PDA

View Full Version : Ajutor setup acvariu carasi



Dragan Bogdan
31-05-2012, 01:10
Salutari,

Sunt nou pe acest forum si am nevoie de ajutor.
Doresc sa-mi achizitionez un acvariu care sa adapostesca vreo 10 carasi Ranchu si Lionhead (importati din afara bineinteles, sper eu din Japonia sau daca nu reusesc de undeva din Germania).
M-am gandit la un acvariu intre 250-300L. Credeti ca este suficient?
Si acum incep problemele...am gasit in comert o groaza de acvarii, de la Juwel, Eheim, no name-uri etc. si nu stiu ce sa aleg. Voi, cei cu experienta ce imi recomandati?
Ce filtru imi recomandati? Care sunt standardele dupa care se alege un filtru?
Ce sistem de iluminare imi trebuie?
Ce incalzitor imi recomandati (in caz ca o sa am nevoie)?
Si daca imi puteti spune exact de ce mai am nevoie pt. ca nu vreau sa o dau in bara. Am mai avut acvarii dar cu mult timp in urma cand tehnologia nu era asa evoluata. De documentat in privinta carasilor, m-am documentat foarte mult dar la partea tehnica a acvariului stau mai prost.
Sper sa ma ajutati si o sa incerc sa pun poze cu toti pasii pe care o sa-i urmez. Multumesc anticipat!

Arsen
31-05-2012, 11:26
Salut,cu un acvariu de 300l esti cam la limita in a-i tine.Aici depinzand si la ce dimensiuni ii cumperi.La filtru iti va trebui ceva cu o capacitate cat mai mare,nu de alta dar carasii produc o mizerie de nedescris.Iluminarea va trebui sa tina cont de ce plante doresti sa tii,desi aici va trebui sa alegi ceva ce pentru carasi este greu de distrus.Incalzitor in schimb nu o sa ai nevoie deloc.

Nimeni
31-05-2012, 11:53
Salutari,
Bun venit! Bine ar fi daca ai merge la profilul tau si ai trece si locatia.


Doresc sa-mi achizitionez un acvariu care sa adapostesca vreo 10 carasi Ranchu si Lionhead (importati din afara bineinteles, sper eu din Japonia sau daca nu reusesc de undeva din Germania).
BUGET?

M-am gandit la un acvariu intre 250-300L. Credeti ca este suficient?
NU. Comform "regulii" 10 pesti X 50L apa (necesari unui peste) = 500L ;) Deci.... "m-ai pune"


Si acum incep problemele...am gasit in comert o groaza de acvarii, de la Juwel, Eheim, no name-uri etc. si nu stiu ce sa aleg. Voi, cei cu experienta ce imi recomandati?
Din nou: BUGET-ul care iti doresti sau... ai posibilitatea sa il aloci ptr acest proiect? Care este? La ce suma te gandesti? (Stiu: putini si bun!)


Ce filtru imi recomandati? Care sunt standardele dupa care se alege un filtru?
Filtre sunt multe si parerile impartite. In general parerile tin de costuri si fiabilitate. Si tot in general.... producatorii specifica la fiecare filtru in parte volumul minim si maxim al acvariului care il recomanda.
Standardele pe care se face "alegerea" sunt.... urmatoarele in opinia mea:
- la ce anume am nevoie de el
- debit (litri/ora)
- volum material filtrant (ce incape inauntru si cat?)
- consum (cat vor ajunge cheltuielile la factura de curent... avand in vedere ca va functiona non-stop)
- putere pompa (la cati metri ridica apa pompa)
- pret


Ce sistem de iluminare imi trebuie?
La carasi... nu iti trebuie lumina pretentioasa (deoarece nu vei avea plante) Lumina cu care "vine" acvariul in capacul propriu cred ca este suficienta. Daca te gandesti sa iti construiesti unul.... 2 neoane pe toata lungimea cred ca sunt arhisuficiente.


Ce incalzitor imi recomandati (in caz ca o sa am nevoie)?
Avand in vedere ca pui intrebarea aceasta.... eu zic ca mai ai muuuuult de citit si studiat din moment ce nu stii la ce temperatura stau carasii. Afla intai ce conditii cer pestii care tii doresti si apoi... continui. Dar ca sa raspund la intrebare: nu cred ca vei avea nevoie de incalzitor (pot sa ma si insel, de aceea verifica temperatura la care cresc carasii. Eu stiam ca au nevoie de 18-25 grade, deci temperatura camerei este suficienta.)
In alta ordine de idei: la incalzirea unui acvariu este nevoie de 1W/1L apa. in cazul celor care ajung la 30grade temperatura.... Si in functie de asta.... poti reduce: 0,75W/Litru; 0,5W/litru.... dar de obicei si acest lucru este specificat pe incalzitoare.


