PDA

View Full Version : Teste de apa -sfaturi pt normalitate



BogdanHojbota
06-04-2008, 13:43
Datele problemei:
Acvariu 80l, cu dotarile din semnatura.
Fertilizare argila+turba+vitaflora => bilutze uscate si puse cate una la radacina fiecarei plante, jbl ferropol lichid 10 mll la saptamana.
Difuzor CO2: homemade(filtru+pet 0.5) ; 1 bula la 2-3 sec din bomba.

Am facut azi pe la amiaza teste de apa cu JBL 5 in 1 si au reiesit urmatoarele valori:
NO2 = 0

No3 = 100

GH > 7

KH = 3

PH = 6.8

Date ajutatoare apa neschimbata de o saptamana, azi fac schimbul de apa 30 % cu apa statuta de o sapt.

Cerinte Care ar fi valorile ce indica probleme in acv meu din cele masurate(eu zic ca NO3, si KH). Si ce solutii sunt pentru cresterea sau scaderea valorilor indicatorilor descrisi mai sus.

la No3 ma gandesc ca solutia sunt schimburile de apa, si azi fac schimbul de apa dar de ce am o valoare asa mare caci acvariu e plantat bine. Oare plantele nu consuma NO3? ar trebui sa imi iau niste plante cu crestere mai rapida(am luat acu o saptamana higrophylla difformis); am si cabomba, rotalla. oare niste polysperma? sa mai arunc din pesti?

la KH, am avut multi melci(vre-o 30 de pomaceea) pe care i-am dat, dar mai sunt o multime din cei maronii, si sute mii de substrat, iar la pomaceea in ultima vreme li se deteriora cochilia :(

P.S. Rog colegii acvaristi care cunosc despre ce este vb mai sus si detin o baza de cunostinte solida sa ma ajute cu sfaturi.

Multumesc anticipat

mita
06-04-2008, 22:38
Deocamdata incerc sa-mi dau si eu cu presupusul:
- valoarea aceea la NO3 mi se pare uluitor de mare in conditiile prezentate de tine. Mai ales cu schimburile de apa de care spui. Valoarea aceasta, dupa mine, nu poate sa fie atat de mare decat cu ajutor extern. Cat vitaflora pui? Sau sa intelg ca ai uscat turba + argila, le-ai amestecat cu vitalfora si le-ai lasat sa se usuce?
- pe de alta parte, sfatul meu e sa incerci sa testezi si cu un alt test...
- totusi cati pesti + alte vietuitoare ai in acvariu? Se poate totusi sa ai prea multe pentru a ajunge la astfel de valori...
- cochiilile de la pomacei se gauresc datorita Ph-ului destul de scazut pentru ei. La fel pateam si eu. Apa usor acida si fara minerale duc la asemenea stari. In final m-am scapat de ei caci nu erau buni de nimic... :cry:
- ai grija cu Kh-ul acela asa de mic, mai ales daca ai bomba. S-ar putea sa ai niste variatii incontrolabile de Ph, ceea ce banuiesc ca se si intampla, mai ales avand dovada pomaceii.
- apa pe care o pui, ce parametrii are? Ai facut un test?

BMFCaesar
07-04-2008, 11:06
Aceleasi "probleme" le am si eu cu mentiunea ca eu am testat si apa de la canal cu ajutorul careia fac schimburile de apa si valoarea kh=0 sau oricum in zona, altfel spus as putea sa schimb toata apa deodata si tot degeaba :P
Vizavi de no3, eu zic ca n-o sa ai probleme cu pestii daca nu o sa sara sau sa scada brusc, avand in vedere ca faci schimburi de apa regulat eu zic ca e ok. Insa in locul tau, as avea grija sa le dau mai putina hrana, sa aspir mai cu strasnicie, o idee buna sunt si plantele cu crestere rapida (solutie amintita de tine)
ph mi se pare foarte ok, eu nu prea vad legatura intre ph si pomaceea
mai degraba de la kh-ul scazut ar trebui sa apara acele gauri de care amintea "mita", cel putin teoretic, practic eu inca nu am probleme...
Am avut si eu pomaceea 3 buc, mari care au murit-cred ca de batranete si pe care i-am inlocuit cu 4 pui care deja au crescut considerabil
Pentru cresterea kh eu am inceput sa adaug "praf de copt" (bicarbonat de sodiu), dar pentru ca nu am gasit detalii vizavi de periodicitatea cu care sa-l adaug am decis sa o fac treptat. Saptamana trecuta am adaugat 1/4 lingurita dizolvata intr-o cana, saptamana asta repet iar figura. O sa postez daca apar probleme sau daca are efectul scontat.

BogdanHojbota
07-04-2008, 17:48
vitaflora am pus cam 50 de mll sa zic la un 2 pumni mari de argila si 2 pumni mari de turba din care au iesit vre-o 200 de bilute, pe care le-am uscat, iar in acvariu sa zic daca sunt bagate 15-20 de bilute(cat unghia degetului mic ca dimensiune), dar care cred ca s-au topit pana acum, caci le-am bagat cam acu o luna.
iar ca pesti am vre-o 15 neoni, 4 cory, ancistrusi in total cam 25 de pestisori in 80 de l(nu ar fi asa multi)
substratul este beccc, am o multime de melci de substrat care in loc sa stea bagati in substrat stau pe substrat si ling tot ce pot, iar mancare le dau putina, in limitele normalului, fara excese.

ma gandesc sa masor apa de la sursa...

BMFCaesar, detaliaza un pic faza cu cresterea KH ului, cat il aveai si cat ai obtinut prin adaugarea prafului de copt. la cat timp. etc.

mita
08-04-2008, 00:14
ph mi se pare foarte ok, eu nu prea vad legatura intre ph si pomaceea mai degraba de la kh-ul scazut ar trebui sa apara acele gauri de care amintea "mita", cel putin teoretic, practic eu inca nu am probleme...
Ph ca valoare e super ok.
Problema de care ziceam eu e ca un Ph usor mai acid nu e pe plac pomaceiilor. Si asta coroborat cu o apa cu un aport scazut in carbonati si minerale poate sa duca la gaurire. Si ce spui tu legat de Kh e adevarat, in sensul lipsei de carbonati neceasari cochiliei.


Hojby am inteles cu bilutele. Nu stiu ce sa-ti spun. Poate altii cu o mai mare experienta. Oricum nu cred ca de la 20 bilute sa ai NO3-ul ala asa mare - ma gandesc ca 20 bilute / 200 = 10% de unde ar rezulta un 5 ml solutie. Asta cu aproximatie. Si eu pe vremuri foloseam vitaflora si nu am avut astfel de probleme de la 5 ml... Deci concluzia, nu cred ca e de aici. Totusi incearca ceva: pune o biluta din aia in 100 ml de apa, las-o sa se dizolve si fa-i un test. Sunt curios...
Ca numar de pesti, nu sunt multi, mai ales ca sunt relativ mici.
Melcii de substrat curata in mod clar, deci nici de la exces de mancare n-as crede.

Cred totusi ca ar trebui sa masori si apa de la sursa.... E ciudat...
Tine-ne la curent.

Legat de ce zice BMFCaesar, valoarea NO3 = 100 e cam mare, deci nu as lasa pestii prea mult timp asa. Pune cum zicea si el, niste plante cu crestere rapida ce consuma NO3...

Si nu in ultimul rand: esti sigur ca e ok testul??? Caci incep sa imi pun si problema asta.