Log in

View Full Version : despre backgrounds



LittleJ
16-08-2006, 18:54
mi'am prins si eu urechile si am zis hai sa imi trag un background...acuma fiind prima tentativa si neavand prea mult timp la dispozitie (decat 2 ore) am ajuns la ceva de genu :
http://littlej.dacos.ro/acvariu/mybackground/DSC00070.JPG
http://littlej.dacos.ro/acvariu/mybackground/DSC00071.JPG
http://littlej.dacos.ro/acvariu/mybackground/DSC00072.JPG

mai trebuie finisat putin apoi dat cu ciment si cam atat :)
ce parere aveti ? sa fac altu? sau sa il pastrez pe asta?
de costat ma costat cam asa 40 mii x 2 placi de polistiren
80 mii un tup silicon den braven pentru baie si corpuri sanitare (sper sa fie ok) ceao

DanIonita
16-08-2006, 20:00
E super pentru un "incepator" ... Sub indrumarea cui l-ai facut ? :mrgreen: :mrgreen: ..

erik
16-08-2006, 21:47
Arata bine de tot , beton.Singura intrebare este cu ce ai facut formele din polestiren.

LittleJ
16-08-2006, 21:49
hehehe traba sa culegi tu toate laudele :P da sub indrumarea ta l'am facut oricum zic eu m'am descurcat ok :) 5-6 luni o sa ramana backgroundu asta in acvariu pe urma "avansez" putin in arta backgroundurilor
ceao

CBernetic
16-08-2006, 21:52
Care sunt pasii pentru realizarea unui background?

Adica ... nah, stiu si eu ... il sculptezi apoi il bagi in acvariu ... dar stau si ma intreb , pentru ce trebuie ciment ?!

Sau silicon ?

Multumesc

LittleJ
16-08-2006, 21:55
deci initial cautam polistiren extrudat... (tot zapada artificiala dar putin mai mici bulele alea si mai bine indesate) si din moment ce o placa de 5 cm ajungea in jur de 200-250 de mii in catunu meu am renuntat si am luat 2 placi de polistiren dela mare nush cum ii zice cum (zapada artificiala din cutia de televizor nou sau alte electronice etc) si am scluptat la inceput cu cuteru ( http://littlej.dacos.ro/acvariu/mybackground/ aici ceva mai multe poze ) apoi cu o bricheta am facut formele merge super usor...in 2 ore am facut tot ce vedeti inclusiv cu asteptatu pt uscarea siliconului :) daca mai ai intrebari sunt bucuros sa iti raspund atat cat pot si eu ca un incepator. Backgdoundu l'am facut sub indrumarea lui sumatranu' m'a ajutat enorm si cu ocazia asta ii multumesc ff mult. Ceao

LittleJ
16-08-2006, 22:01
CBernetic :
pasu 1: cumperi polistiren (eu am luat 2 placi cu grosimea de 5cm fiecare, sunt mai multe tipuri de polistiren alegerea ta ala extrudat e mai usor de fabricat in modele cu cuteru celalat e mai greu de taiat in modele cu cuteru dar se face mai usor cu bricheta) si silicon pt lipirea placilor
pasu 2: faci masca pt filtru in pozele mele nu se vede deoarece nu e gata inca...dar in stanga urmeaza sa fac locasu pt filtru in jur de 10-12cm spatiu pt filtru am decis eu
pasu 3: lipesti placile una de alta cu silicon
pasu 4: desenezi cu marker/creion/pix formele pe unde decupezi sa arate ca niste pietre mari ( da frau imaginatiei tale )
pasu 5: scluptezi cu cuterul
pasu 6: cu bricheta sau lumanarea arzi polistirenul ai grija doar sa nu ia foc ai rabdare mare si o sa iti iasa :) grija cu bricheta sa nu te arzi la degete :D
cam atat nu stiu ce sa mai zic intrebari si o sa iti raspund :) salut

africanu
16-08-2006, 22:20
80 mii un tup silicon den braven pentru baie si corpuri sanitare (sper sa fie ok) ceao
Sigur nu trebuia silicon special de acvarii? Siliconul care nu e special pentru acvarii nu rezista la apa, si elimina chestii toxice in apa.
Sau poate sunt eu nestiutor si den braven de sanitare e si de acvarii....

LittleJ
16-08-2006, 22:33
am auzit si eu ca nu ar fi de acvarii...oricum o sa il tin in apa 2 saptamani sa vad daca tine...si in speranta eliminari compusilor toxici atat din ciment cat si din siliconu ala...iar daca traba sa il refac asta e o sa il fac mai fain :P mersi

Johnny
17-08-2006, 02:23
Nu zic ca nu e frumos dar eu n-as fi sigur pe siliconul ala.Siliconurile pentru acvarii sunt 100% silicon si nu elimina nimic in apa ,pe cand ce ai folosit tu s-ar putea sa afecteze pestii.Daca-l dai cu ciment trebuie sa-l tii 3 saptamani in apa si sa faci schimburi dese in timpul asta.

