PDA

View Full Version : Catre membrii RKA



marko
09-04-2013, 00:07
Salut tuturor. Sunt mai nou in legatura cu acesti pesti de colectie si imi doresc ca membrii mai vechi sa ne impartaseasca din experientele lor de crestere, reproducere si in general, experienta cu pestii killi (si cu poze). V-as ruga sa nu uitati ca RKA are un site propriu si e nevoie ca din cand in cand sa-i ajutati pe incepatori, accesand saitul RKA si sa tinem cat de cat legatura, daca ne dorim ca killifish sa dainuie mult timp in Romania. Cu timpul, poate crestem si noi in experienta, ca Asociatie, si ne implicam in concursuri nationale sau internationale, asa cum se petrece in Bulgaria, Ucraina, Austria, Franta etc. Va multumesc de intelegere si sper sa ne auzim curand cu vesti frumoase.

Simon
09-04-2013, 09:43
Nu se uita nici de site nici de asociatie , problema e ca acesti pesti sunt destul de rari la noi in tara , dar sa speram ca se va schimba situatia .

rick
10-04-2013, 06:54
Care este adresa siteului. Daca crezi ca nu e cazul sa-l treci aici rog un mesaj privat.

marko
10-04-2013, 09:34
http://romaniankillifishassociation.webs.com/

Ersinv
10-04-2013, 10:34
Din pacate este multa liniste pe webul RKA.
Poti gasi informatii aici pe forum despre killi.
Concursuri ? :D. Sunt cativa crescatori activi in Moldova (Iasi, Galati) si foarte putini in Bucuresti. La noi in tara majoritatea acvaristilor sunt pe vivipari (astia sunt prezenti in petshopuri ) sau carasi. Astia plac.
In Bulgaria, am fost anul trecut in Varna sa caut killi si in cele cateva petshop-uri pe unde am fost aveau marini. Se pare ca au depasit momentul cu vivipari si carasi.
Killi sunt rari la noi pentru ca si cei din petshopuri afirma: traiesc putin, se coloreaza aproape de maturitate si nu compatibili cu guppy,molly xipho, carasei.
A, si sunt membru RKA am Fundulopanchax Gardneri nigerianus Makurdi (5 Bucati), 1 bucata de Aphyosemion Australe si o pereche Aplochelius Lineatus).
Pe forum aici la sectiunea killi avem colegi activi.

marko
10-04-2013, 10:51
Ideia era ca sa incercam sa facem saitul RKA mai atractiv, sa-si puna fiecare ceva poze, simple cum sunt, sa se implice cu un sfat etc. precum sunt saiturile pentru discusi, betta etc. Ce-i drept ca si saitul RKA in sine ar trebui imbunatatit de dezvoltator, pe sectiuni mai bine delimitate (asemanator cu cel dedicat discusilor http://www.discus-club.ro/phpBB3/index.php, zic eu), iar sigla o facem noi sa fie cum trebuie.

bazil88
10-04-2013, 11:37
Da, sunt deacord cu tine @ERSINV ... dar cum spune si @MARKO saitul respectiv este cam spartan, dar asta datorita faptului ca "miscarea" killi in tara este slaba si automat se reflecta si in saitul respectiv.
Parerea mea este ca trebuie sa sustinem cu informatii, pareri, poze si articole mai ales acel sait dedicat esclusiv Killi-fililor din tara.
Chiar daca in paralel discutam si pe alte forumuri.

Sa auzim de bine!

dan.pavelescu
10-04-2013, 12:08
Ideia era ca sa incercam sa facem saitul RKA mai atractiv, sa-si puna fiecare ceva poze, simple cum sunt, sa se implice cu un sfat etc. precum sunt saiturile pentru discusi, betta etc. Ce-i drept ca si saitul RKA in sine ar trebui imbunatatit de dezvoltator, pe sectiuni mai bine delimitate (asemanator cu cel dedicat discusilor http://www.discus-club.ro/phpBB3/index.php, zic eu), iar sigla o facem noi sa fie cum trebuie.

daca aveti nevoie de un site nou va stau la dispozitie, free of charge

neagoebt
10-04-2013, 12:55
La constructia site-ului ma bag si eu tot free of charge. Nu pot oferi gazduire sau domeniu dar o sigla interesanta, un wordpress cu o tema customizata pe ce ne trebuie si mentenanta pot sa fac cu toata placerea.

