PDA

View Full Version : nuca de cocos si buturuga ?



mita_mtu
04-02-2008, 20:00
cum trebuie tratate pentru a le putea pune in acvariu fara probleme?

mita_mtu
04-02-2008, 20:15
si buturuga la fel trebe sa o tratez?

Zytahar
04-02-2008, 20:24
eu nuca de cocos am fiert-o vreo 2 ore si dupa aia am pus-o in acvariu direct si n-au fost probleme.

pestisorul
05-02-2008, 15:57
eu am pus nuca de cocos si nu am trebuit sa o fierb pt ca am mers la fund! numai buturugile tratate alea trebuie fierte cateodata

john
05-02-2008, 16:00
eu am vreo 5 nuci decocos in acvariu si pe toate le-am firt vreo 2 ore.nu sunt probleme deloc

Pestinnozaurul
05-02-2008, 16:13
@ mita_mtu
Ai observat,cumva,unde ai postat? Ce legatura are buturuga cu guppy? Chiar daca in acvariul in care vrei sa pui buturuga ai guppy,tema discutiei este lemul acela!

Silvester
05-02-2008, 20:56
Ar fi doua variante...
1 .'' Buturuga mica rastoarna gupu' mare'' ...din clasici
2 . '' 5 nuci decocos si cu cinci guppy firt''...din neoclasici
Doamne ...

Zytahar
05-02-2008, 21:16
Pentru cineva care e la primele posturi, e de inteles ca poate nu a stiut unde sa posteze. Dar cred ca e mai usor sa ironizezi acea persoana decat sa o indrepti catre sectiunea in care trebuia postat, nu-i asa?

mita_mtu
05-02-2008, 21:27
multumesc mam lamurit cu nuca de cocos , da cu buturuga tot nam inteles ce trebuie sa fac cu eA ca sa o pot baga in acvariu fara probleme?

mita_mtu
05-02-2008, 21:32
Mersi pentru sprijin si intelegere Zytahar.

Zytahar
06-02-2008, 00:28
buturuga o fierbi cateva ore in apa cu sare si apoi o scoti si o pui in apa rece si o lasi asa sa stea o saptaman, doua, schimband apa zilnic. cat timp sta in apa, daca nu sta singura la fund, pui ceva greu pe ea, sa fie total acoperita de apa. cand vezi ca nu se mai coloreaza apa in care sta, o pui in acvariu.

Silvester
06-02-2008, 04:09
Stii ...dragul meu ZYTAHAR era vorba de citez...DECOCOS si imediat urmind FIRT nu a mai fost nici un dubiu ,cam pe aicea era problema.
Eu am incercat sa ambalez frumos beleaua ...ca sa nu intepe prea tare...
Eu unul consider ca e rusinos sa nu stii sa scrii ROMANESTE ... nu crezi ?

DiKo
06-02-2008, 11:30
"OH PLEASE STOP!" nush' de unde am citat-o :) dar va rog opriti-va..

este clar ca lumina unei zile insorite din iulie ca buturigile si nucile de cocos trebuiesc fierte cat mai mult posibil, in functie de rabdare si de cat de grijuliu cu "pestile" tai esti.
@Silvester - john era cu anagramatele, nu Zytahar :)

@mita_mtu - cred ca e clar cum e cu fiertul. si ca sa intelegi de ce, e simplu... ca sa acumuleze buturuga respectiva destula apa in interiorul ei, adica sa se imbibe, sa nu-ti pluteasca si, evident, sa elimini cat mai multe din impuritatile/microbii/parazitii/vegetalele nedorite de pe buturuga sau nuca de cocos, sa nu-ti murdaresti/poluezi apa in acvariu :) Mai mult, sunt zone intregi cu multe posturi si informatii detaliate pe forum, daca cauti.

@Pestinozaurul - imi place ca ai sange rece si nu ratezi nici o ocazie de a pune la punct pe oricine greseste prin putina ignoranta, sincer, nu ma intelege ironic, sunt de partea ta, dar hai sa nu fim asa de incisivi cu noii nostrii colegi de forum si in loc sa-i punem la zid pentru posturile lor gresite, sa-i indrumam. Sa-i criticam constructiv si sa-i invatam cum, unde si cand sa posteze, sa caute informatii si sa navigheze pe forum. A trecut vremea calailor, este epoca mentorilor. Sa fim mentori, nu calai ;)

dinescu
06-02-2008, 11:35
Mi-am luat o "buturuga", o mangrova (e din lemn de mangrova) nu stiu cum sa zic sa nu starnesc prutenii. Am tinut-o in apa vreo 2 zile si nu a iesit nimic din ea. Fiind destinata acvariilor probabil ca era deja fiarta, spalata, imbibata etc. Are cam 45 cm si a costat 22 de lei. Pot pune si o poza.... :lol:

mita_mtu
06-02-2008, 11:38
am inteles acum si cu tratarea buturugi! multumesc to all!
`SI nu uitati, asti-a care critica ca si voi ati fost la fel la inceput ca doar nu vati nascut invatati !

mita_mtu
06-02-2008, 11:42
poi io nu vreau so cumpar eu am gasit una intr-un riu si de acea am intrebat cum trebuie tratata ! DINESCU

DiKo
06-02-2008, 11:45
Mi-am luat o "buturuga", o mangrova (e din lemn de mangrova) nu stiu cum sa zic sa nu starnesc prutenii. Am tinut-o in apa vreo 2 zile si nu a iesit nimic din ea. Fiind destinata acvariilor probabil ca era deja fiarta, spalata, imbibata etc. Are cam 45 cm si a costat 22 de lei. Pot pune si o poza.... :lol:

Domnule Dinescu ( :) ) eu va recomand totusi pentru siguranta si impacarea propriei constiinte, sa insistati totusi cu o fierbere de 2-4 ore si inca veo 2 zile in apa... chimia nu iarta :) apa din acvariu poate avea efect diferit asupra buturugii fata de apa "curata" in care ati tinut buturuga 2 zile...
vorba aceea... "paza buna trece primejdia rea"... si asta pentru ca regretele ulterioare, in caz ca vor aparea, sa nu provina pe un fond de autovinovatie de genul "n-am putut totusi s-o fierb ca sa fiu sigur?"
chiar daca sunt tratate din "fabrica", mopanele provenite din comertul de specialitate sun totusi transportate, trecute prin cateva maini, tinute prin depozite/rafturi pana ajung la noi in casa... daca e mangrova, a parcurs un drum lung din zona natala pana in Bucuresti :) si cine stie unde exact a fost tratata in drumul ei?

dinescu
06-02-2008, 12:10
Mda ai si tu dreptate insa e prea tarziu acum. Sta in acvariu de 10 zile si vad ca nu sunt probleme. Tara de provenienta: germania, tara de recoltare...nu se stie. :lol:

DiKo
06-02-2008, 15:45
te poti considera norocos :) cunosc omuletzi care n-au fost asa de norocosi, desi nu multi, dar totusi :)

razvan
06-02-2008, 18:37
"secretul" este sa fie bine curatata de copra (miezul alb si "gras")
din experienta confirm faptul ca nu trebuie fiarta. spalata "preventiv" si curatata de "peri" DA!!!

john
06-02-2008, 19:25
in primul rand suntem oameni si toti gresim dar avand in vedere ca altii sunt mai destepti ce sa facem?si in al doilea rand am zis ca am si eu nuci de cocos in acvariu si le-am FIERT numai 2 ore.le am de mult timp si nu sunt probleme.am si buturugi de vita de vie pe acelea le-am fiert timp de 4 zile cu sare cate 3 ore pe zi si apoi le-am tinut in apa rece pana nu au mai plutit si a mai colorat apa.multumesc la cei care mai si inteleg persoanele care gresesc.

DiKo
07-02-2008, 13:03
@razvan: ( :P nu vreau sa par deplasat si rau, doar sa fac o gluma... sper sa fie inteleasa ca atare :)


Vor zice oameni pe forum ca ei nu le-au fiert...dar: fierte, fierte, fierte si rasfierte. Ore...5, 10, 24, cate poti, cu sau fara sare. Apoi bagate in apa, tinute in apa pana nu mai plutesc, cu schimburi dese de apa.

zise omu' ca unii vor zice :)

Kao
07-02-2008, 13:43
Dinescule pune si tu o poza cu buturuga.
De unde ai luat-o?
Lupule vreau sa te intreb de ce ar trebui curatati si perii de pe nuca de cocos ?
Eu am curatat-o bine de miez...de peri nu stiam.
O am in acvariu de 3 luni...pana acum nu s-a intamplat nimic , insa poate am avut noroc si pe viitor sa stiu mai bine ce sa fac.
Multumesc

dinescu
07-02-2008, 13:51
Am doar o poza la mine cu buturuga ramasa pe un card. Eu am ales-o pentru ca are "etajul" asta si ma gandeam sa pun ceva ierburi, muschi. Sunt inca la inceput. Am dat 22 de lei in hornbach aveau o gramada mie mi-a placut asta. Ca dimensiune are cam 40 cm cu 15 si cam 30-35 cm inaltime.

http://img32.picoodle.com/img/img32/4/2/7/t_HPIM8029m_6798575.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/2/7/f_HPIM8029m_6798575.jpg&srv=img32)

PS: ma bate gandu sa-mi iau si o jumatate de nuca sau ceva pietre... :lol:

Kao
07-02-2008, 13:53
vERY NICE.
Sa mai dau si eu o tura pe la Hornbach.

razvan
07-02-2008, 14:05
@razvan: ( :P nu vreau sa par deplasat si rau, doar sa fac o gluma... sper sa fie inteleasa ca atare :)
eu ma refeream STRICT la nucile de cocos... se pare ca termenul copra, nu este prea cunoscut...
http://en.wikipedia.org/wiki/Copra

Kao
08-02-2008, 09:42
Razvane , de ce trebuie curatati si perii de pe nuca de cocos?

dinescu
08-02-2008, 09:47
...de carne. :lol: Curatata de carne si de peri (aia de afara) Nu trebuie lustruita. In weekend poate imi iau o "seminuca" si pun si o poza.

razvan
08-02-2008, 11:52
Razvane , de ce trebuie curatati si perii de pe nuca de cocos?
unii sunt destul de tari (desi se inmoaie cu timpul) si se pot rani pestii in ei, in plus de asta "perii" mai mici, se pot desprinde de "nuca mama" si sa pluteasca liber in acvariu. nu contest ca da bine la privit, cind e pletoasa, insa personal asa am preferat sa o pun ..

Kao
08-02-2008, 13:35
Multumesc Razvane.
Eu nu am curatat-o de peri si se pare ca am avut oarece noroc in ceea ce priveste raspandirea " perisorilor plutitori"...dar in ceea ce priveste ranirea pestilor e un aspect demn de luat in seama .
La nuca pe care o am acum in acvariu au fost numai peri moi ca si textura.

Zytahar
08-02-2008, 15:46
eu cand am fiert-o o parte din peri s-au desprins, iar ce a ramas au disparut cu timpul, dar slava Domnului, nu s-a ranit nici un pestisor.