PDA

View Full Version : Duritatea apei



george1cristea
02-05-2008, 09:28
Acvariu cu 40 l de apa. Am testat cu Tetra test 5 in 1.
No3 - 10mg/l
No2 - 5mg/l
Gh > 16
KH-15
ph - 7.6

Stiu ca era cam suprapopulat. Nu stiu daca decesele sunt date de ceva din aceste conditii.
multumesc pentru orice sfat!

andreic
02-05-2008, 09:36
NO2 la valori mai mari de 0,2 mg/l(0,2ppm) este foarte toxic pentru pesti. Mai periculos decat aceste este NH3(amoniacul) din care deriva NO2. Filtrul tau biologic este nefunctional daca ai asemenea valori de nitriti(NO2) in bazin. Rezolva problema filtrarii biologice in primul rand.

george1cristea
02-05-2008, 19:03
Multumesc.
Ma gandeam si la filtru.
Nu stiu cat de exacte sunt testele de gen 5in 1, atat ca si rezultate dar mai ales ca interpretare (uneori culorile obtinute sunt usor diferite de cele de referinta). Sunt sigur ca si suprapopularea a avut efectul ei, asa ca o sa incerc sa trec la un acvariu mai mare

andreic
02-05-2008, 19:12
Gh si kh nu au legatura cu suprapopularea.

george1cristea
04-05-2008, 22:07
Initial m-am gandit ca din cauza duritatii apei s-ar putea sa moara. Stiu ca duritatea apei nua are nici o legatura cu numarul "fiarelor"
Apoi m-am gandit ca din cauza suprapopularii au crescut nitratii.
Multumesc pentru timp si sfaturi.

Silvester
05-05-2008, 22:54
Trebuie un schimb de apa de cam 5 l zilnic...pt sanatatea "fiarelor" altfel se declanseaza "reactia in lant"...cu 40l e greu , dar nu imposibil... ;)
Later edit:lipseau si 2 carasi si era mai mult decit imposibil... :mrgreen:

remus
06-05-2008, 07:35
nu ai spus,in topicul tau,care sunt valorile normale ale apei de robinet(in zona ta)si,deasemenea,ce substrat folosesti.sau nu am fost eu atent...

george1cristea
11-05-2008, 10:46
Ok am testat si apa de la robinet imediat cum am pus-o intr-un pahar curat. Tot cu Tetra test 5.1. rezultate No3, NO2, zero amandoua,DURITATEA (ca aici ma interesa cel mai tare) undeva pe la 6,
KH 6, pH 7.
Substrat am pietris 5kg (luat de la )Hornbach
Plante:
Alternantherea rosafolia
Valisneria asiatica
Ceratopteris thalicroides
Cabomba
Pesti
5 tetrazone
5 neoni
4 poecilla sphenos (galbeni) - nu stiu cum se numesc popular
2 beta
2 SAE
2 Botia lohachata
3 guppy
2 sanitari mici (max 2 cm)
2 scalari
- am avut pana azi dimieata si un xifo rosu, dar s-a dus intr-o lume ma ibuna. Nu mai era rosu complet, era decolorat cam 1cm rosu 1cm alb. Poate celor carecunosc le spune ceva chestia asta. ceilalti 3 care au murit inainte au avut "gris"". I-am tratat, am ridicat temperatura apei, dar...
Mai am un melc, galben mare (ancistrus) parca ii spune.
M-am gandit ca duritatea apei e o problema pt ca nici plantelor nu le merge prea bine.

Multumesc pt orice sfat, comentariu

Silvester
11-05-2008, 11:42
Decesele dese se inregistreaza din cauza suprapopularii , la ce ai tu in "acvariu" pestii mor incet dar sigur otraviti cu amoniu , amoniac si nitriti
Te_am sfatuit sa faci schimburi de apa zilnice pt a mai dilua "otravurile" din apa pina i_ti iei un acvariu mai mare...sau micsorezi numarul de pesti...

george1cristea
11-05-2008, 11:52
Apa o schimb cam la o saptamana, 5 l. incerc sa trec la unul mai mare-180l. dupa cum arata testul ma ingrijoreaza mai tare apa care este foarte dura. sau poate gresesc...

