PDA

View Full Version : iaz in constructie



Raul_b
06-12-2012, 09:46
salutare, vreau sa construiesc un iaz de aprox 7x11 m cu adancime 2-3 m; am inceput sapatura manuala si am ajuns intr-un colt pana la 2,5 m adancime si este lut/argila ; la primavara bag excavator; nu am izvor, am o fantana la vreo 100 m, 10 m adancime; la vreo 80 m este un beci in care se aduna apa la 1,5 m adancime;

recomandari, sfaturi, sugestii sisteme de recirculare si filtrare, pompe, plante;

ms.

dum
06-12-2012, 11:19
Doresti ca iazul sa fie cu folie sau doar pamant?

Daca doresti sa ai o gramada de crapi si o apa limpede dupa mine la volumul asta de apa ai trei variante de sisteme de filtrare.
Cea mai ieftina ar fi cu un filtru multicameral pe toata lungimea iazului, a doua varianta este cu un filtru toba ce retine mizerie de pana la 50 microni la care se ataseaza o filtrare biologica si a 3-a ar fi cu cateva siteme tip Sieve + Beadfilter.

Raul_b
06-12-2012, 20:51
vreau sa fie cat mai natural, nu vreau folie, mai ales ca este f scumpa; pana la 3 m* e argila care tine apa, dar pe laterale pana la 1,6 m este pamant negru...aici este problema

cred ca o sa optez pentru un filtru multicameral - home made...ca vad ca e low cost....ma mai documentez.

dum
06-12-2012, 21:01
In cazul asta cand nu vrei folie nu are rost sa-ti faci un multicameral.

Raul_b
06-12-2012, 21:14
pana la partea de filtrare cred ca mai am mult...dar este foarte importanta;astept sugestii*
*problema este cum sa fac sa tin apa in lac pana la suprafata? m-am gandit la o zona suplimentara ca suprafata de 10mp cu o adancime mai mica,* doar cu plante .

dum
06-12-2012, 21:36
La chestia asta nu ma pricep si nu stiu cati cunosc acest aspect dar cred ca doar in timp vei reusi sa mentii apa la un nivel constant. Cauta pe forumuri straine.
Partea de plantare in loc de filtrare bio este ok dar trebuie s-o faci mult mai mare decat 10mp.

syso
06-12-2012, 21:47
Nu ai cum decit impermeabilizind malurile.Exact situatia ta am experimentat-o eu suplimentind zilnic cu apa in cantitati industriale(iaz de pamint 20x4 h 1,5m).Teoretic ar fi varianta sa le impermeabilizezi cu pamintul cleios din adincime,sa pui apoi un strat de piatra concasata marunt(in japonia folosesc bentonita).Tin sa-ti precizez ca si in varianta asta trebuie sa suplimentezi cu apa in functie de cantitatea pierduta(inca nu am incercat asta).Solutia mea finala pe moment a fost folia de solar de 1mm.Cit despre filtrarea acestui sistem mai bine te lasi pagubas daca te impotmolesti la costul foliei.

Raul_b
06-12-2012, 22:02
m-am gandit sa fac mai multe trepte de adancime si asa am sa pot sa le "tencuiesc" mai usor cu argila...nu stiu daca sunt ceva plante, asa pana la 1m-1.5 care sa stabilizeze partile de mal verticale?

Raul_b
12-12-2012, 16:56
ok.in ideea ca impermeabilizez malurile , pe fundul iazului o sa pun pietris si nisip (sau nu??) ce sistem de circulare/filtrare ar fii ok??? si zic ok pentru ca m-am gandit la o pompa - fantana arteziana pentru circulare/oxigenare si la filtrare, nu stiu, ceva home made chiar daca e filtrare partiala???

ce pompa recomandati pentru a scoate apa de la 10m adancime? si ce pompa pentru fantana arteziana la volumul gandit?

syso
12-12-2012, 17:19
Ok,hai sa incerc sa detaliez putin ce am spus.Tin sa iti spun ca nu am facut asta dar cum sunt premierul copy paste iti relatez din ce am citi pe net.Cam cum fac japonezii mud pond-excaveaza tot solul din zona dorita pina ajung la solul cleios.In diferite zone trebuie excavat mai mult in altele nisipoase nu prea vad cum vei face ce iti relatez mai sus.Ai vazut poate cind se construieste o cladire ca iti da o adincime de fundare.Aia este in general un sol stabil(TE POATE LAMURI UN GEOTEHNICIAN).Daca ai noroc si ai un sol impermeabil e foarte bine.Tot pamintul il duc la distanta de perimetrul excavat.si apoi cu buldozerele imping pamintul cleios din profunzime pe toata suprafata bazinului.Ei de obicei nu muta mii de tone de pamint ci fac indiguiri cu el.Inca odata iti repet daca ai un sol acceptabil poti face asta.apoi,baga utilaje vibropresante.maLURILE SUNT LINE,ACEST FAPT II AJUTA MULT SI LA COLMATARE(EXCEPTIND ALTE BENEFICII SPECIFICE).Apoi peste toata incinta este presarata bentonita(nu mai intru in detalii )Tu poti folosi un fel de piatra concasata,te orientezi tu.Si aia trebuie vibropresata.Bagi apa si astepti colmatarea ulterioara.Asta e ce fac ei.Am mai raspuns unui coleg postind un link spre un forum in care se poate urmari experienta similara.Gl si sa ne tii la curent.Poate ne ajuta vreun coleg cu experinta sa vad ca si eu sunt curios practic(am si eu in plan ceva de genul)

