PDA

View Full Version : naste... sau nu???



nnico_nico
30-04-2008, 12:36
mei.. femela mea are cam toate semnele... este la primul rand de pui.. pt ca era ff micuta cand am luat-o ..nu are burta super mare.. dar in comparatie cu cat e ea de mare si burta pare suficient de umflata.. matura geamurile..respinge ceilalti pesti.. are pata.. si parca si orificiul genital e ff putin umflat.... cum ar trebui sa procedez?? sa o scot.... sa nu o scot?? problema e ca.. eu nu am un alt acvariu.. ma gandeam la o sticla de aia de apa plata de ~6l.. sa ii tai partea de sus.. si sa o pun acolo.. ar fii in regula?? macar asa provizoriu pana reusesc sa fac un acvariu... dar problema e... CAND SA O SCOT DIN ACVARIU?? CAT SA O MAI LAS ??
ia ajutati-ma si pe mine va rog.....

Eugen
30-04-2008, 13:14
Cel mai bine las-o acolo unde e, poate-i faci mai rau daca o muti. Vei pierde din pui (oricum nu traiesc niciodata toti) insa vor ramane numai cei care sunt mai isteti si se pot feri.
Oricum va face pui in fiecare luna de acum incolo. :grin:

E bine sa stii ca apa proaspata (evident tratata cu declorinator sau lasata sa "stea" 24h ore) stimuleaza nasterea la vivipari asa ca, pe viitor, fie muti femela intr-un bazin cu apa proaspata, fie faci un schimb partial in bazinul in care e.

nnico_nico
30-04-2008, 15:51
ma uitam atent in acvariu... cautam pe geam oua de melci de substrat(si am gasit bineinteles) si... ce am vazut?? un puiut... l-am luat de acolo.. cu mare grija... l-am pus intr-un vas.. si am scos si femela.. intr-o sticla de 6l taiata.... iar acum.. nu vrea sa mai scoata nimic... nu cred ca a mai scos alti pui in afara de cel gasit pt ca are in continuare burtica mare... ieeiii.. macar un puiut si tot am si eu ..... ca de muult imi doream.. :D

blackmolly
30-04-2008, 18:37
Cu o nastere intarziata ma confrunt si eu. Am luat o femela black/purple cu burta foarte mare, am fost asigurata ca in cateva zile o sa nasca, dar a trecut o saptamana si..nimic. E izolata in maternitate, iar cateodata da semne de agresivitate cand se apropie alti pesti. Ii astept, inca, pe cei mici. Intre timp, o femela maidanez a scapat de "povara", dar au avut grija ceilalti sa ii haleasca.

Chitzuproevo
03-05-2008, 00:29
problema este aceeasi in amandoua cazurile,cand esti incepator,nu stresati femelele,stiu pe pielea mea ca nerabdarea e mare dar nu faceti decat mai mult rau ele ca sa nasca le trebuie apa proaspata si foarte multe plante si un spatiu mai mare.....mult succes!!! ;)

blackmolly
03-05-2008, 01:09
Avem primul bebelus! Sper sa gasesc maine dimineatza maternitatea plina :grin:

Problema e ca doamna naste pt prima data, de asta e foarte speriata, pe cand tantile celelalte sunt obisnuite. Se retrag intr-un colt si toarna la pui. Haita de hiene ii pazesc spatele, si cum apare puiul, hopa l-au inghitit. :twisted:

blackmolly
03-05-2008, 12:34
15 puisori jucausi black/purple! ;new21 O felicit pe tanara si proaspata mamica!

CristiX
04-05-2008, 14:23
Va veti umple de guppy in scurt timp. La mine am salvat puii de la primele 2 fatari din 2 femele diferite, de atunci au mai fatat fiecare de cate 2 ori si am 4 femele.. imaginati-va ce ar fi fost sa salvet tot. Intre timp a fatat si femela de velifera de la care am scapat 7-8 pui din care au ramas vreo 2.