PDA

View Full Version : Iazul meu.2013-inceputul



hyotis
21-06-2013, 14:54
Acum de cand mi-am sapat si eu o groapa, am inceput sa citesc,logic,despre pesti, iazuri, mancare etc si m-am inregistrat aici pentru ca am observat ca sunt multi cititori care chiar se pricep si care pot da un ajutor , o parere sau un sfat.... pentru ca , sa incep cu un adevar, sunt mai mult gurmand decat pescar, se pare ca genomul pescaresc m-a sarit pe mine, desi tata, sau frate-meu sunt abonati la toate baltile, dunare, jiu etc la modul zilnic.eu sunt mai practic, imi face placere rezultatul final(in tigaie) si mai putin procesul.dar sa incepem cu date tehnice.
Groapa din poze am facut dintr-o necesitate, este o zona , fosta balta( am invatat sa innot in balta din curtea casei pe vremuri) care in fiecare primavara se inunda si nu se poate folosi, ba chiar e greu de trecut pentru a ajunge la noua mea plantatie de catina alba.
Asa ca am sapat o groapa de 30m/6m cu adanacime de 1,5 (atat a mai ramas, eu am inceract foarte mult dar am dat de fenomenul de fund de balta sau burta vacii, care oricat ai sapa pamantul revine si colmateaza)
Am sapat-o intr-o zi prin mai si a doua zi era deja plina de apa de la izvoarele de pe fund si asa a ramas pana azi, ba chiar nivelul a crescut din cauza ploilor si a nivelului dunarii (sunt la 6 km de dunare) si cred ca asa va ramane sau va scadea forte putin ptr ca toti vecini au fantani in zona cu apa la 1m si debit foarte mare.
Pamantul din margini nu l-am intins pentru ca era foarte ud, o voi face in toamna dupa ce termin cu vinetele, ceapa si alte legume ce mai are mama pe acolo.
Nu am putu sa fac peretii in unghi pentru ca nu am pamant foarte lat si mi-ar fi luat din spatiu, asa ca voi face o consolidare eco cu busteni infipti si crengi impletite.
Nici nu venise bine apa, ca taica-me-o a si aruncat niste caras si niste crapceni la 300g, astfel ca acum, dupa spusele lui sunt vre-o suta, dar repet mici pana la 300g, luati din jiu. cert e ca am vazut de cateva zile si puiet ,cred de o zi-doua, ceea ce a fost foarte ineteresant.
Vre-o 6 milioane de mormoloci, s-au teleportat intr-o dimineata, si vad pe suprafata apei tot felul de tantari ganganii, etc, deci natura si-a inceput treaba.decat vre-o 3 carasi s-au dat cu roatele in sus dar asta la o zi dupa ce i-a aruncat asa ca nu mie- frica.
Probabil la anu voi popula mai intens cu crap ptr ca eu sunt convins ca voi manca peste din balta mea, asta dupa ce termin amenajarea.
Ideea este urmatoarea; nu am de gand sa folosesc vre-un sistem sofisticat de filtrare tratare, pentru ca nu voi avea nici pesti sofisticati,
totul va fi cat de cat natural si as aprecia daca m-ati sfatui pe calea asta, sunt convins ca este o solutie de 10.000 euro care ar fi indicata dar..... as vrea sa stiu minimul-minim pe care trebuie sa-l fac sa mannc crap(sau alt peste) proaspat din balta mea.
revin cu alte poze cand am update-uri, deocmdata faza 1+ fi-miu Ianis care nu poate lipsi cand se fac poze...
.26753

goodmans
21-06-2013, 15:48
Salut,bine ai venit pe forum.
In cazul tau putem vorbi lejer de un helesteu.Asta ar fi termenul cel mai potrivit.
Pentru faptul ca apa vine singura "peste tine" ar trebui sa-i multumesti lui D-zeu,altfel ar fi fost mai greu sa realizezi asa ceva.
Ce iti recomand eu sa faci,din ce am vazut la altii care au ceva asemanator de zeci de ani:
1.Consolidarea si taluzarea malurilor cu busteni batuti in pamant langa mal si gard de nuiele.
2.Odata taluzat trebuie adancit in unele zona la 2m,ar fi pacat sa nu o faci,pestele are nevoie de spatiu si daca nu poti sa-i oferi un perimetru mai mare,macar adancime.Vei avea si temperaturi mai scazute pe canicula.
3.Umbrirea helesteului cu salcii,pe mal.
4.Recircularea si reimprospatarea apei.O pompa cu consum redus care sa recircule apa mai ales in perioada calda.Pui un furtun la 1m inaltime ca sa oxigenezi apa.
Cu cat e apa mai calda cu atat e mai saracita in oxigen.Lipsa oxigenului duce la pierderea pestilor.
5.In timp,din cauza hranirii pestilor si a excrementelor apa va deveni din ce in ce mai nociva,in momentul de fata ea balteste.Ca sa reimprospatezi apa,recomand sa scoti apa din helesteu ca sa impinga izvoarele alta apa proaspata din panza freatica.Poti pune o pompa sa uzi gradina direct din helesteu.Cu cat faci asta mai des cu atat va fi apa mai curata si mai sanatoasa in helesteu.Sa eviti insa sa scoti apa in perioada de seceta mare cand izvoarele pot fi "coborate" sau cu debit redus.
Eu as scoate apa cand se anunta ploi sau imediat dupa ploi cand panza freatica e foarte sus.
6.Evita suprapopularea,un carp de 1KG are nevoie de 1mc de apa ca sa creasca sanatos si armonios.
7.Incearca sa inveti ceva tratamente preventive cu sare.Sa mentii pestii sanatosi.Vor aparea destui paraziti de prin alte parti.Eu nu pot sa te sfatuiesc aici pt ca n-am incercat,dar multi crescatori de pesti o fac.

