PDA

View Full Version : Discusi cu probleme la ochi



ioan
24-03-2008, 17:05
Acum cateva zile am observat la un discus un punct albicios pe un ochi, punct albicios care a inceput sa se extinda .Astazi am vazut ca aparusera si la alti 2 discusi aceleasi puncte albe pe ochi.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o informatie in legatura cu aceasta problema as fi f. recunoscator.Multumesc.

mory35
24-03-2008, 17:41
de obicei acestea apar in urma unui soc osmotic.
verifica parametrii apei!acvariul a fost ciclat??

zfcristian
24-03-2008, 20:41
Fa un schimb mai mare de apa si rezolvi problema ! Am patit-o si eu la carasi!

ioan
24-03-2008, 21:05
Am verificat.Am dgh:8, ph:7 .Fac schimburi zilnice de apa (10%), apa o combin astfel:50% apa de la robinet-50% apa de osmoza si urmaresc sa mentin constante aceste valori.Pestisorii ii am de circa 1 luna de zile si este adevarat ca atunci cand i am cumparat proveneau dintr un bazin unde erau tinuti in apa mult mai dura (dgh: 17).Adaptarea am facut o treptat introducand apa de osmoza cate putin in fiecare zi pana la procentul de 50% din volumul acvariului in prezent.Acvariul a fost ciclat .Totusi in urma cu cateva zile am avut ceva probleme cu infuzorii (de la hrana in exces, cred), :( ,am folosit instalatia UV ,am gestionat mai bine administrarea hranei si acum apa este ok.Pestisorii sunt din import deci posibil sa ai dreptate.Ma gandesc ca probabil au trecut prin doua socuri : unul de la crescatori - la magazin, al doilea: de la magazin-la mine acasa.Ce ar trebui totusi sa fac?

ioan
24-03-2008, 21:10
Fa un schimb mai mare de apa si rezolvi problema ! Am patit-o si eu la carasi!


Am facut un schimb de circa 40% din apa si o sa mentin si zilele urmatoare acelasi procent la schimburile de apa. Sper sa fie de la asta. Multumesc pentru sfat.

diskusfun
24-03-2008, 21:37
schimburi de apa 1/3 din volum bazin zilnic , macar 1 saptamina...se datoreaza calitatii apei...iar apa de osmoza , uita de ea acum ... lasa puii in apa de robinet...de osmoza o sa ia nevoie peste vreun an, cind ajung la maturitate...acum e mai buna apa dura...

ioan
24-03-2008, 22:03
schimburi de apa 1/3 din volum bazin zilnic , macar 1 saptamina...se datoreaza calitatii apei...iar apa de osmoza , uita de ea acum ... lasa puii in apa de robinet...de osmoza o sa ia nevoie peste vreun an, cind ajung la maturitate...acum e mai buna apa dura...

La mine apa de robinet are dgh: 17 si ph: 7,5 spre 8 . Sa inteleg ca o pot folosi? Sau totusi sunt valorile prea mari la ph si dgh?Am citit undeva ca duritatea prea mare duce la inegrirea pestilor si din acest motiv am recurs la apa de osmoza.