PDA

View Full Version : Barbus Tetrazona Depunere



snakeskin_guppy
20-04-2008, 14:45
Am la depus o femela cu doi masculi de tetra, am bagat 2 masculi ca sa o determine sa depuna, ceea ce si face acum!! Ideea e ca o alearga de nu mai poate si in plus o tot musca de inotatoarea anala, sincer mi se pare foarte violent!!! Ce ar trebui sa fac, tinand cont ca exact in momentul asta depune dar nu vad sa fie si insamantate de masculi! Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.

Nicolae Paun
20-04-2008, 15:31
in acvariu de depus trebuia sa bagi doar o pereche si cateva plante unde sa se mai ascunda femela.

Silvester
25-04-2008, 11:57
Si plasa cu suport...altfel ramii numai cu spectacolul depunerii... :mrgreen:

florinmacri
01-05-2008, 14:23
Raportul dintre mascul si femela in timpul reproducerii este recomandat 1:1 , altfel exista posibiliatea ca rivalitatea dintre cei 2 masc. ai tai sa se exacerbeze in acvariul de depunere si "insamantarea " sa fie lasata pe alta data. Fecundarea icrelor are loc exact in momentul depunerii icrelor de catre femela prin alipirea corpului mascului de "consoarta". Este bine cum au mai spus bamse si silvester ca acvariu de reproducere sa fie prevazut cu un suport de plasa pe fund si chiar niste imitatii de plante (fasii de punga de plastic de culoare verde )prinse in buchet.
Succes data viitoare!