IN rest,ce sa zic....esti un fericit cu apa aia gratis!
Cu stima

stefannicolae1978
21-06-2013, 15:56
Adevaratul potential al baltii il vei vedea in august-septembrie, cand izvoarele nu vor mai avea acelasi debit si panza freatica va fi la o alta adancime. Pana atunci lasa pestii care i-ai bagat si incearca sa achizitionezi niste hrana extrudata pt a nu strica calitatea apei cu diverse malaiuri/stroturi.
Daca vrei sa aduci o imbunatatire conditiilor de viata, achizitioneaza un aerator profi pt balti care va ajuta enorm de mult.
In viitorul apropiat(1-2 ani) verifica gradul de colmatare . Daca intr-adevar izvoarele sunt puternice cativa ani nu vor fi probleme.

hyotis
21-06-2013, 16:35
Multumesc dle goodmans
Adica asta este un post care sa-l printez si sa ma tin de el.
Busteni pe margini am deja in plan, si sper, adica trebuie sa-i fac pana in tomana cand vine nenea cu utilajul sa-mi indrepte malul de pamant, si probabil il pun sa-mi mai adanceasca un pic, desi repet pe fundul baltii este un pamant de culoare gri care este ca un pamant viu, pur si simplu vine inapoi...dupa ce l-am scos la 1 saptamana am nivelat eu la lopata partea mai ingusta spre gardul vecinului si te puteai balansa pe el (sus pe mal) ca pe o mlastina....iar dupa ce insfarsit s-a uscat adevenit un pietroi de a trebuit sa-l sparg cu tarnacopul......cred ca are un nume pamantul asta dar mie lene sa-l caut.....nici pe eminescu nu l-am terminat de citit, asa ca prioritizez. cert este ca fosta balta(pe timpul lui Ceausescu a fost astupata ca sa faca plantatie de piersici- si eu acu dupa 25 de ani o sap iar,ironic nu?)este in aliniament(fata de dunare) cu o serie de balti din care una mare care are un fund de turba sau ceva de genu care ni s-a promis ca in cateva sute de mii de ani va devenii depozit de carbune la suprafata(asa ca tin de peticul asta de pamant ca la ochii din cap- sa-l las mostenire)..... si care de obicei nu secau niciodata.
Despre umbrire, am luat niste seminte de Paulownia tomentosa, care ,cica, creste repede face umbra si alunga tantarii, ceva gen tigaia magica... si o sa plantez pe malul ingust+ o plasa de protectie sa nu cada frunzele in apa.
aceeasi idee am avut si eu sa folosesc, macar sporadic apa din el sa ud, o sa plantez si o fantana forata chiar langa el ca sa ud gradina si sa aduc plus de apa in helesteu( si eu tot asa il numesc dar mi-a fost frica sa-i zic ca aici e despre pond-uri si poate ma dati afara pana invat ceva:) dar lui tata ii pare rau de pestisorii aia mici care se vad pe deasupra zice ca o sa ud rosile cu ei....ma gandesc la vre-un sistem!
despre tratamentele cu sare as vrea sa stiu mai mult daca e vre-un cunoscator pe aici.
inca o data multumesc si incerc sa mai pun o poza ca nu m-a lasat decat una.
26754
hai ca invat repede, era file-ul prea mare,
deci cum ziceam in stanga pomi, sus ramane livada cu meri si ciresi,( in stanga si dreapta lor dc se vede, copii mei de suflet 2 randuri de saugvinion blanc de focsani), langa balta un foisor cu masa si bancute.......nu va mai zic ca poate ma trezesc.

goodmans
21-06-2013, 16:46
Cu paulowniile o sa faci o treaba extraordinara,am plantat si eu doua acum 2 ani iar acum au peste 6m inaltime si o coroana foarte frumoasa cu frunze mari de tot.
trebuie sa ai grija sa nu inghete/degere in primul an de viata,oricum ea devine pe parcurs cu tulpina lemnoasa si nu mai sint probleme dar ce ramane verde toamna se usuca de la ger.
In primele 2 ierni recomand sa o tai la 1.5m inaltime si sa o invelesti cu niste saci ceva.
O sa-ti pun diseara o poza ca sa vezi cum se face in 2-3 ani.

