PDA

View Full Version : PO4 = 0



Liviu
15-02-2008, 00:29
Am avut surpriza ca la testele de apa din seara asta sa am :
GH 8
KH 4
PH 6.7
CO2 24 ppm
Fe 0.2 ppm
PO4 0 ppm
NO3 5-10

Sa inteleg ca plantele in dezvoltarea lor tumultoasa au terminat complet PO4 din apa ? Daca da, ce fertilizant anume trebuie sa pun ca sa adaug/maresc PO4 ? Pe toti fertilizantii scrie in clar : nu contine nitrati/fosfati .

Vad ca si niste "fuzz algae" isi croiesc loc pe niste frunze deci e clar un dezechilibru.

mita
15-02-2008, 00:57
Fara a avea o experienta in domeniu, banuiesc ca solutia rapida ar fi ceva dedicat (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=8072) sau ceva substanta chimica de genul KH2PO4.
Cauta cu google-ul "chuck's planted aquarium calculator" si acolo iti va da indicatii despre metoda a 2-a

Liviu
15-02-2008, 01:29
Mersi mult,
Am vazut ca ai comandat de la ei (da, am citit pe forum :)). Spune-mi te rog, in cat timp ajunge o comanda daca o plasez acum ?

mita
15-02-2008, 09:47
Livrarea in Germania a durat 3 zile lucratoare din momentul plasarii comenzii. Ok, a fost parca peste weekend, deci a tinut vreo 4 pana colegul meu a intrat in posesia pachetului.
In rest, magazinul e super ok. Ambalat frumos, chiar prea ambalat :grin: factura, deci ca la carte. Legat de cat dureaza sa ajunga in tara, n-am idee.
In orice caz, mie mi-a trimis in Germania cu DHL-ul si am putut urmari "drumul" pachetului de la ei pana la destinatie. A facut 1 zi din momentul in care ei, pe site, au spus ca l-au livrat.
Daca si tie ti-l trimite cu DHL-ul, urmareste comanda si ai sa vezi ca la un moment dat i se asociaza un ID cu care te duci pe pagina DHL-ului si vezi ce si cum.
Banuiesc ca daca e cu DHL-ul nu are cum sa dureze foarte mult, chiar daca livrarea e in Romania.

andreic
15-02-2008, 10:18
Pe langa produesle de la Seachem exista si oferta de la Dennerle cu picaturi zilnice A1NPK. Se comanda tot din Germania si la mine a durat 3 zile pana sa ajunga.

voicu_bogdan
15-02-2008, 10:25
Andreic, daca poti sa postezi aici linku de unde comanzi din Germania, te rog mult.
Multumesc

andreic
15-02-2008, 10:42
Slut,
eu comand de pe ebay. Dai o cautare dupa A1NPK tinand cont de firmele care livreaza in Romania.

voicu_bogdan
15-02-2008, 10:44
Multumesc ;)

Liviu
21-02-2008, 20:16
Ca sa nu mai deschid inca un topic ... la masuratorile din seara asta mi-au iesit si nitratii aproape de 0 ...
Algele incep sa creasca vizibil pe unele frunze :( ... alte frunze incep sa dea semne de "topire".
La ce sa ma astept in urmatoarele zile (daca nu imi vin fertilizantii comandati: N, P si K de la seachem) ?
Previziunile sunt nasoale sau situatia e reversibila (adica la un timp dupa ce adaug macronutrientii totul sa revina la normalitate , adica alge putine si plante sanatoase)?

mita
21-02-2008, 22:55
ro_explorer, situatia ta a fost identica la mine intr-un acvariu, un Juwel Rekord 60 si un Juwel Delta 150, cu o mica deosebire, aceea ca la mine PO4-ul nu a ajuns chiar la 0. Lumina buna, CO2 din belsug, plantele au crescut de le-a luat naiba pana intr-un punct...

Frunzele cryptochorinelor au inceput sa se topeasca, iar restul de plante au inceput sa stagneze. Si bineinteles, algele au aparut...
Am primit fertilizantii de la Seachem.

Desi am mers 2 saptamani cu ei, cum scrie la "carte", desi stiam ca totusi nu e chiar ok, in final, acum m-am decis ca intradevar nu e ok. :mrgreen:
Cel putin cu NPK trebuie sa mergi pe teste. Redfield ratio-ul chiar e important.
Am observat pe propria-mi piele.
Startul a fost bun, algele din acvariul de mai sus au batut in retragere in prima sampamana (ok, nu sunt multe, cateva, dar sunt), dar apoi parca au reaparut. Ce am constatat? Faptul ca NO3-ul o luase urat in sus ajungand la 35-40ppm in conditiile unui PO4 de 0.5-0.7ppm.
Concluzia, aici nu trebuie adaugat asa mult din solutia N.

In celalalt acvariu, un Juwel Delta 150 unde chiar aveam lipsa de NO3, am reusit sa-l stabilizez cat de cat si chiar e mult mai bine. Mai am probleme cu Fe pe care il tin la limita de avarie de 0.05-0.1 ppm si nu vreau sa pun in exces, tot de frica algelor. Din fericire in acest acvariu nu am deloc.

Dar in continuare am o nedumerire: ce fac cu potasiul? Cum il masor???? Cum il pun? Si ceilalti fertilizanti, la fel...
Si asta e o fenta: pui picaturi de microelemente, cum spun ei. Dar absortia lor nu depinde de cat consuma plantele, de ceilalti factori din acvariu? Un exces datorat neconsumului, nu duce la o invazie de alge? Mai mult ca sigur. Si atunci ce faci? Mai bine zis, cum faci?

Sfatul meu e urmatorul: uita-te daca ai un tracking ID pe site. Si daca ai, poti urmari derularea livrarii. Daca nu si nu poti sti in cat timp ajunge pachetul, vezi ca cei de la Sera au ceva pe baza de macroelemente - FlorePlus (nu stiu cat sunt de bune).

Si inca ceva: si la tine, ca si la mine, populatia de pesti e foarte mica in raport cu volumul de apa... Cine sa faca kk si sa asigure "productie" de NO3? Neonii tai sau ai mei? Sunt mult prea mici. Eu am in 150l vreo 15 neoni si inca cativa pestisori...

Liviu
22-02-2008, 08:57
Deci pe scurt, mai stau cateva zile asa, cu resursele aproape de 0 si apoi, cand o sa imi ajunga NPK-ul (sa speram ca se va intampla in scurt timp), va trebui sa o iau usor cu dozajul ..
Iti multumesc mult pentru descrierea experientei tale. Probabil ca voi urma cam aceeasi cale dar de data asta stiind ce riscuri exista, am sa incep prin dozaje la sfert de cantitate recomandata si apoi masuratori.

Am pus deja niste sera flore+ (cam 2/3 din dozajul recomandat la volumul acvariului meu) dar in afara de faptul ca nivelul de Fe a sarit la 0.6 si PO4 s-a miscat un pic (0.25), nu se vede nimic in priviinta bunastarii plantelor .. mai degraba a algelor.
Avantajul de a avea jungla in acvariu este ca poti scapa de frunzele incarcate de alge fara sa afectezi prea mult aspectul (am un echinodorus imens in fata acvaruilui care are 2 frunze "pufoase" deja ... interesant e ca doar aceste 2 frunze sunt cu alge .. restul arata impecabil). Oricum, am sa fac trimmingul dupa ce stabilizez macronutrientii.

Exista pe undeva teste de potasiu (teste de Fe, NO3 si PO4 am deja)?

mita
22-02-2008, 09:46
Exista pe undeva teste de potasiu (teste de Fe, NO3 si PO4 am deja)?
Nu stiu. Asta ma lupt si eu sa aflu. Daca gasesti ceva, te rog, spune-mi si mie. Restul testelor le am si eu.

Juwel
22-02-2008, 19:45
Avantajul de a avea jungla in acvariu este ca poti scapa de frunzele incarcate de alge fara sa afectezi prea mult aspectul (am un echinodorus imens in fata acvaruilui care are 2 frunze "pufoase" deja ... ineresant e ca doar aceste 2 frunze sunt cu alge .. restul arata impecabil). Oricum, am sa fac trimmingul dupa ce stabilizez macronutrientii.