Eu am avut initiativa asta acum ceva timp insa din lipsa de informatii am lasat-o balta. Ideea e ca 1 sg om nu poate scrie toata informatia, despre toate varietatile de killi, pentru website.

In concluzie, sper ca de data asta sa mearga :)

*Ce e in linkul catre Discus Club e forum... se poate face si asta fara probleme.

bazil88
10-04-2013, 16:36
daca aveti nevoie de un site nou va stau la dispozitie, free of charge

Nu, saitul(forumul) exista deja si multi killifili o stiu deja si sunt chiar membri si acolo, ideea lui @marko daca bine am inteles era ca cei care activam pe alte forumuri la sectiunea killi sa nu uitam de acel forum special dedicat lor.

Ersinv
10-04-2013, 17:01
Pe site-ul acela rar raspunde cineva.
Ii trece lui Marko.
Ideea lui Batman sa fie un site nou ar fi mai ok.
Imi aduc aminte cand m-am reapucat de acvaristica am cautat killi si nu prea am gasit (cel putin in Bucuresti) am si killi dar au inceput sa-mi placa ciclidele mici africane (din cauza lui Rick)
Pana nu se satura lumea de vivipari + carasi si scalarii traditionali nu o sa avem succes cu killi.
La Maxipet si Hornbach vanzatorii credeau ca-s plante =)) si asta recent, iar la sina la Obor vanzatorii de acolo nu aduc si nu cresc ca mor repede si se coloreaza greu.

dan.pavelescu
10-04-2013, 18:14
Fac o mica paranteza.. eu mi-am oferit ajutorul in cazul in care se doreste refacerea site-ului.
Sub nici o forma n-am vrut sa-i jignesc pe cei care au facut actualul site, sa nu se inteleaga gresit!

marko
10-04-2013, 18:39
Baieti, eu intr-adevar m-am referit la o imbunatatire a saitului si ma bucur ca exista oameni care pot da o mana de ajutor, ca @dan.pavelescu si @neagoebt. Urmeaza doar sa discutam cu administratorul saitului nostru.

Ersinv
10-04-2013, 22:13
Fac o mica paranteza.. eu mi-am oferit ajutorul in cazul in care se doreste refacerea site-ului.
Sub nici o forma n-am vrut sa-i jignesc pe cei care au facut actualul site, sa nu se inteleaga gresit!
La acest aspect m-am referit si eu nou in sensul de inovatie imbunatatire.
Cred ca o sa se bucure proprietarul site-ului, pentru ca probabil din pasiune pentru killi a facut asociatia.

marko
11-04-2013, 21:56
Luni, in data de 15.04.2013, ora 20.00 Romanian Killifish Associations organizeaza o web-conferinta prin skype in legatura cu reorganizarea site-ului si o eventuala expozitie nationala de killi. Detalii de participare - pe site-ul RKA, responsabil tehnic @nbogdan.

marko
08-05-2013, 21:35
In urma discutiilor intre crescatorii de killi din Romania s-au pus bazele site-ului oficial al RKA. Toti doritorii sunt rugati sa se implice in imbunatatirea lui. Site-ul: http://www.killifishassociation.ro/

Nimeni
08-05-2013, 22:23
Off-topic dar..... tot ptr membrii RKA... si mai ales ptr cei care nu si-au facut un abonament la TFH... o avampremiera la ce au "ratat".... asta daca numele Bela Nagy le spune ceva ;)
http://plici.ro/thumbs/belanagy.jpg (http://plici.ro/?v=belanagy.jpg)

marko
08-05-2013, 23:21
Off-topic dar..... tot ptr membrii RKA... si mai ales ptr cei care nu si-au facut un abonament la TFH... o avampremiera la ce au "ratat".... asta daca numele Bela Nagy le spune ceva ;)
http://plici.ro/thumbs/belanagy.jpg (http://plici.ro/?v=belanagy.jpg)

Daca poti fi mai explicit, detaliaza-ne un pic propunerea.

