Log in

View Full Version : Ingrijorat pentru 3 panda



piticpletos
16-02-2008, 17:21
Salut! Este vorba de 3 pestisori panda. Am un acvariu de 63L, avea un singur neon de 15W, am adaptat un pic capacul si sunt 2 acum.
Am nevoie de un mic sfat : cei 3 panda au devenit de cateva zile foarte ... tristi. Zac intr-un colt. Par foarte stresati. Ma apropii la 1 metru de acvariu si deja sunt agitati, se dau cu capul de peretii acvariului ... . Teste apei sunt relativ ok, mai putin KH-ul, care este un pic cam mic, dar PH-ul este 6.8.
Am cumparat si teste de amoniu, rezultatul este 0.
Ceva s-a intamplat cand am pus al doilea neon, violet, de 18.000K. Oricum deocadata stau numai cu cel alb, si parca parca mai merg sa manance. Daca il pun pe cel violet, nu se mai misca. Parca seara dupa ce sting lumina se mai misca cateva minute, apoi zac din nou.
Ce as putea sa fac?

Juwel
16-02-2008, 23:48
"Neonul violet" este cumva AquaGlo de la Hagen?

piticpletos
17-02-2008, 09:49
Este aquaglo, dar nu mai tin minte daca de la Hagen sau Fluora. Dar foarte posibil sa fie HAgen. In orice caz, sunt doar cu cel alb acuma, cu care a venit acvariul, de la Sylvania, cu care timp de 2,3 saptamani pestii au fost OK. Dupa ce a stat de violet o zi, am ramas cu cel alb, dar pestii au ramas in stare de shock :shock: .
Cand aprind lumina dimineata, de la innotat linitit, se calca unul pe altul care sa ajunga sub a planta mai repede, si acolo zac MULT timp.
Chiar cu lumina stinsa, cand ma simt la 1,2 metrii de acvariu, fac acelasi lucru.
E foarte rau Aquaglo? Sa fac terapie cu lumina stinsa mai multe zile?

piticpletos
18-02-2008, 19:49
Nici o idee? :?