Nu amana trimmingul asa mult. Daca ai clara imaginea frunzelor afectate, taie-le cat mai repede. Nu lasa alga sa se bucure de conditii, ii vine chef de sex si te umpli de spori (sau ce-or fi aia) care vor actiona cand vor avea conditii. De aici apare si mirarea noastra "m-am umplut brusc de alge". De fapt corect este "am creat brusc conditii de dezvoltare algelor". Ele oricum sunt prin acvariu, oricand, in asteptare.
Fa mai bine cate un trimming mic, zilnic decat unul masiv la cateva saptamani.

Este o parere.

PS Nu e cazul tau, dar am vazut acvarii deciclate dupa un trimming masiv (si o filtrare slabuta.)

Liviu
22-02-2008, 21:58
Multumesc de sfat .. uite ca am facut azi un pic de trimming. Se pare ca algele mele erau mai mult urate decat multe. Am rupt 2 frunze de la echinodorus (frunze mari, frumoase, dupa care imi pare rau ... dar, asta e ) si alte cateva mai mici de la alte plante.
In afara de echinodorus (care sunt convins ca isi va reveni) nici nu se vede ca am umblat in acvariu. Am mai schimbat si 40L de apa. poate poate ajuta un pic.

Juwel
22-02-2008, 23:27
Ok. :thumbleft

Liviu
24-02-2008, 20:57
Deci, NASPA ! Foarte naspa.

In seara asta: NO3=0, PO4=0, Fe=0.6 (de la pastilele de substrat).

Cum sa ma tin departe de alge ? Daca tin doar lumina de veghe in acvariu oare ajuta ? Banuiesc ca o sa imi ajunga candva saptamana asta si pachetul cu macronutrienti ! Ce risc daca tin doar lumina de veghe in acvariu cateva zile (in programul normal de lumina sa nu mai aprind neoanele)?

Prin lumina de veghe inteleg un bec economic de 5W care se aprinde in mod normal pe perioada de pauza de pranz (caci altfel ar fi bezna in acvariu) si asigura o lumina cat sa nu se loveasca pestii unii de altii.

Later edit:
(pozele sunt facute cu AE lock asa ca arata real diferenta de lumina)
__Lumina normala: _______Lumina veghe:
http://img222.imagevenue.com/loc243/th_80063_IMG_1078_122_243lo.JPG (http://img222.imagevenue.com/img.php?image=80063_IMG_1078_122_243lo.JPG) http://img138.imagevenue.com/loc1024/th_80064_IMG_1079_122_1024lo.JPG (http://img138.imagevenue.com/img.php?image=80064_IMG_1079_122_1024lo.JPG)

Juwel
24-02-2008, 23:12
Daca e vorba de BBA, nu te ajuta lumina stinsa.

Liviu
26-02-2008, 20:14
Gata .. mi-au venit macronutrientii .. sa speram ca supravietuiesc fara multe pierderi vegetale .. caci banuiesc ca nu o sa inceapa de maine plantele sa creasca, algele sa moara si totul sa se transforme in paradis.

Liviu
05-03-2008, 22:36
Am o intrebare.
Este normal ca dupa o deficienta acuta de PO4, in mometul aditiei acestui nutrient, in perioada de inceput sa fie un consum exagerat al acestei substante ?

Eu incerc sa ajung la PO4 = 0.75-1 mg/l si cu NO3 la 15-20mg/l
Dupa aditia Initiala de no3, reusesc sa mentin nivelul in jurul a 15-20 fara prea mari probleme .. dar PO4 imi scade cam cu 0.1ppm pe zi ...
Mi se pare mie sau e un consum cam mare de fosfati ? Sa ma astept sa se stabilizeze la un moment dat ? .. caci eu asta vreau, echilibru.

lotus
05-03-2008, 23:55
ro_explorer, asa am observat si eu la mine. a inceput cu PPS-Pro (solutie preparata pentru N,P,K si Mg) si, desi ar trebui sa ajung la un echilibru, NO3 este pe la 15, iar PO4 pe la un 0.25.
Stiu ca plantele fac bufere de nutrienti, dar chiar asa?
Ce mai citisem eu pe undeva: absorbtia de PO4 este foarte rapida, primele 20 de minute, cea de NO3 se face toata ziua (ma rog, daca este).
Si alta: daca pui Fe o data cu, sau imediat dupa PO4, intra in reactie si precipita, deci nu ramai nici cu una nici cu alta. E recomandat sa pui NPK cu o ora inainte de aprinderea luminilor, iar micronutrientii mai tarziu (sa zicem la o ora dupa ce s-au aprins luminile).

