PDA

View Full Version : Mister de elucidat



Falconety
02-05-2008, 23:41
Buna ziua tuturor.

De curand am achizitionat un rio180,dupa ciclare, odata cu introducerea pestilor(care pana acum au crescut la un loc) au aparut si problemele...

Acvariu Rio 180,echipat complet de la ei, substrat: nisip fin si peste pietricele(3-5mm), plantele nu le cunosc, pesti:4 scalari, 2 femele de xipho rosu(am avut si doi masculi dar adata introdusi in noul acvariu s-au batut pana au murit),4 moly,20 neoni, 3 cory, un Platydoras costatus 10cm, un Horabagrus nigricollaris 7-8cm, 2 Hoplosternum thoracatum care au murit si ei in noua casa(erau maturi 10cm,si peste noapte s-au pirdut inotatoarele),am luat inca 2 micuti dardeja unuia incepe i se destrame codita si 3gupy.
De curand am avut neplacerea sa observ ca 4 neoni au ramas fara codite,o femela moly fara inotatoarea pectorala, un scalar tragea de un Hoplosternum thoracatum micut ramas fara codita(nu era mort).

Care credeti ca este cauza putrezirii sau ma rog destramarii inotatoarelor(in special coada),si de ce numai la aceste 3 specii?
Cred ca nu este o boala pt ca am xipho in maternitate si nu au nimic(sper).
Multumesc anticipat.

blackmolly
02-05-2008, 23:44
am avut si eu 2 scalari mai micuti, si cu toate ca erau puisori, le cam placea sa 'guste' din puii de guppy, si din cozile celor mari.

Deci presupun, ca ei sunt 'baietii rai' :D

Falconety
02-05-2008, 23:51
:grin: nu cred ca un scalar ar putea manca de coada un sanitar ca Hoplosternum thoracatum, mai ales ca este jumatate cat el

blackmolly
03-05-2008, 01:05
Scalarii sunt foarte lacomi, sunt atrasi de orice coditza sau inotatoare :grin: Nu conteaza ca-i gupp, molly, xifo sau un hoplo vulnerabil. Xifo se simt bine in maternitate, dupa cum ziceai, iar cozile sunt intacte. Asta ar insemna ca stau departe de primejdie. Acum, daca o fi boala, si teoria mea pica, dau o bere.

Falconety
03-05-2008, 12:08
Salut inca odata, azi de dimineata au mai murit un moly si un scalar. Apa e la 24-25grade,si de curand nu am umblat la acvariu numai sa pun pastile de planta start(mentionez ca acvariul are doar o luna de zile)

Nicolae Paun
03-05-2008, 14:01
teste de apa ai facut?Are rost sa mai vorbim de speciile incompatibile care le tii acolo?Cum ai ajuns la concluzia ca acvariu este ciclat?

Falconety
03-05-2008, 21:49
Din pacate in Fagaras nu gasesti nimic(tetraciclina),am schimbat 30l de apa si o s-o tin asa vreo 2 saptamani,tot la 3 zile.Stiti cumva daca trebuie sa ridic si temperatura?
Va multumesc. :?

Nicolae Paun
03-05-2008, 21:53
tetraciclina este un antibiotic pentru uz uman,il gasesti in farmacii.

Gaia
03-05-2008, 23:53
Nu trebuie sa ridici temperatura, o lasi asa cum este.