PDA

View Full Version : discusi bolnavi



cucubau
22-01-2008, 14:32
va salut din nou, am un acvariu doar pt discusi steril adica fara substrat sau plante unde am doar 6 discusi 3-4cm, ph 6,4 kh 3 grade, temperatura 28 grade, hrana inima de vita si tetradiscus. am 2 discusi bolnavi, sunt mai mult negrii, inchisi la culoare si au slabit vizibil, nu se ating de mancare si sunt mai mici ca atunci cand i-am luat adica acum vreo 2 luni, ......ceilalati 4 sunt ok, mananca bine nu prezinta semne visibil ca ar avea ceva! dar cei 2 discusi sunt categoric bolnavi, isi tin aripioarele stranse mai tot timpul ............. am rasfoit tot webul si nu gasesc simptomele lor, nu prezinta nici o gaura, nici un mucus, nimic care sa-mi dea de banuit in afara faptului ca sunt foarte slabi, apatici, inchisi la culoare ............... ce ar putea sa aiba? ce sa le fac? ce sa le dau? .......... o sa ma duc sa i separ si sa le bag sare si 35 grade , totusi ce alte mediacamente sa le dau???? la excremente nu m-am putut uita pt ca nu am vazut asa ceva la ei, probabil din cauza ca nu mananca

florinmacri
22-01-2008, 15:05
Salut!
Te-as sfatui, dupa cum ai spus si tu de fapt, in primul rand sa-i dai deoparte, daca nu cumva este prea tarziu. In al2lea rand poti incepe un tratament de ordin general pana afli cu exactitate problema lor (doar pe baza probelor de laborator).Te sfatuiesc sa incepi cu Spirohexol si Sera Backtopur direct ptr. ca mai mult ca sigur este vorba de o infestatie cu paraziti intestinali.Excrementele lor sunt f. rare ( pot fi o data la 2 zile) iar daca sunt puiuti atunci sunt si in cantitate redusa iar daca nu esti prin preajma in acel moment slabe sperante de a observa ceva.
Eu ma confrunt cu ceva asemanator la un discus matur si de o luna si mai bine ma lupt sa-l pun pe picioare si se pare ca degeaba. Iti urez succes!

Stranger
22-01-2008, 16:17
Ai inceput vreun Tratament?

au slabit vizibil, nu se ating de mancare si sunt mai mici ca atunci cand i-am luat adica acum vreo 2 luni, isi tin aripioarele stranse mai tot timpul nu gasesc simptomele lor, Astea-s simptomele. Daca sunt deja slabiti inseamna ca-s de cateva saptamani bolnavi. Daca incepi abia acum sa faci ceva ca sa-i vindeci au ramas mult in urma in crestere.

le bag sare si 35 gradeSti cum se ridica temperatura? Ai un termometru care indica 35°C cand sunt 35°C si nu 34 sau 36? Te poti baza pe incalzitoare ca mentin temperatura exacta la 35,5°C? Daca raspunsul la vreuna din intrebari este "Nu", si vei incerca totusi s-o ridici, vei risca sa ramai in cateva ore fara ei, adica cu ei, dar nu asa cum ai dori sa-i ai.

cucubau
22-01-2008, 17:28
prea tarziu, deja i-am bagat in apa cu sare la 34 de grade .......pe termometru sunt sigur dar pe incalzitor nu :( ...... acum ma uit dupa medicamente sa vad ce gasesc :(
multumesc pt raspunsuri, o sa fixez temperatura la 35,5 grade si mai vad maine

Stranger
22-01-2008, 17:51
Nu-i bine ce faci.

cucubau
22-01-2008, 18:21
Nu-i bine ce faci.

pai ce sa fac? nu pot sa stau sa ma uit la ei cum se sting

cucubau
23-01-2008, 10:14
R.I.P. pestishorii mei ............