PDA

View Full Version : Cudate ciclide



deffoe
19-02-2008, 11:09
Buna tuturor :mrgreen:
Sunt nou peforum si am un acvariu cu 4 ciclide africane pe care le tin impreuna cu.... neoni negri si scalari. Desi peste tot se zice ca nu merg cele trei specii,in acvariul meu se impaca foarte bine.Nici gand sa se muste sau sa se raneasca.Dimpotriva ciclidele mi se par a fi mai
timide;stau mai tot timpul in ascunzatori si printre plante.Scalarul cel mai mare nici ca lelasa sa se apropie pe ciclide de teritoriul sau(care este in
coltul acvariului.E un caz unic? :shock:

Dudi
19-02-2008, 12:47
Nu este chestia asta. Ciclidele africane prefera o apa mai alcalina, cu duritatea mai mare, iar scalarii si neonii prefera o apa acida, deci cu duritate mai mica.

razvan
19-02-2008, 13:17
nu stiu cum sa spun, ca sa nu fiu inteles gresit...
tu poti sa pui ce vrea .. sufletul tau.. ce importanta are faptul ca scalarul troneaza in partea de sus a acvariului iar africanii satau "zgribuliti" prin colturi, tzitziindu-le nadragii de frica, sau ca parametrii apei nu sunt "satisfacatori" nici macar uneia dintre specii.

merge si asa cum e la tine, experienta o demonstreaza, acum nu mai ramane decit sa maresti numarul de pesti, sau chiar numarul de specii..

spor la munca tovarasi !!!!

deffoe
19-02-2008, 18:38
ciclidele sunt Maylandya Red Coral si Cyrtocara moorii,dar nu sunt de vanzare.Desi sa inteleg ca nu pot sta impreuna, ce spuneti, ii pot pune
intr-un acvariu de 50l pe care il am de rezerva