CBernetic
18-08-2006, 09:20
CBernetic :
pasu 1: cumperi polistiren (eu am luat 2 placi cu grosimea de 5cm fiecare, sunt mai multe tipuri de polistiren alegerea ta ala extrudat e mai usor de fabricat in modele cu cuteru celalat e mai greu de taiat in modele cu cuteru dar se face mai usor cu bricheta) si silicon pt lipirea placilor
pasu 2: faci masca pt filtru in pozele mele nu se vede deoarece nu e gata inca...dar in stanga urmeaza sa fac locasu pt filtru in jur de 10-12cm spatiu pt filtru am decis eu
pasu 3: lipesti placile una de alta cu silicon
pasu 4: desenezi cu marker/creion/pix formele pe unde decupezi sa arate ca niste pietre mari ( da frau imaginatiei tale )
pasu 5: scluptezi cu cuterul
pasu 6: cu bricheta sau lumanarea arzi polistirenul ai grija doar sa nu ia foc ai rabdare mare si o sa iti iasa :) grija cu bricheta sa nu te arzi la degete :D
cam atat nu stiu ce sa mai zic intrebari si o sa iti raspund :) salut

Multumesc. Am deja o placa ... o sa o folosesc pe post de cobai. Daca-mi iese bine , daca nu , cumpar alta ... :)

stefanutz
04-04-2007, 00:45
pare foarte interesant decorul asta, ma gandesc sa-mi fac si eu unul, insa ma lovec de o mica problema, cum ar fi vopsitul. Am inteles ca daca se cimenteaza, trebuie tinut 3 saptamani in apa, ceea ce in cazul meu pot sa zic ca ar fi imposibil din cauza spatiului. Aveti alte idei pentru coloranti ? As vrea mai multe culori, as face ceva mai "complicat" (diferite nuante de maro) cu ascunzisuri pt Corydoras, locas pt filtru cu tuburi pentru returul apei din filtru, spatiu ascuns pt incalzitor etc. astept sfaturile voastre, mersic deocamdata

cosmindv
11-04-2007, 10:10
LittleJ as dori sa adaug o imbunatatire desii nu ma pot lauda ca am oricat de putina practica in domeniu,,,

e prea gross!!!! ;rr totusi ocupa mult din volumul acvariului,, asta e singurul dezavantaj, ce s-ar intampla daca am folosii o singura placa de polistiren lipita pe alt material mai subtire (plexiglass plastic ceva) inteleg ca trebuie sa aibe rezistenta sa nu crape betonul dar daca acvariul are proportii dreptungiulare ar ocupa 20% din volum.

in rest, multa bafta :) ai realizat un relief super,, l-ai ars si prin parti?? multa bafta la urmatoarele tentative,

lupul-sur
11-04-2007, 11:04
Bine realizat, felicitari. Defectual acestor tipuri de fundaluri este dat, dupa cum corect s-a precizat, de faptul ca ocupa loc mult din spatiul din acvariu. O solutie buna si de calitate ar fi un desen autocolant.

LupeLupino
11-04-2007, 11:07
Solutia cea mai buna ar fi (dupa mintea mea), calculul acvariului tinand cont ca va avea un astfel de background :mrgreen:

DanIonita
11-04-2007, 11:17
LittleJ a cam exagerat cu polistirenul la lucrarea aceasta. In general se folosesc mai multe placi de polistiren pentru a crea o imagine mai realista a stancilor. Cu cat se intra mai mult in material cu atat rezultatul este mai realist. Sper ca intelegeti. Se poate folosi foarte bine si o singura placa... pe care se face modelul si se intra putin.. in cazul acesta cu linii subtiri... daca vor fi largi decorul va parea cam plat. Astfel vizualizarea din fata va fi cea mai buna.

cosmindv
11-04-2007, 13:15
sunt de aceeasi parere,, pentru cat de plat arata si cat de adanci sunt crapaturile in decoul asta,, nu a meritat atata polistiren,, mie mi se recomanda sa scot 2 pietre din acvariu ca ocupa loc si e suprapopulat momentan :), dar asta e cazul meu,, eventual da-i si mai mult relief ca sa folosesti polistirenul,, merg facute si grote

kriss
18-04-2007, 23:24
si eu ma gandesc sa-mi fac un background asemanator si ma intereseaza cu ce as putea sa-l vopsesc ca sa nu fie toxic pentru pesti. nici eu nu pot da peste el cu ciment ca nu am unde sa-l las in apa 3 saptamani.

cosmindv
19-04-2007, 14:11
a mai fost discutat subiectul uite un link folositor http://www.aquarium.ro/forum/viewtopic.php?t=842&sid=d8e2b3a8a91b05f8dc6090d0a2f2776c
aici s-a folosit oxid pentru colorat vopseaua lavabila nu stiu daca e toxic, tot ce stiu este ca iti creste duritatea apei, si e lucru sigur ca o sa ai victime daca nu ii faci un tratament, nu il tii in cada undeva in apa timp de cateva zile,