PDA

View Full Version : Argint in apa



ionutlatcan
02-05-2008, 16:47
Astazi m-am intalnit cu un acvarist de moda veche. M-a surprins foarte tare afirmatia lui conform careia ar tine argint in apa din acvariu. Spune ca nu a avut niciodata boli in bazin si mi-a explicat si mie teoria atotstiuta cu apa-aghiazma si legenda preotilor ce beau apa din vase de argint.
astept opiniile voastre...

Danny
02-05-2008, 16:49
http://www.udovicici.com/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=54 poate or sti ei ceva... dar nu prea mult :P

ionutlatcan
02-05-2008, 17:05
acolo fac referire la un oarece tratament cu apa filtrata cu argint coloidal. ideea mea era mai simpla, bazata pe proprietatile argintului brut ce vine in contact cu apa. amicul meu spunea ca de cand are acvariul nu a avut nici o boala, cel putin vazuta de el-zic eu.

asa ca....ce lampi uv, ozonizatoare si alte dispozitive scumpe. cumparati cercei sau bratari sau folositi ce nu poarta prietenele, sotiile, s.a.

andreic
02-05-2008, 17:37
Mai, tie ti s-a facut de cucuie??? CUm :evil: lamuresti tu o femeie sa iti dea bijuurile sa le pui in acvariu?? =))

Danny
02-05-2008, 17:42
daca reusesti sa faci rost de un scafandru cu o comoara poti sa pui lantisoarele si inelutele in ea si te-ai scos :P aia da comoara! sorry de off-topic dar sincer nu cred ca argintul, in starea in care se gaseste in bijuterii, emana vreo substanta binefacatoare in apa.

ionutlatcan
02-05-2008, 17:48
nu emana nici daca e prelucrat nici neprelucrat. simpla prezenta a lui in apa ionizeaza si ...nu mai stiu ce face acolo. poate cineva cu , "carte" ne lamureste.

andreic....daca o femeie poarta si argint e imposibil sa nu gasesti ceva ce ii place foarte mult incat chiar daca nu mai poarta sa nu rennunte la acea piesa..... :mrgreen:

Silvester
02-05-2008, 18:02
Chestia cu argintul in apa acvariilor e ca o sabie cu doua taisuri face si bine si mai putin bine...pt "curatarea" apei de schimb de germeni ar fi o varianta ...dar pt contactul permanent cu apa unui acvariu nu as fi de acord... http://www.lenntech.com/elements-and-water/silver-and-water.htm
"Silver is not a dietary requirement for organisms. It may even be lethal to bacteria, and it inhibits fungi reproduction. This is mainly caused by Ag+ ions"

razvan
02-05-2008, 18:16
proprietatile bactericide ale aurului si argintului sunt cunoscute si folosite in special in domeniul medical.
in acvaristica nu stiu cit de folositor poate fi, deoarece exista o mica problema, si o spun din experimente....
se contamineaza cu sulf (se inegreste) si i se reduce proprietateabactericida, in consecinta trebuie periodic "curatat".

am experimentat cu niste span (la cel mai propriu sens al cuvintului) de argint, plasat pe furtunul central al unui bolborositor.

Daniel
02-05-2008, 18:28
Proprietatile antibactericide ale argintului nu-s o snoava. Totusi, a nu se intelege ca de exemplu o simpla moneda din argint plasata intr-un vas mare cu apa ucide toti germenii din acel vas. E nevoie de un obiect din argint cu suprafata mare pentru a se intampla acest lucru. Altminteri, marile epidemii de holera nu ar mai fi existat.
De pilda, eu am efectuat sapaturi arheologice candva intr-un cimitir din 1848, plin cu ieseni decedati in timpul holerei. Aveau moneda de argint "kreutzer" pe piept (banul de drum). Teoretic, ar fi putut utiliza moneda respectiva pentru a purifica apa de baut, insa acest lucru nu i-a salvat de la moarte.

razvan
02-05-2008, 18:36
hai sa picam la pace,,,,
eu am zis BACTERICIDE, tu ai zis ANTIBACTERICIDE.... sau ANTIBACTERIENE ;) ?!?!?!?

Daniel
02-05-2008, 19:51
hai sa picam la pace,,,,
eu am zis BACTERICIDE, tu ai zis ANTIBACTERICIDE.... sau ANTIBACTERIENE ;) ?!?!?!?Au, n-am fost atent. Scuze.

Silvester
02-05-2008, 19:58
Ia uite aicea cum se produc ionii de Ag...ar merita de testat solutia de argint coloidal in tratamentul unor afectiuni bacterine , fungi...
http://www.emanator.demon.co.uk/bigclive/silver.htm
Stie cineva unde se "gaseste" sirma de argint...ca am vazut ca "span este"... :mrgreen:
"You may want to experiment with colloidal copper too, which has similar benefits as silver, but is reputed to be especially active against algae"

Nicu Iuja
07-05-2008, 13:48
Din punctul meu de vedere electrozii poti sa-i faci si din tacamurile de argint ale bunici nu neaparat numai din sarma.

razvan
07-05-2008, 15:54
... din punctul meu ... nu prea, decit daca esti sigur ca acele tacamuri sunt 100% DOAR din argint (din cite stiu aceste tacamuri se fac dintr-un aliaj numit alpaca - vezi pe wiki)...

Silvester
07-05-2008, 17:25
Da... Razvan a punctat foate bine 8) ...trebue argint 99.99999(9)% alfel iese alta "bordeleza"... :mrgreen:

antoniotoni
11-05-2008, 13:41
acum ceva vreme am folosit o solutie de la naturaplant, ii zicea Apa cu argint coloidal, era scumpa 120 lei dar m am riscat de curiozitate.
Am folosito datorita unei probleme pe care am avuto cu niste anubiasi....
rezultatul: nu disparuse algele dar apa nu mai avea miros "balta" amoniac(nu stiu cum sa descriu mirosul)se limpezise apa in rest nimic special.

Nicu Iuja
18-05-2008, 22:36
... din punctul meu ... nu prea, decit daca esti sigur ca acele tacamuri sunt 100% DOAR din argint (din cite stiu aceste tacamuri se fac dintr-un aliaj numit alpaca - vezi pe wiki)...

Nu stiam desi idea era cu titlu de exemplu mai mult.

sorin1701
18-05-2008, 23:30
Eu ca badea Ion stau sa ma intreb daca acest argint nu face mai mult rau decit bine?
Filtrul de UV sterilizeaza doar bacteriile aflate in suspensie, in schimb ce ionii de argint patrund pana si in adancurile filtrului si al substratului. Nu distruge el si bacteriile benefice?