PDA

View Full Version : Iaz curte 140000 litri, populare cu plante si pesti



Cncsystem
20-06-2012, 14:06
Am inceput constructia unui iaz de curte in urma cu 2 saptamani, si am ajuns la stadiul umplerii cu apa.
Dupa ce am vazut la o cunostinta un iaz betonat de 4/6/2m ,m-am gandit sa-mi fac si eu unul pentru ca aveam oricum gradina cu o denivelare mare, si in loc sa bag 10/15 camioane cu pamant mai bine un iaz ,si cu pamantul scos am nivelat gardina.
Iazul este in forma de "L" aproximativ 23 m lungime , 5 m latime si 1,8 adancine (dimensiuni medii) , este in 3 trepte.
Dupa excavare si finisare manuala am captusit totul cu vata sticloasa pt. a preveni spargerea membranei de catre cartite , peste aceasta am pus un strat de membrana de acoperis ( care este la fel cu geotextilul, cel putin asa cred ) si peste aceasta membrana pvc (doar atat mi-am permis).
Acum sunt la stadiul de umplere cu apa din fantana.

Iazul vreau sa i-l populez cu plante si ceva pesti, si in acelasi timp pentru scaldat

Am nevoie de sfaturi in ceia ce priveste popularea cu plante si pesti, filtrarea apei.
am citit in forumuri dar nu am gasit solotii pt un iaz de marimea asta.
Ce putere de uv este necesara sau daca exista pesti consumatori de alge,
Ce volum de filtre ar fi nevoie si ce fel de pompe , as opta pt filtre garvitationale facute acasa ( vortex, perii spalare sticle, granule plastic si cascada )

Cncsystem
20-06-2012, 14:11
1768717688176891769017691

brezonel
20-06-2012, 14:31
Sunt cu ochii pe tine :D

Colours of Africa
20-06-2012, 14:35
Wow. Arata foarte bine inceputul. De abia astept sa vad cum va evloua. Succes.

nyko27
20-06-2012, 14:37
tare colega ...ce n-as da sa am si eu loc de asa ceva,felicitari
pentru sfaturi sunt ceva meseriasi aici ce te-ar putea invata ce si cum
bafta in continuare

albinik
20-06-2012, 17:24
Felicitari! Este exact ceia ce visez si eu de ani de zile... o sa urmaresc cu maxim interes evolutia! Succes!

goodmans
20-06-2012, 22:00
Salut,este foarte frumos ce-ai facut pana acum.
Totul e bine si frumos pentru ca ai spatiu mult de jur imprejur.Poti sa iei legatura cu catalinbgs sau sa citesti threadurile lui ca sa faci un filtru ingropat pentru ca iti permite curtea.
Baga de la bun inceput doua sifoane jos cu teava de 110mm.
o sa-ti dau un pm despre ce si cum.
Stima

maxoni
21-06-2012, 01:27
Salut,este foarte frumos ce-ai facut pana acum.
Totul e bine si frumos pentru ca ai spatiu mult de jur imprejur.Poti sa iei legatura cu catalinbgs sau sa citesti threadurile lui ca sa faci un filtru ingropat pentru ca iti permite curtea.
Baga de la bun inceput doua sifoane jos cu teava de 110mm.
o sa-ti dau un pm despre ce si cum.
Stimaspune pe forum ce si cum sa aflam si noi despre sifoane jos cu teava de 110

dum
21-06-2012, 07:09
Ceea ce vrei tu sa faci se numeste swimming pool pond. Opreste lucrarea, nu mai investi nimic in iaz si cauta sa-ti faci un proiect adevarat. Daca ti se pare scumpa folia de cauciuc ma indoiesc ca poti sa-ti faci ceva profesionist ca pentru un asemenea volum de filtrare investitia este ff mare.
Nu ai ce face cu doua sifoane la 23 m lungime , este prea putin.

Cncsystem
21-06-2012, 07:27
buna
ce filtrare consideri ca ar fi necesara pentru iazul meu ?
filtrele doresc sa le confectionez acasa , dispun de mijloace tehnice suficiente

dum
21-06-2012, 09:52
In primul rand ca sa scapi de impuritatile din apa iti trebuie un filtru mecanic bun. Deci cateva filtre tip Sieve sau filtru toba !!! Cu filtru tip Vortex nu ai ce face la volumul tau de apa , iti trebuie niste Vortexuri imense. Vortexurile ca sa functioneze bine le trebuie pompe de debit mic ca impuritatile sa aibe timp sa se sedimenteze.
Ti-am dat un pm.