Sa vedem ce se intampla in continuare, eu de cand am adaugat N,P,K am scapat de alge (mai putin de Green Spot, pentru care am inteles ca solutia ar fi un pic mai mult PO4)

Bafta.

mita
06-03-2008, 00:10
rE recomandat sa pui NPK cu o ora inainte de aprinderea luminilor, iar micronutrientii mai tarziu (sa zicem la o ora dupa ce s-au aprins luminile).
Da, am citit si eu asta.
Dar vin cu o intrebare: avand in vedere ca macronutrientii nu se "distrug" in timp ca si micronutientii (sau? :roll: ) care stiu ca se oxideaza destul de repede, nu ar fi o posibilitate sa pun macronutrienii seara, tarziu, iar micronutrienii dimineata?

Daca ar fi posibil, mie unul mi-ar conveni de minune intrucat dimineata nu prea am cum sa stau 1 ora si mai bine langa acvariu pentru a-l bibili... Din pacate :cry:

De fapt, altfel pusa, intrebarea ar fi urmatoarea:
La ce moment al zilei este cel mai bine a se adauga macronutrientii respectiv micronutrienii? Dimineata / seara, inainte / dupa aprinderea / stingerea luminii etc.

seba
06-03-2008, 00:17
@ro_explorer

Daca P, a fost factorul limitativ mult timp in acvariu atunci o perioada o sa scada repede. DAR... . Este si un dar, cu cat NO3 ete mai mare cu atit mai repede scade PO4, de-abia la NO3 5-10ppm, PO4 are o scadere mai lenta si constanta; bineintales cu mentinerea raportului NO3/PO4 de 20/1.
Toate aceste valori sunt in stinsa legatura cu numarul de plante, daca ai o jungla le poti tine mai ridicate conform vorbei "la multe guri de hranit mancarea nu apuca sa se strice" in acest caz si NO3 va scade mai repede.
In alta ordine de idei , in lumea acvatica Fosforul, respectiv PO4 este elementul care vorbeste cel mai bine despre asa numita "productivitate a apei". O concentratie scazuta se poate datora fie lipsei generale de fosfor, fie circulatiei biologice rapide, fosforul putand fi in algele tinere care inca nu se vad cu ochiul liber sau sa participe la creerea acetora tocmai in acest moment.
PO4 mai poate scade brusc si atunci cand se modifica metabolismul plantei , asta se poate intampla dupa operatii de tundere, la inceputul perioadei de crestere masiva (de obicei primavara pentru plantele care provin din zone cu patru anotimpuri) la cresterea intensitatii luminoase sau a maririi dozei de CO2.

Si o paranteza, nu bombarda acvariu din prima cu valori asa mai de N si P, lasa plantele sa se acomodeze si ridica treptat nivelul pana ajungi la 0,75-1 respectiv 15-20, este foarte posibil ca daca nu faci asa sa ai un bum de alge vreme de 2-3 luni pina cand plantele reusesc sa isi formeze "apetitul".

Liviu
06-03-2008, 00:22
Mersi de informatii, foarte utile.
In ceea ce priveste atingerea nivelelor respective de no3/po4, am ajuns la 0.75 po4 si 15 no3 intr-o saptamana de dozaj la 2 zile ... cate un pic ...
E prea repede o saptamana ? .. oricum, alge inca nu vad iar plantele au inebunit de-a dreptul in ceea ce priveste crescutul ... frunze noi cat cuprinde, puiuti fara numar.

seba
06-03-2008, 00:26
Cred ca da. Nu stiu, daca ai MULTE plante poate ca nu o sa ai probleme.

