PDA

View Full Version : Pietre de decor



STMihai
13-04-2008, 12:55
Am niste bolovani luati de pe la munte. Au fost o vreme in acvariu si a fost OK. Ce-i drept sunt la inceput si plante nu prea am. Vreau sa reintroduc in acvariu pietrele pentru ca dau un aspect foarte placut, dar am vazut ca atunci cand pun otet pe ele sfaraie foarte slab. Inseamna ca sunt pietre calcaroase. In ce fel va afecta apa acvariului - pesti/plante ? au mai trait cateva luni impreuna si a fost ok in ceea ce priveste pestii...adica nu am pierdut niciunul... dar ma gandesc sa intreb totusi pe altii care stiu mai multe sau deja au facut experimentul asta pentru o periada mai mare de timp...
Si inca ceva... am deja in apa, din argila (lut), o ascunzatoare pentru pesti... este ok pentru calitatea apei ?
Cand o sa invat sa pun poze o sa va arat despre ce este vorba...

savutzu
13-04-2008, 13:49
Introducerea pietrelor calcaroase la pestii de apa dulce este interzisa cu exceptia cichlidaelor africane care au nevoie de o duritate mai mare a apei. prin cresterea pestilor intr-o apa dura ce are si implicit un pH mai mare vei vedea ca acestia vor muri mult mai repede deoarece li se va distruge sistemul digestiv si reproducator. Daca ai in acvariu si cochiliile scoicilor morti trebuie sa le indepartezi si pe acestea din acelasi motiv. Asadar scoate-le din acvariu sau reprofileaza-te spre cichlidae africane :)

STMihai
13-04-2008, 14:53
Multumesc de sfat, in acvariu nu mai am decato cochilie de la un melc mort dar o sa o scot