Vad ca ar mai fi loc de 1m pe latime.

hyotis
21-06-2013, 16:50
domnule stefan, o sa imi fac o scala ca la cotele apelor dunarii, si o sa urmaresc nivelul ca este important, eu nu mai bag pesti...dar te intelegi cu tata? ca se duce zilnic la pescuit si cu ce vine viu (mai putin rapitori sau ciudati de aia de regi) eu am idei din astea utile adica fitofag ,novac(i-am vazut la supermarket ca sunt dolofani si pe gratar se comporta excelent)
de mancare speciala o sa ma uit dar la noi la dunare, mancarea ptr pesti e mai scumpa ca file-ul kobe, ca suntem saraci si fudui, si ori nu e deloc ori e scumpa.
cred ca am google-ul stricat ca mi-a dat niste mii de euro la aeratoarele profi de-mi vajaie capul si acum si daca da nevasta-mea de istoricul cautarilor mele pe net nu mai mananc mancare calda mult timp( si nu asta e problema ca nu sunt fitzos, dar nu e numai asta!),dar va intreb...,oltean fiind si avand un aparat de aer comprimat in gospodarie n-as putea rezolva cu un furtun si 8 bari de aer direct in apa? intreb nu dati cu parul.
va multumesc

hyotis
21-06-2013, 17:04
paulownile le-am luat de la un nene dupa net, si-a trimis vre-o 150, intr-un pliculet, pana acum am zis ca nu dau deloc, dar acum au 1mm, le am in alveole, poate dc se fac mari le plantez in toamna dc nu in primavara, dar sunt cam multe si nu stiu la ce distanta unul de altul.....ca atunci cand oltenia a vrut sa declare razboi chinei dar a renuntat ca nu aveau pamant sa ingroape mortii.malul din stanga va avea 2 m latime dupa consolidare, nu vreau sa-l umbresc nici pe vecin ca e cam nebun (oltean nascut aci, plecat la bucuresti , fandosit,saracit si intors inapoi...)

goodmans
21-06-2013, 17:06
sa nu le pui prea aproape una de cealalta sau de gardul lui pt ca fac o coroana imensa,o sa vezi pozele mele diseara

stefannicolae1978
21-06-2013, 17:44
Colegul Goodmans a punctat foarte bine varianta cu o pompa de recilculare a apei. Este mult mai rentabila decat varianta cu compresorui.

Despre pesti nu te sfatuiesc sa bagi prea multi si nici specii fitofage, pana nu se formeaza un ecosistem care va garanta viata.

Cu hrana inteleg, dar daca vrei sa cresti crap pt gratar cu diverse(mamaliga, paine,etc) va trebui sa astepti cativa ani buni pana va ajunge la o dimensiune ,,consumabila''/daca va ajunge!!!
Ai mare grija la pestii cu care vei popula in viitor lacul, sa nu prezinte ulceratii, paraziti pe/sub solzi, rani. Odata intrat parazitul in iaz nu prea mai sunt solutii de decontaminare. Si asa exista riscul ca parazitii sa fie adusi de broaste, pasari, etc. Tratamentele pentru iazuri alimentate de panza freatica sunt greu de administrat si nu intotdeauna dau rezultate! Despre sare nu se pune problema sa fie de folos in cazul tau!

hyotis
11-07-2013, 22:39
update:
1. am urmat sfaturile si am pus o pompa submersibila cu care fac zilnic aerare 30 min( sper sa fie destul ptr ca e puternica) si astazi am si udat jumatate din gradina pentru improspatarea apei si mi s-a dus doar 1 cm. maine am sa verific daca nivelul isi revine.
2. nu am mai pus alti pesti . am tras la undita cativa (nu am foto) DAR SUNT GRASANI!!! si par foarte sanatosi.am prins doar caras, si arata bine fata de ce prinde tata prin baltile de langa dunare.am si puiet care a ajuns deja de 5-8 cm ,plin de solzi si foarte jucaus.
3. am comandat deja lemne pentru maluri, am gasit tecar, si sper spatamana viitoare sa ma apuc de consolidare( o sa revin cu varianta de dupa.
acum poze:27178
27181
si acum intrebare:
stie cineva cum pot scapa de broaste???? am cam 1000.am vazut azi un sarpe, e o idee dar nu cred ca rezolva singur,si nu cred ca trebuie sa ma umplu de serpi sa scap de broaste.sunt nesuferite si se arunca pe pluta....
.....va urma...
d-le goodmans: nu mi s-a prins nici o pawlovnia din seminte, un pic dezamagit, dar nici eu nu am respectat intocmai procedura.asta e

ovidiualn
11-07-2013, 23:07
Pustiul creste odata cu balta. Sau invers ? :)

hyotis
12-07-2013, 11:33
:)) Cresc impreuna. este aproape imposibil sa faci o poza fara el.daca nu o sa ia bacul il fac model.:)

goodmans
12-07-2013, 12:11
hyotis eu paulowniile le-am cumparat cam de 1.5m inaltime.
gasesti pe la diverse ferme cu 40ron bucata.