PDA

View Full Version : Clama prindere neoane - incinsa



wget
21-04-2013, 19:37
Am adaugat in capacul de la acvariu din plastic doua neoane T5. Sunt sustinute de doua cleme metalice prinse cu surub si piulita in capac. Problema e ca se incing foarte puternic. Nu poti sa le atingi cu mana dupa o ora de functionare.

Intrebarea e daca plasticul tine sau o sa inceapa sa se topeasca?

wget
22-04-2013, 09:15
Alta chestie nasola pe care am descoperit-o azi e ca-mi distorsioneaza PH Meter-ul. Imi indica aiurea cand merge neonul.
Cred ca intra in rezonanta ceva, pentru ca se aude si un zumzet.

Ceatza
22-04-2013, 09:24
Neata, cauta ca sunt mai multe pagini despre interferente sonda PH cu neone etc la hardware nu esti primul cu problema aceasta... este vorba de ecranarea sondei

dan.pavelescu
22-04-2013, 09:55
mergem la pariu ca nu are priza cu impamantare? :)

wget
22-04-2013, 16:30
mergem la pariu ca nu are priza cu impamantare? :)

Asa este, insa asa e si sistemul acvariului (fara impamantare). Presupun ca au zis ca e capacul de plastic.

Pe ce sa pun impamantarea, pe carcasa droser-ului?

LE: De fapt s-ar putea sa aiba impamantare. Mi-am adus aminte ca are 3 pini la alimentare.

http://zoolight.pl/product-eng-835-Additional-light-set-2x24W-2x39W.html

El a venit cu o chinezarie de cablu fara impamantare. Pentru siguranta o sa iau unul cu impamantare.

Cu toate astea, cred ca treaba e mult mai complicata si o sa trebuiasca sa refac si scurtez traseele de la neoane :(

Probabil de acolo e sursa care face ca reclectoarele sa intre in rezonanta.

iopenet
22-04-2013, 19:00
Daca droser-ul are carcasa metalica da, poti sa o conectezi la impamantare. Osram de exemplu are clar pe schema de conectare unde intra faza, nulul si legat de impamantare specifica asa: "connect PE to case". Cu toate astea nu are constructiv un loc unde sa legi impamantarea.
Incearca sa indepartezi cat mai mult posibil indepartarea sondei de drosere. Daca nu functioneaza ia orice ai de inox(sarma, tabla) si fixează-l in asa fel incat o parte majora sa stea in apa acvariului iar cealalta in afara acvariului. De acest ultim capat legi un conductor direct la impamantare. Ca sa nu ai probleme in caz ca umbla un "meserias" la instalatia electrica sa te asiguri ca impamantarea este diferita de nul pana la tabloul general. Nu e de joaca ca daca te legi acum la nul(poate fi comun cu impamantarea in doza) si mai tarziu accidental inverseaza cineva faza cu nulul cand o sa bagi mana in acvariu o sa ai parte de ceva ce nici nu vreau sa ma gandesc.
Spor!

wget
22-04-2013, 21:16
Am pus cablu cu impamantare la droser si am rezolvat problema cu interferenta la ph meter.
Multumesc Dan

Mai ramane sa gasesc o rezolvare la:
- problema cu incingerea clemelor;
- rezonanta facuta de cleme si reflectoare care se traduce printr-un zumzet enervant.

Cred ca le pot rezolva pe amandoua daca gasesc un material izolator care sa nu mai permita contactul dintre neoane si clemele metalice.

scifficus
22-04-2013, 21:22
Torsioneaza putin reflectorul din cleme si o sa dispara zornaitul. Adica rasucite nitel pe tub capetele cu clemele de prindere.

De topit capacul se poate dar alea sunt termoformate la peste 200 grade asa ca stai fara grija.

De fapt singura grija o sa fie la vara, stii tu.