PDA

View Full Version : Salutare!



lupul-sur
16-07-2006, 23:08
Astazi am reamenajat acvariu. Nu este mare( 80 de litri insa era plantat de 20 ani si nu mai umblasem in el. Am scos toate plantele si am avut o mare surpriza: In acvariu era amenajat un cimitir al pestilor. Acum inteleg de ce s-au impotrivit cu atat putere fosilis sa acoaterea plantelor in acvariu. Se ridicau in coada si se repezeau la mine sa ma muste.
Sa mai spuna cineva ca pestii nu au inteligenta!

R3dMan
16-07-2006, 23:27
poti da mai multe datalii referitor la ceea ce ai gasit in acvariu ? Ce pesti aveai in el ? de 20 de ani nu ai schimbat la plante sau in substrat nimic ? Cand ai sifonat substratul nu ai dat peste acel "cimitir" de pesti ? :roll:

lupul-sur
16-07-2006, 23:30
Nu pune cimitir in ghilimele pentru este un adevarat cimitir. Ereau pietre de capatai infpte aliniate si cand am cautat exitau schelete de pesti acolo. Macabru. Da de douazeci de ani nu am mai umblat la plantele din acvariu!

R3dMan
16-07-2006, 23:34
E interesant ceea ce ne spui lupule. Nu zic asta sa te iau in ras chiar sunt interesat de ceea ce s-a intamplat la tine in acvariu si despre comportamentul pestilor. Nu ai raspuns la toate intrebarile.. :shock:

lupul-sur
16-07-2006, 23:36
Iti dai seama ca in 20 de ani am avut multe specii de pesti. Ma gandesc sa nu fie opera gupilor ca pe ei i-am avut mereu si tinand cont de rata lor de inmultire nu este imposibil sa isi fi dezvoltat o civilizatie a lor. Civilizatia Gupeza.

R3dMan
16-07-2006, 23:41
Sunt multe intrebari de pus.. Daca ar fi opera gupilor ce treaba aveau fosilisii ? Si cea mai mare intrebare e aceea ca tu cand sifonai acel pietris trebuia sa gasesti acele cimitire. Cel putin asa stiu eu ca se sifoneaza substratul: cand bagi palnia in el se intoarce tot pe dos, pietrisul de dedesubt vine desupra si invers, deci ai fi deranjat cu siguranta acele cimitire.

Laurentiu Craciunas
17-07-2006, 00:10
era o energie in jurul scheletelor care le tinea acolo si cand se misca nisipul .. :idea: PDT_Armataz_01_40

Johnny
17-07-2006, 04:08
Interesant , urme de civilizatie gupeza(gupareza dupa unii acvarofili) am gasit si eu la mine in acvariu , dar am impresia ca disparitia lor coincide cu cea a dinozaurilor. E posibil sa fie de la efectul de sera datorat becului meu economic de 32 W combinat cu temperatura ridicata a aerului si probabil cu ploaia de comete Tetra Prima care a ajuns pe substrat si nu s-a mai dezintegrat in hidrosfera ca in alte dati.
Si ca tot vorbim de timp , eu iti sugerez sa cauti bine prin cimitirul tau , am dovezi care ma fac sa cred ca gupanii tai au construit o masina a timpului si au reusit sa se transporte in era mezozoica si sa insamanteze femelele nenascute de guppy cu o gena care le permite sa-si schimbe sexul in functie de sexul celui care detine acvariul. :mrgreen: :finga:

lupul-sur
17-07-2006, 21:50
Fratele meu ce am mai ras. Dupa o zi de munca asta m-a pus pe picioarele. Si revenind la tampenia pe care am scris-o, nu va mai luati oameni buni dupa toti gura casca ce scriu pe acolo numai tampenii. Oricum multumesc pentru reactii toturor ce au scris pe acii si nu ma supar daca topicule ste continuat ca numai razand de prostie evitam sa fim noi subiectii. Va multumesc!

nike
20-07-2006, 09:41
Sa inteleg ca tot ce s-a scris aici este o farsa?!

lupul-sur
20-07-2006, 17:18
dap

neouber
21-07-2006, 08:46
Si eu ma pregatesc sa ma mut si automay imi voi curata acvarul....ma gandeam ca dau si eu peste ceva fosile ..le vindeam la traficanti si faceam o gramada de bani...visul mi s-a spulberat