Liviu
06-03-2008, 00:29
Pai la experienta mea redusa nu imi pot da seama ce insemna "MULTE" plante .. uite, asta e instalatia (scuze de aspectul haotic, de incepator, dar asta sunt):

http://img218.imagevenue.com/loc452/th_52683_trigon_080304_122_452lo.jpg (http://img218.imagevenue.com/img.php?image=52683_trigon_080304_122_452lo.jpg)

Sunt multe, sunt putine ?

seba
06-03-2008, 00:51
Nu sant MULTE dar sunt SUFICIENTE cu crestere rapida iar unele se servesc bine din coloana de apa nu numai din substrat (Egeria si Hygrophila, daca nu ma inseala ochii) :)
Ramai in expectativa timp de 2 saptamani cu valorile pe care le ai acum (daca au raportul corect) si incearca sa le mentii ca atre in tot acest interval, urmareste, vezi ce se intimpla si functie de evolutie la terminarea intervalului decizi daca este mult sau e putin.
Eu personal prefer o crestere mai lenta dar o siguranta mai mare in prevenirea algelor, (asta pentru ca nu am in acvariu nici un mancator de alge).
Ori cum, SUCCES.

P.S.
am vazut semnatura, nu m-am inselat cu plantele.

P.P.S
AAAAAAAA, ai si sterilizator, un punct de siguranta in plus.

Al_koholic
06-03-2008, 08:29
ro_explorer la lumina care o ai in acvariul mare ( putina si de calitate indoielnica - asta e Juwelul din pacate ) nu te juca cu valori prea mari ale po4-ului si no3-ului mai ales ca ai si echinodorusii aia care nu-s cine stie ce mari amatori de macrofertilizare. Iti recomand sa mergi cu niste valori tinta maxime astfel : no3=10 ppm; po4=0,5 ppm si fierul in coloana de apa maxim 0,5 ppm. In schimb baga in substrat fertilizare pentru echinodorusi.

Liviu
06-03-2008, 08:51
Referitor la lumina, nu stiu cum poti sa iti dai seama de cantitatea de lumina din acvariu doar uitandu-te la o poza in care expunerea e reglata ca sa iasa o histograma ponderata (nu spun ca nu ai dreptate, dar vreau sa stabilim o referinta).
Dupa cum am mai avut o discutie aici pe forum, acvariile juwel de generatie noua nu mai vin cu tuburi T8 ci direct cu T5-uri. Eu cred (sper) ca te refereai la acvariile dotate original cu T8-uri.
Poate ca nu sunt cele mai bune tuburi in ceea ce priveste spectrul, dar slabe te asigur ca nu sunt (sunt 2 tuburi T5 de 28W bucata, fiecare cu reflector).

Revenind on-topic:
Cu valorile tinta ale nutrientilor, tind sa iti dau dreptate, poate am ochit prea sus (in urma sfaturilor de aici plus inca ceva sapaturi pe net) .. am sa las valorile sa scada putin si am sa ma stabilesc pe la 0.5ppm fosfati cu un 10ppm nitrati.

Al_koholic
06-03-2008, 09:06
Referitor la lumina nu mi-am dat seama din poza ci din ceea ce stiu despre tuburile Juwel...ma refeream la T5-uri ca stiu sa citesc in semnatura ce ai in acvariu...si lumina de la Juwel e prea slaba atat ca spectru, w/l sau lm/l cu sau fara reflectoare. Vrei sa-ti fac si calculul cati w/l si lm/l ai? Si apropo...se pare ca tuburile T8 de la Juwel sunt mai complete ca T5-urile :mrgreen: Iar Juwel T8 sunt destul de impropii cresterii de plante.

Cu valorile no3 si po4 nu ai ce face...asta-i limita maxima pe care ti-o permit plantele existente si lumina din acvariu.

Liviu
06-03-2008, 09:08
Mersi mult, chiar apreciez o discutie constructiva :) .. am sa ma orientez spre alte tuburi in cazul asta, sa vedem ce o sa iasa ... am deschis un topic pe tema asta la sectiunea de hardware.