PDA

View Full Version : dGH = 0-1!



Rattle
10-03-2008, 20:18
Am facut ceva masuratori ale apei, sa zic "de rutina" desi nu le mai facusem de o luna :mrgreen:, in mare parte datorita aparitiei de alge verzi in cantitati sensibil mai mari decat de obicei. Initial am presupus ca aceasta este cauzata de noile neoane Osram 865 pe care le-am pus de luna trecuta, e probabil ca schimbarea de spectru sa aiba si ea aportul ei. Oricum, la masuratori am avut surpriza sa constat ca am GH zero! sau aproape zero. In acvariu n-am decat o droaie de M.tuberculatum, 5 pomaceea si cativa H.nigricans (cativa insemnand sub zece...). NO2=0, NO3=10mg/l. Pentru fosfati trebuie sa-mi iau un tester ca n-am ;) . KH=2 si el destul de mic. Ph la momentul respectiv undeva la 6,4.
Daca pentru cresterea KH sa zic ca suplimentez cu bicarbonat de sodiu, ce fac pentru cresterea GH (in afara de schimb de apa, care e o solutie provizorie)? Andreic imi spunea ceva despre gluconat (parca) de calciu de la farmacie, insa din pacate n-am gasit. Alte solutii? Pentru aditia de ioni de magneziu ce ar fi necesar?
Mai precizez ca acvariul este complet "plantat" ca sa zic asa... cel din semnatura de 200l.

Al_koholic
10-03-2008, 21:59
Apa la retea ce gh are? Cum " naibii" :mrgreen: ai gh asa mic? :mrgreen: Vreau si eu :cry:

Gaia
11-03-2008, 10:07
Exista saruri de cumparat (eu am de la Sera, contin si calciu si magneziu) dar trebuie sa fii foarte atent cu dozajul si mai ales cu schimbarile de GH, sa se faca lent.

seba
11-03-2008, 11:04
sau solutia DIY

Sulfat de Calciu CaSO4
Clorura de Calciu CaCl2
Sulfat de Magneziu MgSO4 (cunoscut si ca sarea Epsom disponibila sub forma MgSO4.7H2O)
Produsele se gasesc la distibuitorii de reactivii de laborator.

Concentratia recomandata pentru Ca 20-30ppm iar pentru Mg 5-10ppm

Pentru concentratia de Calciu exista testere de Ca.
Pentru concentratia de Mg se foloseste formula :
[GH - ( 2.5 x Ca )] / 4.1
GH si Ca sunt date in ppm (un grad GH = 17.86ppm)

P.S.
Apa este din fantana ( putz ) ?

Rattle
11-03-2008, 11:13
Multumesc tuturor de raspunsuri. Apa este de la robinetul Apa Nova :grin:, in mod normal GH=12-13. Ce pot sa mai spun despre situatia mea ca in general schimb saptamanal cam 20-25% din apa, insa in ultima saptamana (inainte de masuratori) n-am avut timp sa o fac, asa ca apa a fost neschimbata 2 saptamani. Insa chiar si asa nu-mi explic cum a scazut asa drastic GH-ul. Pe de alta parte suplimentez de regula la mijlocul saptamanii cu o lingurita-doua de bicarbonat de sodiu ca altfel imi scade KH-ul prea mult si implicit am variatii mari de pH.
@Gaia: poti sa precizezi ce saruri, denumirea lor exacta?
@seba: totusi, pentru un muritor de rand, unde se pot gasi sarurile astea?

seba
11-03-2008, 12:18
Ooo Ho..Ho.... in 2 sapatamani de la GH-ul de Apa Nova .... !
Da stiu ca ai niste plante flamande rau !
Sigur nu au fost mai multe saptamani fara schimb de apa ?... ;) ori cum este de retinut.
De curiozitate:
Poti sa descrii nisipul din acvariul tau, cat de vechi este?
Ai avut BBA (black brush algae) ?
Ai spus ca ai pH 6,4; a fos si mai jos de atat? daca da, pentru cat timp?
Motivul pentru care te intreb este urmatorul: daca bagi CO2 de mult (presupun) ete posibil ca substratul sa se ''demineralizezet" din cauza aciditatii ridicate si indelungate iar acum plantele consuma Ca si Mg doar din din coloana de apa, si vad ca ai multe.