Cncsystem
21-06-2012, 13:12
177041770517706
Poze in timpul umplerii cu apa
Umplerea a inceput sambata si sper pe duminica sa fie aproape plin
fundul iazului este putin alunecos deja, semn ca trebuie sa urgentez filtrarea.

alynn
21-06-2012, 13:37
impresionant,tare as vrea sa vad cum va arata filtrarea,cred ca va fi un monstru cu mai multe capete:D

Cncsystem
28-06-2012, 08:18
Buna
M-am gandit la un sistem de filrtare incorporat in iaz , pentru care atashez o schita
Ideea de baza ar fi ca nu mai trebuie sa pompez apa in exteriorul iazului pentru filtrare, astfel obtin un debit mai mare de apa circulat de pompe pri faptul ca apa nu mai trebuie pompata peste nivelul iazului.
Intre zonele de mica si de mare adancime am sa amplasez un zid din saci cu nisip (ori o alta metoda) pt a forma un canal imprejurul interiorului iazului, prin care va circula si se va filtra apa.
In prima zona langa pompe va fi zona de decantare, urmata de o zona puternic populata cu plante, pentru filtrare mecanica si aproape de reintoarcerea in iaz voi amplasa mediile de filtrare biologica.
Pentru filtrele uv nu am gasit inca solutia de amplasare, cel mai probabil vor fi montate pe coloana pompelor.
Ce parere aveti ?17843

Care trebuie sa fie principala caracteristica a mediilor de filtrare ?
O cat mai mare suprafata poroasa ?

Cncsystem
07-07-2012, 23:11
Au disparut algele dupe 5 zile de functionare fara oprire a blocului uvc de 75 w cu pompa de 22 mc, fara filtrare mecanica sau biologica, fara oxigenare
Apa devenise verde de nu se mai vedea nici macar la 5 cm adancime, in conditiile in care iazul se afla in plin soare (si a fost doar soare puternic in aceste zile)
Suprafata iazului este de 150 mp, nu am pesti inca in iaz ci, doar cativa nuferi
Sunt surprins deoarece recomandarile erau de cel putin 225 w uvc pt 140 mc apa, sau alte recomandari erau de 5w/mc minim.
Sunt alte conditii care favorizeaza proliferarea algelor, de ex. : oxigenare, pesti, etc ?

glasforex
08-07-2012, 01:09
lumina, nr. pestilor si substantele din apa. eu unul nu ma pot pronunta la o asa scala. ce e cert e ca nuferii aia vor ajuta mult la echilibrul nutrientilor in apa. excesul acestora din urma ducand si el la formarea algelor.

Cncsystem
19-10-2012, 07:09
Salut
Nu am mai postat de mult, pentru ca am fost foarte ocupat.
Intre timp, am doua pompe de 22000 litri si 4 uvc uri de 40 w fiecare, am inceput un sistem de filtrare construit dintr-un bazin de plastic de 1 mc.
Filtrul este construit in felul urmator : Pe fundul bazinului, in colturi, am facut 4 gauri de 110 in care am introdus 4 tevi de pvc, prin care vine apa in filtru de la fundul iazului. In aceste tevi am amplasat si lampile scufundabile uv. Peste aceste tevi am amplasat in straturi orizontale,pe toata suprafata bazinului, filtre.
deasupra acestor filtre am pompele , care trag apa din bazin inapoi in iaz.
Din pacate nu a fost folosit decat 3 saptamani.
Surpriza am avut-o cand am descoperit niste pestisori colorati cam de 2 cm, asta a fost cand am instalat filtrul, intre timp ei au crescut, de unii singuri fara oxigenare, hrana, sau altceva.
Asa arata ei acum.1984619847198481984919850

Cncsystem
19-10-2012, 07:15
1985119852198531985419855

Cncsystem
19-10-2012, 07:18
1985719858198591986019861

Cncsystem
28-05-2014, 16:49
http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=33688&stc=1

Cncsystem
29-05-2014, 07:11
Vreau sa fac modificări, în sensul ca trebuie sa reglez malurile râului, astfel încât sa nu mai intre apa de ploaie în râu, și sa instalez filtre în acest râu.
Voi amplasa 4 lămpi uv submersibile de 40 w fiecare, filtre mecanice(Va rog recomandați), și eventual plante în râu, râu care de fapt este filtrul iazului.
Sper ca acestea împreuna cu cascada, care oxigenează apa, vor fi suficiente pentru filtrare.
Apa intra în râu prin doua țevi pvc de 110 mm, pe principiul vaselor comunicante, și este scoasă de pompe, 2 x 22 mc/ora, și împinsa în iaz prin cascadă
Va rog sugestii în acest sens.
Tot anul trecut au funcționat o pompa de 22 mc, cascada, și doua lămpi uv de 40 w, iar apa a fost relativ curata (vizibilitate buna aproximativ 1 metru adâncime)
Pe perioada iernii nu am făcut copci, iar peștii au supraviețuit, deși unii au răni pe câte o laterala.