05-2008, 09:12
Pestii i-am cumparat din petshopul aflat in piata Moghioros, iar cel care mi-ia vandut a spus ca i-a tinut 2 zile pentru acomodare inainte sa-i scoata la vanzare. Acum dupa 2 zile de la achizitionare deja mi-au murit 4 din ei, toti avand coada "topita". Am observat ca aceasta "topire" a cozii dureaza aproximativ 10-12 ore de la primul semn vizibil. Sincer este a doua oara cand mi se intampla acest lucru, tot cu guppy importati, si nu stiu ce sa le mai fac. Daca mai aveti orice idee sau sugestie, astept cu nerabdare.

Silvester
13-05-2008, 20:22
Da...era de asteptat...in situatii disperate (ori/ori) recomand bai in solutia urmatoare... tratament "clasic"...sare +Streptomicina(Strevital)...bai separate dimineata si seara ...10linguri de sare+0,25gStrevital(1/4flacon de 1g) la 20lde apa...3 ZILE LA RIND...cite 10min
Solutia se face intr_o galeata separata , apa la aceeasi temperatura...
Din pacate Streptomicina fabricata la Antibiotice Iasi nu se mai gaseste asa usor prin farmacii (nu se mai fabrica de vreun an doi) dar mai sunt stocuri prin farmaciile care se respecta... ;)

Tudor.M
14-05-2008, 08:32
Da...era de asteptat...in situatii disperate (ori/ori) recomand bai in solutia urmatoare... tratament "clasic"...sare +Streptomicina(Strevital)...bai separate dimineata si seara ...10linguri de sare+0,25gStrevital(1/4flacon de 2g) la 20lde apa...3 ZILE LA RIND...cite 10min
Solutia se face intr_o galeata separata , apa la aceeasi temperatura...
Din pacate Streptomicina fabricata la Antibiotice Iasi nu se mai gaseste asa usor prin farmacii (nu se mai fabrica de vreun an doi) dar mai sunt stocuri prin farmaciile care se respecta... ;)

Nu te contrazic (poate functioneaza tratamentul tau) dar streptomicina nu are un spectru larg de actiune, ea se recomanda mai mult pentru combaterea tuberculozei si in plus cutanat nu prea are putere de actiune.
in apa bai de scurta durata merge cu eritromicina sau doxiciclina.

poe622524
14-05-2008, 09:07
Asa am patit si eu cu guppy din import, fiind crescuti in regim intensiv cred ca sunt plini de antibiotice si alte substante pentru crestere rapida si colorit intens, in momentul in care nu mai sunt hraniti si tratati asa cum erau obisnuiti devin foarte sensibili la boli, eu sifonam in fiecare zi acvariul carantina si completam cu apa din acvariul mare, astfel i-am aclimatizat cu pierderi mai putine.