Ca idee, un substrat este inert la un pH neutru, daca apa este usor acida, atunci majoritatea nisipului de culoare bej (chiar si cel zis necalacaros) produce o usoara crestere de GH. Dupa o perioada care difera functie de compozitia minerala a rociilor din nisip si de valoarea aciditatii, GH-ul incepa sa scada.
De exemplu, tu ai spus si te citez "la robinetul Apa Nova in mod normal GH=12-13", e... aici te contrazic putin, de obicei media ApaNova este de 8, vara trecuta a fost 8-9, in iarna care sa terminat a fost 8, acuma este 7, iar la tine acum o luna in piata Crangasi GH a fost 7,6 .
In tot acest timp (de cand folosesc si eu CO2 in mod constant) GH-ul din acvariul meu este cu 2-3 grade mai mare fata de retea, iar Kh-ul cu 1-2 grade, situatie similara (exceptand kH-ul) cu ceea ce ai masurat si in acvariul tau pana acum doua saptamani.

P.S.
Ai PM cu o adresa.

Solaris
11-03-2008, 13:22
ca sa eviti adaugarea saptamanala de bicarbonat si riscurile care apar de aici privind variatia PH, poti adauga pietre calcaroase in acvariu sau spartura de scoici in filtru. in Sibiu apa este extrem de moale si m-am lovit de aceeasi problema. ca sa mentii Gh si Kh la niste valori preferate este un pic greu la inceput pana afli cantitatea de calcaroase necesara de adaugat dar dupa aceea nu mai ai treaba. eu mentin GH=7 si KH=5 cu 3 bolovani in acvariu si 2 maini de pietre mai mici in filtru la un GH de la robinet <1 pentru 200l plantat bine si substrat de cuart.

Rattle
11-03-2008, 13:49
Nisipul e de fapt pietris 2-3mm de la Hornbach, luat asta-vara. BBA n-am avut, cel putin nu in cantitati notabile. Ph-ul inregistrat minim la pH controller a fost de 6,37, masurat sambata seara. Cat timp a fost asa? Probabil cel putin 4 zile.
Cum ajung acasa o sa masor si apa la robinet, insa cert este ca asta-vara GH-ul la robinet era 11, masurat de mine. De altfel mi se pare o valoare normala pentru Bucuresti cel putin, sunt mai multi acvaristi care au avut asemenea valori, din ce-mi amintesc eu. Daca acuma este chiar 7-8GH, atunci incep sa-mi explic de ce plantele mele incep sa borlboroseasca imediat dupa un schimb de apa... si mai exact, de ce se opresc dupa o zi...

Cu pietre calcaroase in filtru ar fi o solutie :scratch dar oare zeolitul ar fi bun?

Mersi Seba de adresa.

seba
11-03-2008, 15:40
cu placere.

uite inca una folositoare (http://www.apabucur.ro/content.asp?section=1&menusID=51&parentID=0) pe care o urmaresc de mult timp. Cine are GH-ul mai mare il are doar in acvariu nu si la robinet.

acelas nisip am si eu, este foarte bun dar... repet, ca aproape toate nisipuriile de acest tip si care provine din roci sedimentare, vulcanice si metamorfice in procente diferite si amestecate de apa in timp au si Ca in ele, intr-o masura mai mica sau mai mare iar acesta se dizolva mai repede sau mai incet in prezenta unei ape usor acide.

BBA apare de cele mai multe ori atunci cand carbonatul de calciu din roci reactioneaza cu o apa usor acida (de la CO2, turba, mizerie, lemne etc.) rezultand bicarbonatul de calciu (Ca(HCO3)2), acesta nu exista decat sub forma de solutie si contine printre altele ioni de calciu Ca2+si bicarbonat HCO3–, cu cat pH-ul este mai scazut cu atat concentratia de Ca2+ este mai mare in raport cu HCO3-, iar Calciul constituie baza de plecare pentru tesuturile deosebit de rugoase ale acestei alge.

Acvaristii care observa aparitia BBA constata si o crestere dramatica a GH-ului in aceias masura in care observa o stagnare urmata de un regres odata cu stabilizarea si sau scaderea GH.