stefannicolae1978
12-12-2012, 17:24
Nu imi place sa descurajez omul dar te sfatuiesc sa te gandesti bine la acest proiect. Am vazut multe tentative de acest gen si din pacate toate abandonate in scurt timp sau refacute. E pacat sa muncesti in zadar. Sunt multe hopuri in calea proiectului tau care trebuiesc rezolvate intr-un fel .Decat o mocirla plina de broaste si alte cele si fara viitor, mai bine ceva mai mic si bine facut....

Citeste si tu ultimele discutii postate de colegii nostri si o sa vezi la ce distanta esti fata de cea ce inseamna un iaz artificial!!!

dum
13-12-2012, 14:28
Iti dau doar un exemplu. La noi in Tm cei de la Gradina Zoo si-au facut un lac mare cu folie EPDM. Au crezut ca daca baga plante de peste 10000 Ron o fac si naturala. Sau inselat amarnic balta e groaznica, murdara etc etc. Mai bine asa cum zice stefannicolae1978 fa-ti un iaz mai mic daca-ti plac pestii si o sa fii multumit.
Un proiect asemanator cu al tau este in urmatoarea poza http://i45.tinypic.com/35lvluo.jpg
cu specificatia ca are 9 camere tehnice de filtrare care nu prea fac fata din moment ce am inteles ca se folosesc si de solutii.

Raul_b
14-12-2012, 11:16
ok.multumesc de sfaturi (pana acum), nu ma descurajeaza pentru ca oricum il fac, chiar daca risc o mocirla cu broaste;
asteptam sfaturi "pro" , de facut tot il fac, problema e cum?

cred ca am uitat sa spun ca nu vreau sa cresc koi , vreau doar crap poate cativa rapitori;

stefannicolae1978
14-12-2012, 11:55
Pai tocmai asta e problema: Cum???

Eu am un iaz la gradina dar inainte sa ma apuc sa sap acolo am facut un mic studiu asupra solului si surpriza: am gasit izvoare la un metru si un pic. Apoi, convins de aceasta importanta resursa am inceput treaba. Hai sa-ti arat cum curge apa la mine in iaz(Pozele sunt mai vechi. Acum am bagat tevi de 50 pt debit mai mare. Crede-ma ca nu pot capta toata apa pe tevi, cea mai mare parte curge pe langa...

Si asa...cu iazul sapat, am intampinat destule probleme pe parcurs(nu din cauza calitatii apei).

'211712117221173

E cu totul altceva ce vrei tu si nu cred ca vei gasi pe cineva sa te sfatuiasca,,pro'' (poate pe cineva care habar nu are)

In privinta cresteri crapului sau a oricarei specii de rapitor iar ma abtin. Sa zici merci daca rezista carasul(chiar daca rezista nu va creste, va ramane mic(sau la dimensiunea la care il introduci), se va subtia/alungi si poate se va inmulti in nestire pana va muri din cauza conditiilor...

Raul_b
24-05-2013, 20:26
am sapat iazul...cam 130 mc. acuma il finisez manual...il taluzez in scari...urmeaza piatra...sau partial beton...

Raul_b
03-06-2013, 18:42
http://s3.postimg.org/sl622ks6r/DSC07608.jpg

in urma ploilor s-a strans ceva apa...vreo 50cm e nivelul,,,dar a aparut ceva verdeata pe deasupra...oare ce sa fie?

Raul_b
13-06-2013, 22:01
http://s22.postimg.org/hsnji2o5t/http://postimg.org/image/3m7smudal/DSC07614.jpg

Raul_b
14-06-2013, 22:19
sfaturi?sugestii ? doar piatra, beton sau folie?

catalinbgs
15-06-2013, 06:42
Folie epdm, 2 sifoane, skimer, lampi uv minim 150w, filtru bine proportionat, pompe de apa, pompe de aer...

Raul_b
25-06-2013, 22:10
folie epdm nu o sa pun...pt ca e prea scumpa pentru mine...la 11/8/3 m e suprafata mare. ma gandesc la sifoane acuma ca am citit postarile diin zilele acestea dar mai astept sugestii...vreau sa le dau malurilor o panta mai lina... sa nu se surpe ...

cam ce pompa ar fii potrivita la acest volum ?