Log in

View Full Version : ancistrus bolnav



Coarne
15-08-2006, 10:21
am un acvariu de 120l pe care l-am populat cu gurami, si 2 ancistrusi problema este ca de 4-5 zile am observat ca unuia dintre ei i-au aparut 3 pete albe de marimea unui bob de orez, una pe spate si 2 langa aripioarele laterale, pestele nu si-a schimbat comportamentul, l-am tinut in carantina 2 zile si de asemenea l-am imbaiat in verde de malachit, daca stie cineva despre ce boala ar putea fi vorba pt ca nu am gasit nici o descriere asemanatoare pana acum la nici o alta boala sa-mi raspunda pls.

verso
15-08-2006, 11:09
Nu mai baga verde de malachit, price s-ar intampla. Si ancistrusul nu are nimeni. Se mai decoloreaza si el. Are aspect pufos? Este ca o excrescenta? Daca nu, nu are probleme. Al meu are mereu ca doi ochi pe spate. Cateodata dispar, cateodata raman. Dar nimic. Se comporta bine si il am de atata timp.....
Deci, parerea mea, lasa pestele in pace sa creasca linistit si nu il mai baga in verde de malachit ca e otrava pura pentru pesti.

Coarne
15-08-2006, 12:02
nu are aspect pufos arata ca o basica sparta poate reusesc sa-i fac o poza ca sa vezi despre ce este vorba

verso
15-08-2006, 16:44
Fa-i si o poza dar eu zic ca sigur nu are nimic. Celalalt nu are si el? daca se comporta normal nu il baga la tratament.

Coarne
16-08-2006, 18:27
e ok... m-am ambalat degeaba :mrgreen: ieri seara nu mai avea nici o pata pe el....

erik
16-08-2006, 21:31
Colorarile si decolorarile culorii corpului apar din starea de spirit a pestilor.Nu va faceti probleme( in special la ancistusi) deoarece au pe intregul corp pete care se coloreaza si decoloreaza.Sper ca acesta problema sa fie dezbatuta.Succes in continuare , pe curand.

lupul-sur
16-08-2006, 23:04
Nu va mai aruncati cu presupuneri. La toti pestii pigmentatia difera iar la ancistrusi ai impresia ca mari suprafete din corpul se exfolieaza. Acordati cateva minute pe zi sa priviti pesti dumneavostra din acvariu si veti invata mai mult decat din 10 carti!