PDA

View Full Version : ce pot pune in acvariu cu 2 scalari?



ksde2000
12-07-2006, 09:06
am un acvariu de 40l in care asi vrea sa pun 2 scalari.....dar asi vrea sa pun mai multi pesti. ce asi mai putea pune.....sau daca nu se poate cu scalari dati-mi niste idei pentru a avea un acvariu echilibrat si frumos. mai am 2 betta pe care ii tin separat. mersi. astept cu interes sugestii :lol:

Laurentiu Craciunas
12-07-2006, 09:15
nu ti-as recomanda sa pui 2 scalari acolo, adica o vreme merge... pana mai cresc... apoi e dezastru daca n-au macar 80 l numai pt ei... ai putea face o combinatie de characide si ar arata bine, + sa fie plantat bine acvariul..

razvan
12-07-2006, 09:59
cineva de mult odata, avea o vorba.. un recipient sub 50 l nu se poate numi acvariu... desi persoana in cauza avea "acvarii" de 45 l ;)

in aia 45 care ii ai tu, de fapt zi-le 30.... scazind volumul substratului si "golul" de deasupra (ca nu ai apa pina in buza acvariului ) poti tine "linistit" 20 de neoni, 6-8 platy sau orice alti pesti mici, DOAR O SINGURA SPECIE si CU CONDITIA sa fie bine plantat.. daca intr-adevar vrei sa ai "un acvariu echilibrat si frumos"

africanu
12-07-2006, 10:46
Scalarii nu au ce cauta in 40l, nici macar "tunsi". Asa ca mai bine incearca pestisori mai mici si mai colorati :-P

ksde2000
12-07-2006, 11:54
mersi.....oricum m-am hotarat sa trec pe pestisori mici.....din cate am intelels neonii ar fi o solutie. dar parca n-asi vrea doar o singura specie. Ce asi mai putea asocia. Am sa-l si plantez.....da nici in acest domeniu nu am cunostinte prea vaste. Ma gandesc ca si plantele necesita conditii de viata diferite, iar cei de la petShop-uri nu prea sunt avizati. mersi!

ionutlatcan
14-07-2006, 11:54
pune si tu ceva valisneria pe spate si un echinodorus in mijloc si cred ca rezolvi problema plantelor

bogdan
14-07-2006, 20:12
Eu asi face in locultau asa:
-10 neoni
-5 titea
Plante
-Anubias
-valisneria
-microsoru
-elodea {plante care nu necesita conditii speciale}
Oricum te asteptam cu un acvariu mai mare :P

Guppy
14-07-2006, 22:33
Daca tot ai de gand sa-l plantezi la greu poti sa tii in el si o pereche de betta..

ksde2000
04-08-2006, 11:09
tot am vrut sa va spun dar n-a mers forumul........mi-am luat pestisori.....6 neoni, 2 tetra silvertip si doi gupy. :grin: Sunt foarte mandra de ei.....stiti cumva daca asi mai putea lua si altii....tot din aceleasi specii.......pentru un acvariu de 45 l. mersi.....Cat despre acvariul mai mare.........poate mai incolo.....dupa ce ne invatam sa avem grija de astia....... :lol:

razvan
04-08-2006, 13:46
.....stiti cumva daca asi mai putea lua si altii....tot din aceleasi specii.......

tu daca vrei, poti sa iei si jumatate de piata ;) insa sfatul meu de fost acvarist este sa-ti infrinezi tentatia..

in cel mai rau caz, sa ajungi la 10 neoni, 10 hasemania (tetra...;) )
guppy se vor inmulti (nu-si prea au locul cu caracidele, dar in fine ) si din cele 2 specii enumerate, nu prea vad cine ar putea fi pe post de "birth control" al guppylor din acel bazin.. in curind il vei avea suprapopulat!!!!!!

daca vrei ca acvariul tau sa arate ca un recipient in care "colcaie" pestii, mai bine ii dai pe toti si-ti iei 20-25 de zebre si gata .. insa daca vrei unul linistit si care sa arate FRUMOS.. incearca sa nu te indepartezi prea mult de sfatul meu.