PDA

View Full Version : KH



mmaxalb
09-04-2008, 12:02
cine imi maninca carbonatii
dimineata schimb apa kh 5
seara kh 1-2 [alaltaieri era sami gazez pesti]

din cauza asta am variati mari de ph si a trebuit sa opresc aditia de co2

seriserj
09-04-2008, 12:32
i-l papa tot plantele

BogdanHojbota
09-04-2008, 21:35
si eu am kh mic , dar nu stiu cu ce as putea sa il cresc
unii zic cu bicarbonat de sodiu, dar nu este vre-o reteta specifica din cate am vazut( cate lingurite la 100l pt cresterea cu 1 grad sa zicem).
Dar alte produse de firma? Ceva care sa respecte relatia raport calitate/eficienta/pret =>OK

mmaxalb
09-04-2008, 22:03
i-l papa tot plantele

ce :twisted: fac cu el il pun in mansarda pentru la iarna
daca mai adaug kh+ sau bicarbonat o sa fac cozonac sau cariera de piatra

cea ce nu inteleg este de ce scade in halul asta 3-4 grade in 10 ore

azi am schimbat 50l din 120l kh dimineata 8 sa vad cit e diseara cind ajung acasa

mita
09-04-2008, 22:20
Ce plante ai?
Elodeea e maestra la chestiuni de genul acesta.
Problema e ca "stie" sa-si extraga carbonul din carbonati care sunt baza fundamentului de la temelia de jos :P a Kh-ului...
E doar un exemplu elodeea, dar mai sunt si alte plante care fac acest lucru.
O aditite de carbon sub forma de alte surse, porbabil te-ar scuti de aceste neplaceri.
Plantelor pare sa le mearga bine?

Totusi e ciudat in 3-4 ore... :?: :?:

seba
10-04-2008, 02:39
@KILL
Vezi ca nu sunt carbonati ci bicarbonati. (daca este vorba de KH)
Daca ai acces la un laborator ( si cred ca ai ) cauta apa din acvariu si substratul de hidroxid de calciu.
Daca nu ma insel ar trebui sa ai GH-ul mai mare ca de obicei si sa inceapa sa apara depuneri de "piatra", eventual apa laptoasa.

Bicarbonatii nu sunt consumati de plante dar sunt influentati de combinatia CO2 - substrat - apa robinet.

mmaxalb
10-04-2008, 17:04
@KILL
Vezi ca nu sunt carbonati ci bicarbonati. (daca este vorba de KH)
Daca ai acces la un laborator ( si cred ca ai ) cauta apa din acvariu si substratul de hidroxid de calciu. :?: :?: :?: :?: Bicarbonatii nu sunt consumati de plante dar sunt influentati de combinatia CO2 - substrat - apa robinet.

termenul de Carbonati se refera la toti indiferent daca sunt mono sau bi
cea ce nu inteleg este de ce gh nu creste [intre 12-18 la robinet] la fel si in acvariu
dar kh am 5 la robinet dimineata la fel [dupa schimbara apei] seara kh 1-2 gh constant
pomaceea stiu ca papa din gh nu kh

trebuie sa cresc kh fara sa cresc gh [neoni si scalari] dar asta o rezolv [la :twisted: nu am facut chimia degeaba]

problema mea e cum il stabilizez [nu imi place sa bag chimicale ]
o varianta ar fi elodeea[sa renunt la ea] a crescut la greu[le place la neoni sa se ascunda in ea]
o sa incer pentru inceput ceva spartura de marnura alba pentru stabilizare

seba
10-04-2008, 18:18
NU exista pe lumea asta nicio fiinta (animal sau planta) care sa poata fi responsabila de ce se intimpla in acvariul tau; sau sa rezolve problema
Pe de alta parte, varul hidratat sau hidroxidul de calciu / Ca(OH)2 este un agent de floculare, uneori se trateaza apa cu el pentru colectarea particolelor coloidale si are asupra duritatii temporale acelas esfect ca fierberea, adica o scade.

BogdanHojbota
10-04-2008, 18:23
ba fratilor, va invartiti toti in jurul cozii dar nu zice nimeni o solutie concreta pt cresterea KH-ului.

In cazul asta o sa facem toti actiuni de pionerat, si o sa testam pe "pielea" (acvariul) noastra cresterea KH-ului si poate forumula de stabilizare a sa.

seba
10-04-2008, 18:26
Hojby
Notiunea de "intalege cauza ca sa manipulezi efectul" iti spune ceva ?

mmaxalb
10-04-2008, 18:55
ba fratilor, va invartiti toti in jurul cozii dar nu zice nimeni o solutie concreta pt cresterea KH-ului.

In cazul asta o sa facem toti actiuni de pionerat, si o sa testam pe "pielea" (acvariul) noastra cresterea KH-ului si poate forumula de stabilizare a sa.

sunt simple
gasesti pe piata kh+ [sera tetra jbl etc]

sau bicarbonar de sodiu [alimentar] .fara aditivi 1lingurita/100l/1-1,5grade kh

pe mine ma intereseaza cine il papa ca sa pot controla fenonenul com bine a concis seba@

mita
13-04-2008, 22:56
pe mine ma intereseaza cine il papa ca sa pot controla fenonenul com bine a concis seba@
Frumos spus Kill! Tocmai asta zic si eu ca e adevarata pasiune!
Din pacate, multi dintre noi, atacam rapid efectul, fara a intelege si a inlatura cauza si dupa aceea ne miram de ce, intr-un timp atat de scurt, efectul reapare.
Kill, keep it going! :supz:

mmaxalb
25-04-2008, 21:30
din cauza unor problemelor cu kh am observat urmatoarele

cu cit acesta este mai mare cu atit apa este ai limpede , cind kh scade in apa apar particule minuscule capata un aspect de nenatural

odata cu restabilitre kh undeva la 5-6 apa este normala

la cresterea kh la 8-9 apa a devenit cristal

am scos dolomitul din filtru iar kh a scazut la 3 iar apa a redevenit miloasa. am crescut iar kh apa a devenit cristal deci [cel putin in acvariul meu] apa curata depinde de kh

mmaxalb
26-04-2008, 14:54
prefer dolomitul e moca se dizolva constant iar kh nu mai variaza

l-am scos doar sa verific cele constatate anterior de aceia a scazut kh

AirBoy
01-05-2008, 11:02
@Kill, oare pe unde gasesc si eu un bolovan de dolomit?

mmaxalb
01-05-2008, 23:35
habar nu am
eu o am dintrun laborator de unde il are laboratorul nineni nu stie , cei de la logistica sau uitat la mine ca la masini straine ,initial au crezut cai injur