Silvester
11-05-2008, 12:14
Inca o data schimb de apa 5l pe zi...in fiecare zi...duritatea nu ara nici o legatura cu decesele mai ales ca apa de la robinet are duritate mai mica cu cea din acvariu (probabil ai in cap chestia cu socul Ph)...
In adevar cind GH este mare de obicei si PH este mare facind ca amoniacul Nh3 sa fie mult mai toxic ca de obicei...deci si in acest caz tot schimb de apa trebuie...

TEZEU
11-05-2008, 13:35
Nu cumva folosesti ca elemente de decor "borduri"(pietre)? altfel nu imi explic de ce iti creste duritatea asa de mult. Si eu stau tot in zona berceni si apa de la robinet vine cu o duritate de 7 dar in acvariu tot cam pe acolo ramane.

george1cristea
11-05-2008, 20:24
Ok. Schimb apa in fiecare zi 5 l, duminica viitoare, testez iar apa.
Nu am pietre doar o imitatie de lemn scorburos din ceramica.Mai dorm unii "golani" prin ea. Sa fie de la ea apa as de dura?
Apei de robinet in afara de stat 48 ore ii mai trebuie ceva?
Cu apa plata sau distilata a incercat cineva?

Multumesc!

Silvester
14-05-2008, 18:54
Ceramica aia nu_ti afecteaza Gh...cred ca e vorba de un pietris mai calcaros ala e 100% vinovatul...cit despre lichidele pomenite...stai linistit

george1cristea
04-06-2008, 00:59
Ok. a mers bine o perioada cu schimb la 3 zile de apa cam 5l (am inteles de pe site JBL ca nu e indicat un schimb zilnic). Initial problema era, ziceam eu, duritatea apei, dar de fapt No2 si No3 erau criminalii. Bun, dupa schimburi repetate zilnice la inceput si apoi la trei zile s-a mai redus duritatea si apoi si N-urile, A fost bine si frumos 2-3 saptamani. Problema este ca azi au murit 2 pesti, un scalar si un guppy. amandoi erau cam umflati la burta, nu prezentau alte semne de boala. Acum am doua ipoteze: puteau sa-i afecteze faptul ca mergeau 2 filtre interne de 3 zile sau, asta este a 2-a problema, apa schimbata este intotdeauna galbena (asemanatoare cu berea blonda)? Ce ziceti?

Silvester
15-06-2008, 19:20
Cei de la SERA s_au referit ca nu trebuie facut schimb de apa asa des in cazul unui acvariu normal...cu toate ca un mic schimb de apa zilnic e ideal 8) ...nu se face in mod curent din lipsa de timp...
Apa galbena e semn ca are o incarcatura organica foarte mare ...bolile de origine bacteriana (abdomene umflate ) si altele se vor tine lant...
Nu persista in greseala... ai doua solutii...
1.mai dai din pesti (1l / 1cm peste e o densitate onorabila)
2.acvariu mai mare.
Pina atunci mai fa un schimb de apa e singura cale de a mai "dilua" problema (in fiecare zi pina la rezolvarea " 1" sau " 2 " )
Ps. Cind apar "probleme" in acvariu nu da_ti buzna in medicamente...cel mai bun medicament e un "schimb" de apa de 10% din capacitatea acvariului ...la acceasi temperatura si mai veche (2-3 zile) daca e aerata cu o piatra de aer in prealabil e si mai bine...
E singurul "medicament miraculos" la care pestii slabiti reactioneaza intotdeauna pozitiv si imediat...altul nu stiu...si nici nu cred ca s_a inventat ;)

george1cristea
15-06-2008, 20:13
Multumesc de sfat. Exact ieri dupa alte mici pierderi, m-am hotarat sa fac o schimbare majora. adica nu mai schimb 5 l la 3 zile, am schimbat aproape toata apa, am pastrat mai putin de 8l din apa veche, 15 l de apa statuta de cateva zile si restul pana la 40 apa proaspata de robinet 9am bus si easy balance si nutrienti pentru plante). Au trecut aproape 24 h si voiciunea voinicilor ma face sa ma gandesc ca le e bine. o sa schimb in continuare 5l la 3 zile, pana cand o sa reusesc sa iau un acvariu mai mare cu un filtru extern mult mai performant decat cel intern actual. deocamdata totul e bine, m-am temut totusi de schimbul mare de apa!

Silvester
15-06-2008, 21:57
Cam multa apa direct de la robinet...efectele ai sa le vezi maine dimineata...per total...