PDA

View Full Version : Urgent!!!!!!!!!!!!!



bad_day_4_me
07-02-2008, 17:54
printr-o intamplare nefericita un mascul de betta a stat pe covor..adik fara apa cateva ore. Cand l-am vazut l-am pus repede in apa si inca mai respira..dar oricum nu e in stare foarte buna. Sta cu toate aripioarele stransesi abea umbla de sus in jos. Pot sa il salevz cumva sa sa ii usurez situatia? mi-e foarte frica ca va muri :cry: . Nu ma intrebati ce sa intamplat de a ajuns pe covor...pe scurt : a sarit din apa.

spuneti-mi pls urgent ce sa fac!!

Gaia
07-02-2008, 17:58
In mod normal, daca a supravietuit pana acum, isi va reveni. Lasa-l in pace, nu il mai stresa si tu ca si asa e amarat.

bad_day_4_me
07-02-2008, 18:02
nici nu ma gandeam sa il stresez... ma gandeam sa fac cumva sa ii pun si aerator sa il mai ajute la respiratie..sau nush

razvan
07-02-2008, 18:16
nu-l ajuti cu nimic bagind aer, mai repede il deranjezi cu curentul de apa creat de bule,
doar are respiratie labirintica ;)

andreic
07-02-2008, 18:18
Te inteleg ca esti tulburat, dar asta nu scuza modul cum scrii. Uita de scrisul chat pe forum.

bad_day_4_me
08-02-2008, 14:30
scuze andreic!
azi dimineata l-am gasit mort :cry: .

razvan
08-02-2008, 15:48
gindeste-te ca este foarte posibil sa nu fi murit de la statul pe uscat, cit de la socul mecanic provocat de cadere.

djphazer
08-02-2008, 15:58
sa chiar si de la un soc termic .... avand in vedere ca "l`ai bagat imediat in apa" ...

inca un exemplu care arata cat de important este un capac la un acvariu cu betta

bad_day_4_me
08-02-2008, 20:34
Poi la acvariu avea capac, dar atunci era in ceva lighenas si l-am lasat in grija surori mele, caci eu a trebuit sa ajung repede undeva. In acel timp el a sarit iar sor'mea nu l-a observat. am ajuns acasa, iar cand am vazut ca lipseste am crezut ca l-a aruncat in toaleta/ vana/ chiuveta. Peste ceva timp cand eram in oras m-a sunat mama ca l-a gasit pe jos..ce era sa fac:(
aici este el :cry:
http://i25.tinypic.com/30w2etf.jpg

alex_fota
08-02-2008, 22:30
eu am patit-o cu un macropodus. l-am gasit langa acvariu, uscat, prafuit. l-am pus inapoi in acvariu si si-a revenit complet dupa vreo saptamana si ceva. si acu traieste :mrgreen: