PDA

View Full Version : Info Important Betta



raresr
19-07-2006, 23:42
aveti grija sa nu fiti fraieriti si nu va avantati cand gasiti beta superi amri si frumosi vad ca nimeni nu precizeaza ca betta traiesc doar 1 an si 9 luni maxim, deci poate va treziti ca luati super beta si dupa 1-2 luni va mor

Laurentiu Craciunas
20-07-2006, 00:12
de unde ai scos perioada aia??? fix si 9 luni :)

lupul-sur
20-07-2006, 09:22
Orice vietate din acvariu are ciclul de viata diferit. Doar efemeridele traiesc fix la fix :). In functie de predispozitie genetica, de temperatura, de boli, totul este relativ. Sa ne aruncam sa spunem ca traiesc fix atat.... mi se pare hazardat.

raresr
20-07-2006, 20:37
pardon am gresit 18 luni eventual pune mana si documenteaza-te domnul crescator de beta :), eventual intreaba acvaristii care si inmultesc si tin asa ceva :))

Laurentiu Craciunas
20-07-2006, 20:50
eu stiam ca traies 18 luni, 6 zile, 2 ore, 43 minute si 22 de secunde daca depunerea are loc dimineata si 18 luni, 6 zile, 12 ore, 43 minute si 22 secunde daca depunerea are loc seara... acuma se poate sa si gresesc, dar cu siguranta daca tu zici ca 18 luni fix traiesc.. asa e !!! :salut :salut ;new48

africanu
20-07-2006, 20:55
Daca traiesc fix 18 luni, atunci macar esti pregatit de dinainte cu 2 zile cu toate cele pentru inmormantare.

Laurentiu Craciunas
20-07-2006, 21:00
cine citeste topicul asta e rugat sa-l ignore total! topic locked ca e bataie de joc la adresa Betta.

Laurentiu Craciunas
21-07-2006, 12:35
la rugamintea lui raresr am redeschis topicul si va invit sa va exprimati parerea in legatura cu informatia importanta pe care o aduce el :)

lupul-sur
21-07-2006, 13:09
Eu am scris despre un cimitir de gupy gasit la mine in acvariu pazit de gardieni fosilis. Imi pare rau acum ca am gasit asta; cine stie cand si cum o sa fiu citat pentru "marea mea descoperire".

DanIonita
21-07-2006, 13:25
la rugamintea lui raresr am redeschis topicul si va invit sa va exprimati parerea in legatura cu informatia importanta pe care o aduce el :)
Eventual sa ne aduca domnul Rares in prim plan.. documentele sau dovezile ca acest peste traieste 18luni...

sasha
21-07-2006, 14:17
Din cat am citit/vazut eu betta traiesc aproximativ 2 ani. Pe de o parte rares are dreptate - atunci cand cumperi un betta deja adult te vei bucura de el mai putin timp (dar afirmatia e valabila in cazul tuturor animalutelor cumparate deja adulte). Si as mai adauga ceva..am citit ca daca respectivul mascul adult nu a fost pus la imperecheat pana la varsta venerabila la care a fost cumparat sunt sanse mai mici sa se imperechereze.
Dar revenind la subiectul varstei atinse de un betta - a da o perioada de viata fixa e ca si cum ai spune ca toti oamenii mor la 70 de ani.

Johnny
25-07-2006, 01:34
Bai rares , esti un adevarat AndyM 2 new15 ;new25 ;new39
Topicul asta trebuie pus langa cel cu Acvariile din silicon si cel cu Ce pamant se pune in acvariu ;new29
Inainte sa mai faci semenea comentarii , uita-te putin la articolele despre betta de pe site si vezi cine le-a scris.
PS : Ai grija ca mergi pe un fir foarte subtire .....sau mai bine zis pe un pod foarte subred.Eu daca as fi in locul tau as respecta regulamentul si as incerca sa ma inteleg bine cu adminii ;)

raresr
25-07-2006, 08:37
1 nu scriu , ceea ce scriu, doar sa ma aflu in treaba sau sa adun puncte
2 nu imi place sa ling adminii sau pe nimeni
3 daca ceea ce am scris ajuta la ceva i ok daca nu , nu am ce face si eu m-am documentat inainte sa scriu ceea ce am scris
4 daca nu va convine nu o sa mai scriu "sa nu cumva sa deranjez adminii", doar siteul asta este facut pentru admini nu pentru toti acvaristii
5 nu ma deranjaza comentariile rautacioase

DanIonita
25-07-2006, 08:44
3 daca ceea ce am scris ajuta la ceva i ok daca nu , nu am ce face si eu m-am documentat inainte sa scriu ceea ce am scris


Zi-ne si noua de unde te-ai documentat... vino cu o dovada ceva.... ca sa nu te mai certe lumea..

Laurentiu Craciunas
25-07-2006, 12:00
hai ca nu e loc de cearta, ma stiu cu rares de ceva vreme de cand stau in cj si stiu ca n-a scris cu rea intentie ce-a scris (asta nu inseamna ca incurajez postarea de informatii eronate)...

eu zic sa ramana fiecare cu ce se pricepe mai bine, unii cu betta, altii cu gurami, nu rares? :)

raresr
25-07-2006, 12:59
o sa incerc sa privesc doar nu o sa mai scriu nimica, scuze ca am deranjat daca am deranjat pe cineva, mersi Laur de aparare nu de alta dar ma sti ca nu as fi scris ce am scris sa ma cert cu careva