Laurentiu Craciunas
08-05-2013, 23:31
Dragi colegi de forum,

Grupul simpatizantilor de killie are un handicap din nastere, faptul ca este enorm de mic, motivele sunt cele enumerate mai sus (pesti putin cunoscuti, incompatibili cu alte specii, colorit la maturitate etc etc), dar pe langa ca are "picioare scurte", facand un site separat le-ati "taiat" si pe alea. Daca avea cineva viziune intelegea ca singurul mod de a creste comunitatea killie e sa incerce sa recruteze adepti din acvaristica generala, adica prin dezvoltarea subiectelor aici pe forum in loc de mutarea lor unde sunt greu de gasit.

Un oarecare "iubitor de X specie", citind un articol interesant/vazand o poza/etc din greseala aici pe forum ar putea fi interesat sa caute mai multe despre subiect, dar mutand totul "in alta parte" face ca doar cei interesati direct de subiect sa ajunga la articolele/discutiile respective.

Ca o alta paranteza, va rog sa evitati postarea de linkuri catre siteuri externe acvarist.ro. E chestie de etica.

Multumesc.

Nimeni
08-05-2013, 23:39
Daca poti fi mai explicit, detaliaza-ne un pic propunerea.

Nu este o propunere.... ci doar faptul ca in fiecare an exista posibilitatea de abonare la o revista acvaristica destul de cunoscuta (TropicalFishHobist)... anul acesta in luna Aprilie... de ziua pamantului a revenit iar posibilitatea abonarii cu doar 99 centi (0,73€)... surpriza a venit insa acum... cand in numarul lunii Iunie.... are cam jumatate de revista dedicata pestilor sau mai bine zis speciei Killifish.
Intre articolele de acolo am vazut si unul referitor la o expeditie recenta a unui "oarecare ungur" ;)) (ps: chiar daca sunt cu discusii.... asta nu inseamna ca nu aud si de altii)

Propuneri nu aveam: era doar un regret... ca nu multi au posibilitatea de informare.... dar asta e alta treaba: vorba semnaturii mele ;)

marko
09-05-2013, 09:10
”[Laurentiu Craciunas]Dragi colegi de forum,

Daca avea cineva viziune, sa intelegea ca singurul mod de a creste comunitatea killie e sa incerce sa recruteze adepti din acvaristica generala, adica prin dezvoltarea subiectelor aici pe forum in loc de mutarea lor unde sunt greu de gasit.

Un oarecare "iubitor de X specie", citind un articol interesant/vazand o poza/etc din greseala aici pe forum ar putea fi interesat sa caute mai multe despre subiect, dar mutand totul "in alta parte" face ca doar cei interesati direct de subiect sa ajunga la articolele/discutiile respective.„



Nu vom abandona site-ul acvarist.ro, vom activa si aici.

gty
09-05-2013, 09:47
super treaba cu site-ul oficial ;;mml

marko
09-05-2013, 12:49
[”@Laurentiu Craciunas. Grupul simpatizantilor de killie ..., ... este enorm de mic”
Nu este mic din cauzele enumerate mai sus (la mine stau si cu SAE, rodhostomus, neoni etc.), ci pentru ca sunt pesti de colectie, care se cresc nu doar pentru frumusete, ci si pentru placerea de a-i inmulti (care necesita atentie speciala) si pentru a perpetua specia. Iar site-ul RKA este destinat in mod special colectionarilor de killi, iar in general, tuturor crescatorilor de killifish. Numarul crescatorilor de killi va fi intotdeauna mic tocmai pentru ca ei nu sunt pentru oricine. Sunt pesti de colectie.

Ersinv
09-05-2013, 14:27
Si la mine stau killi cu tot felul de pesti, dar fundulopanchax nigerianus makurdi ciupesc aripioarele neonilor in draci. Mai am A. Lineatus gold pentru care trebuie sa le fac acvariu separat, pentru ca atunci cand ajunde la 10 cm neonii vor fi istorie si multi al
Killi se inmultesc foarte usor, unii dintre ei, nu mi se pare deosebit, procesul. eu nu am pus nici mop nici turba si am pui de la Makurdi (au depus in Cladophora)
Iubitorii de killi sunt putini. Am cautat si in Bulgaria( Varna/Ruse) nu am gasit; si bulgarii imi spuneau ca sunt putini iubitori.
Sincer nu stiu de ce sunt asa de putini pasionati ca sunt usor de crescut( nu-s pretentiosi cel putin lineatusii si garneri) ca si guppy (femele urate/masculi superbi).
Sper sa creasca numarul de pasionati .

okipho
14-05-2013, 01:38
Bine zis "Sunt pesti de colectie".Acvaristi sunt extrem de multi,colectionari insa f putini.A fi colectionar presupune sa stii f multe despre ceea ce colectionezi si in plus sa cunosti valoarea "pieselor ".In cazul killifish,trebuie sa fii destul de experimentat caci altfel iti pierzi f repede "colectia".Nu sunt de acord cu nimeni care sustine ca sunt usor de crescut/tinut/ inmultit,generalizand experienta lor cu cateva specii banale gasite in acvaristica comerciala.Din cele peste 1400 de specii catalogate pana acum,din statisticile crescatorilor,peste 90%sunt considerate specii nerecomandate incepatorilor in killifish!Exista sute de specii la care gradul de dificultate pentru mentinerea si reproducerea lor este considerat 4 sau5pe o scara de la 1 la 5 ,la care 1 este pentru incepatori in killifish,dar atentie,nu si in ale cresterii pestilor de acvariu!Gardneri-nigerianum si lineatusii sunt clasati pe scara 1.Exista multe specii "easy" 1 la care uneori dau rateuri si kilifilii experimentati,printre aceste specii numarindu-se si Aphyosemion australe ,Epiplatys dageti,gardneri din diverse locatii.Sa nu uit sa mentionez ca exista specii la care exemplarele din locatii diferite,apartin mai multor grade de dificultate,exemplu fiind chiar gardneri nigerianum,la care unii sunt pe scara intre 1 si 3!Din experienta proprie,gradul 3 este deja dificil ,personal ,nu am reusit niciodata sa-l depasesc la nici o specie aflata la un grad superior.

okipho
14-05-2013, 02:14
Post scriptum la postul anterior:
Am scris cele de mai inainte ,oarecum off topic pentru urmatoarele motive:
-pentru ca apartine de sectiunea killifish a forumului
-pentru a mai explica cum sta problema killifish versus alti pesti de acvariu
-pentru a se intelege mai usor de ce exista mult mai putini pasionati de killie decat pasionati de pesti de acvariu
-pentru a se intelege usor de ce foarte multi entuziasti in killie de acum 3 ani nu mai sunt activi astazi.
-pentru ca desi sunt fan al celorlalte site-uri oficile,doresc si intretinerea sectiunii killie din acest forum unde sunt bineveniti si cei care se pricep f putin la killie sau chiar deloc.
-pentru a atrage atentia celor care incep sa se aventureze pe domeniul killifish ca sfaturile de incepator trebuie spuse ca si experienta personala si nu generalizate la toti killie!
-pentru a avertiza pe cei deja "lansati" ca pentru a deveni crescator de killie trebuie sa munceasca f mult si sa studieze mult mai mult decat in cazul unor pesti de acvariu
-pentru a-i face pe toti sa inteleaga ca pestii acestia au preturi destul de piperate tocmai datorita faptului ca reproducerea lor in cantitati mari aproape ca nu se poate face.
-pentru multe multe alte motive

Nimeni
14-05-2013, 06:00
Poate "va ajuta".... pe killiefili ;): un site "verificat" de unde se pot achizitiona icre: http://www.interaquaristik.de/tiere/killifisch-torfansaetze/c-795-841/?sessID=vkfkpck3tqq234mv583ilk53m3fs38ej Succes!

Nimeni
09-09-2013, 05:20
Tot ptr "voi"... o informatie noua: http://www.tfhmagazine.com/blogs/2013/09/06/fast-lived-killies/

neagoebt
13-09-2013, 20:18
Multumim, Nimeni! Super informatie!

Nimeni
17-12-2014, 10:01
Inca una..... http://www.killi-data.org/infoweb17.php