Merge si cu praf de creta dar numai pentru componenta de Ca din GH, din pacate acelas lucru se intimpla si in cazul pietrelor calcaroase sau a sparturii de scoica.

depinde de zeolit, dar de cele mai multe ori acesta fixeaza calciul nu il cedeaza, pe de alta parte stiu ca acest mineral are un comportament asemanator cu al carbunelui activ, si ca atare ar putea fi posibil sa fie incarcat artificial, tinut intr-o solutie suprasaturata cu ionii de Ca si Mg pe care ulterior sa ii cedeze intr-o apa cu GH mic. Asta ese doar o teorie.

Gaia
12-03-2008, 22:31
Scuze ca raspund cu intarziere.
Acestea sunt sarurile de la Sera:
http://www.dewinters.nl/overige/seramineralsalt.htm

Rattle
13-03-2008, 10:19
Mersi Gaia, intre timp am luat (si folosit) Aquadur Plus de la JBL... o puteam rezolva si cu schimburi masive de apa, insa e bine sa ai si o solutie de backup. Mi-am luat si un tester de PO4, ca sa constat ca aveam o concentratie de aprox.2,5 ppm... in fine, iar un schimb de apa aseara.
Acum am ajuns la valori normale sa zic, GH=6, KH=4, pH=6,75, PO4~1ppm. O sa monitorizez in continuare, sa vad daca exista fluctuatii mari in decurs de cateva zile.

Poate varful asta de fosfati sa se datoreze unei activitati reduse a pestilor, mai ales cory si ancistrusi? Am o situatie cam beligeranta in acvariul comunitar, au depus Leeri si sunt cu capsa pusa, ailalti se ascund care pe unde pot. Se poate datora oare si adaosului de hrana pentru puiet? Folosesc Hikari First Bites pentru alevini.

@seba: interesanta explicatia ta, acum daca mi-ai atras atentia, am observat 2-3 cuibusoare de BBA...

Al_koholic
13-03-2008, 17:25
Acvaristii care observa aparitia BBA constata si o crestere dramatica a GH-ului in aceias masura in care observa o stagnare urmata de un regres odata cu stabilizarea si sau scaderea GH.


@seba: interesanta explicatia ta, acum daca mi-ai atras atentia, am observat 2-3 cuibusoare de BBA...
Recunosc ca-s obosit acum si poate nu inteleg eu insa aici mi se pare o contradictie.
Pe de o parte seba zice ca BBA apare cand creste duritatea apei, pe de alta parte la Rattle in bazin ghul este foarte scazut.
Ma intereseaza in mod deosebit deoarece ghul meu a ajuns la 10 ( masurat acum cateva minute :evil: ) iar acum vreo 2 saptamani era 7 si nu-mi doresc BBA.

Rattle
13-03-2008, 17:40
Pai uite ce zice aici (http://www.aquariumalgae.blogspot.com/):
"Brush/Red Algae ( Black-brush algae) has been known to thrive in both, acidic and alkaline waters." Iar Seba de fapt intreba daca am avut BBA. Si apropo, avea dreptate cu GH-ul de la robinet, am masurat cu Tetra Laborett cam 8-9dGH.

seba
13-03-2008, 17:43
Da ai grija, daca banuiesti ca GH a crescut concomitent cu pH care a scazut.

prin grija intaleg observarea acvariului si in caz de aparitie indepartare cu foarfeca. Cand GH si pH ramane constant fara interventii externe lucrurile se calmeaza. (nu conteaza valorile lor)

Al_koholic
13-03-2008, 17:48
Ph este constant de cand am setat acvariu...a fost initial 6.70 apoi 6.65.
Acum eu ma intreb de ce am ajuns la acest gh? Fac schimb de apa saptamanal de 40 %. Nu am bagat nimic nou in acvariu. Si substratul este acelasi...din Hornbach.

seba
13-03-2008, 18:07
;)
Probabil de la substrat, si presupun ca atunci cand faci schimb de 40% apa pH variaza de la 6.65 la 7.1 si iar la 6,65. iar asta actioneaza in Calciul din nisip asa cum actioneaza Inghet-dezghetul in asfalt, dupa un timp apare surplusul de Ca2+ in coloana de apa. In plus schimbul de apa influenteaza si concentratia de bicarbonati (KH) care la rindul lui variaza ducand la acumulari de Ca2+

