PDA

View Full Version : alge



ionutlatcan
14-07-2006, 12:04
am nevoie de ceva ajutor.....pe plantele mele din acvariu, mai bine zis pe frunzele mai batrane s-a format ca o alga fina de culoare inchisa. nu stiu ce sa fac....se poate scapa de ele????

dan20070
14-07-2006, 14:13
am nevoie de ceva ajutor.....pe plantele mele din acvariu, mai bine zis pe frunzele mai batrane s-a format ca o alga fina de culoare inchisa. nu stiu ce sa fac....se poate scapa de ele????

nu e nici o problema nu e mucegai poate ca pe plante ti se dezvolta buretele de apa dulce(asta in cazu in care ai burete ) daca nu inseamna ca poate fi mucegai dar si la mine se dezvolta dar stiu ca e burete deoarece din plantutele alea mici s-a format un pui de burete :D

dan20070
14-07-2006, 14:14
am uitat sa zic eu am burete in acvariu :D

dan20070
14-07-2006, 14:17
ce e buretele , seamana cu muschiul de copac numai ca acesta e de apa si e un adevarat filtru natural de asta l-am si luat ca absoarba excrementele de pesti si asa se si imulteste asta nu creste pe copaci ci pe alte flori da nu le omoara

ionutlatcan
14-07-2006, 14:17
imi pare bine ca recunosti problema....eu as fi vrut totusi o solutie la aceaqsta problema!!!!! :lol:

dan20070
14-07-2006, 14:19
eu zic totusi sa te interesezi la un petshop ca nu cum va sa fie mucegai :(

dan20070
14-07-2006, 14:20
apropo , am vazut ca la moly le place foarte mult planta :D , o mananca

ionutlatcan
14-07-2006, 14:21
nu cred ca e buretele de care zici ; sunt niste alge fine inchise la culoare ca un puf fin pe frunzele mai batrane ale plantelor; nu stiu ce este si ce as putea sa fac sa scap de ele......cineva mi-a zis sa rup frunzele cu alge sa le scot din acvariu

dan20070
14-07-2006, 14:54
nu cred ca e buretele de care zici ; sunt niste alge fine inchise la culoare ca un puf fin pe frunzele mai batrane ale plantelor; nu stiu ce este si ce as putea sa fac sa scap de ele......cineva mi-a zis sa rup frunzele cu alge sa le scot din acvariu

sa stii ca exact asa e si buretele are niste frunze extrem de fine care absorb excrementele de pesti , frunzele mici (adica puiet poat aparea si pe pietre plante ) si pot fi chiar si negre la culoare

ionutlatcan
14-07-2006, 15:19
si cum se poate scapa de acest ....burete??

andu
14-07-2006, 16:21
si cum se poate scapa de acest ....burete??

1.In primul rand artrebui sa dai niste date despre acvariu, e important, ca acolo s-arputea sa fie solutia..asa ca ..asteptam detalii despre apa, lumina, hrana dimensiuni..sti tu ...tot!

2.poti pune o poza cu aceasta alga?..ca am o banuial aca este alga "verde albastra"

3.intrebare: hranesti cumva pestii cu hrana vie?

dan20070
14-07-2006, 16:46
si cum se poate scapa de acest ....burete??

poate ca buretele ti-a intrat prin pietris o data intrat nu mai potate fi scos decat daca schimbi total pietrisul si decapitezi plantele infectate

dan20070
14-07-2006, 16:48
daca alga este verde-albastruie ai felicitariile mele deoarece aceasta alga arata ca acvariul tau este un adevarat ecosistem si nu are nici o problema din cauza asta si supravietuieste , adik totul e perfect , felicitari sa stii ca alga asta e foarte rara

andu
14-07-2006, 17:14
daca alga este verde-albastruie ai felicitariile mele deoarece aceasta alga arata ca acvariul tau este un adevarat ecosistem si nu are nici o problema din cauza asta si supravietuieste , adik totul e perfect , felicitari sa stii ca alga asta e foarte rara
ba eu te contrazic!
nu inseamna ca are un acvariu chilibrat....ci ca are un deficit de nitriti....
de asta si intrebam daca hraneste pestii cu hrana vie..pt ca la mine de ex din cauza asta a aparut alga verde albastra.Si am rezolvat problema hranind pestii numai cu hrana uscata o perioada....

dan20070
14-07-2006, 17:39
Ciudat asa am citit intr-o carte

andu
14-07-2006, 17:49
Ciudat asa am citit intr-o carte
probabil era spus generic, se refereau in sensul ca nu este o problema grava...ma gandesc...oricum lipsa de nitriti apare cand sunt foarte putini pesti in acvariu..sau nu sunt de loc, cand nu mai exista excremente, resturi de plante sau alte materii care sa duca la formarea nitritilor din amoniac.....
Probabil ca dea asta spuneau ca este un acvariu echilibrat..(nepopulat, bine filtrat..etc..).."prea echilibrat" :grin: ...
Una peste alta...totusi prezenta unei alge in acvariu nu ar ecum sa fie benefic.(de ex. asta albastraverde i-ti sufoca plantele si mor)...ceea ce nu cred ca este o caracteristicaa unei acvariu echilibrat :grin:

dar cel mai bine ar fi sa ne dea detali cel ce a deschis topicul pt ca noi discutam de alga asta si poate nici nu o fi vorba de ea.... :yawinkle:

ionutlatcan
17-07-2006, 06:59
am sa dau si detalii...acum sunt la job si am o gram de treaba. revin maine cu ceva detalii si poza. merci!!!!