Al_koholic
13-03-2008, 18:21
Asa-mi trebuie daca m-a apucat sa schimb substratul Dupla ( fiind sintetic presupun ca asta chiar nu interactioneaza cu nimic). Acum caut ca apucatu' Aquasoil. Dar slabe sperante sa gasesc :cry:

seba
13-03-2008, 18:39
STAI
nu este de condamnat substratul, dar trebuie avut grija cu variatiile de pH.
CO2 este bun pentru plante, dar in momentul in care decidem sa-l folosim trebuie sa fim constienti ca ne legam la cap fara sa ne doara. Fa schimburi de apa mai mici si mai dese daca ti cu tot dinadinsul sa inprospatezi 40% din volum saptamanal. Asta e cand la robinet e una si in acvariu alta.
Si noi suntem fericiciti (cand vine vorba de plante) presupun ca cei care au GH,KH mic la robinet o duc si mai rau, pe linga macronutrientii obisnuiti pentru noi trebuie sa adauge si "saruri".

Al_koholic
18-03-2008, 09:05
@seba : bun am inteles de ce am avut ghul ala saptamana trecuta. Acum poate-mi explici de ce am revenit in doar cateva zile la gh=7(atat era aseara). In conditiile in care sambata am schimbat doar 30 litri din cei vreo 150 cat are acvariul. Chiar daca nu are legatura de duminica pana aseara a mers si un sterilizator uv.
M-am chiorat cat am putut eu de mult si nu am vazut urme de bba.

PS : trebuie sa incep sa studiez si aceste4 aspecte ale acvaristicii. Imi da vreunul meditatii? =))

seba
18-03-2008, 17:00
;)
Pai, si eu nu pot de cat sa fac presupuneri care au ca punct de plecare observatiile din acvariul meu si sa extrapolez pentu cazul tau, ori sti foarte bine ca nu exista doua acvarii identice.
In cazul meu a fost cam asa:
Pana sa bag CO2, GH=8. Cand am inceput sa introduc CO2 primul care a crescut a fost KH de la 4 la 6, dupa aproximativ 1 luna jumate am inceput sa am si GH mai mare, maximul a fost de 11 si a durat cam doua luni dupa care a inceput sa scada pana la valoarea din reteaua apanova, de atunci si pina acum KH este cu un grad mai mare fata de retea iar GH este identic cu cel din retea. Presupun ca daca nu as face schimb de apa regulat acesta ar scade cu inca cateva grade intr-un timp destul de mare datorita consumului de calciu si magneziu al plantelor. Cine are masa vegetala mai mare poate ca ar observa acest lucru intr-un timp mai scurt. Timpii sunt influientati si de cantitatea de nisip raportat la volumul de apa din acvariu, de volumul acvariului raportat la fregventa si cantitatea schimbului de apa, la cantitatea si tipul de CO2 introdus, de prezenta unui sau a altui tip de fertilizant ( din punct de vedere chimic si cantitativ ), de combinatia in care se afala tipuriile de substrat, de viteza cu care circula apa prin filtru, de viteza cu care se face schimbul atmosferic si schimbul de apa la nivelul substratului, de temperatura si concentaratia de oxigen, carbon, carbonati, bicarbonati, acizi, saruri, si mai stiu eu ce alti compusi care reactioneaza unul cu altul in proportii diferite functie de toti factorii care au fost enumerati pina acuma si de multi altii care nici nu-mi trec prin minte, poate ca are inportanta si variatia raportului dintre continutul de Ca versus cel de Mg din apa de retea, etc. etc. etc... Cert este ca parametrii apei potabile difera de la anotimp la anotimp (nu mult dar difera) si am observat ca acest lucru se rasfringe mult mai pronuntat la nivelul chimiei apei din acvariu, vara este una iarna este alta ( repet nu mult dar sesizabil ). In toata aceasta ecuatie factorul determinant este ACVARISTUL. Asa cum spuneam la inceput "nu exista doua acvarii identice", din acest motiv tot ce spunem noi ceilalti este mult mai speculativ comparativ cu ce poate spune proprietarul acvariului supus discutiei (la general), ori este suficient ca acesta din urma sa furnizeze o informatie eronata sau partiala, voit sau ne voit, si restul analizei este compromisa.

SPOR la studiu, personal consider ca este cel putin la fel de placut ca privitul unui acvariu desavarsit, iar placerea si satisfactia este si mai mare atunci cand o faci prin propriile analize si deductii. Sper sa nu ajung nici o data sa spun " gata nu mai am ce invata " in acel moment toata distractia si tot farmecul ar disparea.
;)