Si daca imi puteti spune exact de ce mai am nevoie pt. ca nu vreau sa o dau in bara. Am mai avut acvarii dar cu mult timp in urma cand tehnologia nu era asa evoluata. De documentat in privinta carasilor, m-am documentat foarte mult dar la partea tehnica a acvariului stau mai prost.
Pai.... mai ai nevoie de studiu ;) si pe partea tehnica. Plus ca... daca studiezi despre pesti.... acolo gasesti informatiile si despre acvariu: ce volum de apa este recomandat.... ce temperatura..... ce iluminare..... ce fauna....etc. Revino cu un rezumat la cerintele acestea si.... iti putem da raspunsuri (eu nu sunt interesat de carasi... deci nu stiu nimic despre ei ;) spune-ne tu din ce ai studiat pana acum... cam ce le trebuie si noi incropim partea tehnica in functie de ce ne spui ca le trebuie)


Multumesc anticipat!
Cu placere!

"revin"... cu cateva idei de studiu, punctul 3 dar e bine de recitit totul.... unele subiecte banuiesc ca iti sunt familiare deja....

1: Primul-acvariu (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?606-lt-lt-Primul-acvariu-gt-gt)
2: Ciclul-azotului-pe-intelesul-tuturor (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?4559-Ciclul-azotului-pe-intelesul-tuturor/page2)
(http://forum.acvarist.ro/showthread.php?4559-Ciclul-azotului-pe-intelesul-tuturor)3: Setarea si intretinerea unui bazin de apa dulce (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5651-Setarea-si-intretinerea-unui-bazin-de-apa-dulce)
4: Compatibilitati-intre-speciile-de-pesti!! (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?1766-Compatibilitati-intre-speciile-de-pesti!!/page6)
(multumiri lui Mihai_2000 care le-a comasat intr-un post)

Dragan Bogdan
31-05-2012, 12:37
Bun venit! Bine ar fi daca ai merge la profilul tau si ai trece si locatia.



Multumesc frumos pt raspuns...am rezolvat-o cu locatia!


BUGET?



M-am gandit la un buget de 4000 lei ~ 1000 euro pt acest acvariu!


NU. Comform "regulii" 10 pesti X 50L apa (necesari unui peste) = 500L ;) Deci.... "m-ai pune"



Am zis ca e ok avand in vedere ca pestii o sa aiba intre 5-8cm cand o sa-i primesc, urmand sa mai renunt la cativa pe parcurs (dupa ce cresc si vad care sunt din rasa mai pura si bineinteles si in functie de sex)


Din nou: BUGET-ul care iti doresti sau... ai posibilitatea sa il aloci ptr acest proiect? Care este? La ce suma te gandesti? (Stiu: putini si bun!)



Dupa cum am scris si mai sus undeva la 4000 lei~1000 euro!


Filtre sunt multe si parerile impartite. In general parerile tin de costuri si fiabilitate. Si tot in general.... producatorii specifica la fiecare filtru in parte volumul minim si maxim al acvariului care il recomanda.
Standardele pe care se face "alegerea" sunt.... urmatoarele in opinia mea:
- la ce anume am nevoie de el
- debit (litri/ora)
- volum material filtrant (ce incape inauntru si cat?)
- consum (cat vor ajunge cheltuielile la factura de curent... avand in vedere ca va functiona non-stop)
- putere pompa (la cati metri ridica apa pompa)
- pret



Deci ce imi recomanzi acum ca sti bugetul?


La carasi... nu iti trebuie lumina pretentioasa (deoarece nu vei avea plante) Lumina cu care "vine" acvariul in capacul propriu cred ca este suficienta. Daca te gandesti sa iti construiesti unul.... 2 neoane pe toata lungimea cred ca sunt arhisuficiente.



O sa am plante...doar vreo 2-3 specii care m-am documentat ca sunt mai rezistente la atacurile carasilor. Am vazut ca se poate si acvariu plantat!


Avand in vedere ca pui intrebarea aceasta.... eu zic ca mai ai muuuuult de citit si studiat din moment ce nu stii la ce temperatura stau carasii. Afla intai ce conditii cer pestii care tii doresti si apoi... continui. Dar ca sa raspund la intrebare: nu cred ca vei avea nevoie de incalzitor (pot sa ma si insel, de aceea verifica temperatura la care cresc carasii. Eu stiam ca au nevoie de 18-25 grade, deci temperatura camerei este suficienta.)
In alta ordine de idei: la incalzirea unui acvariu este nevoie de 1W/1L apa. in cazul celor care ajung la 30grade temperatura.... Si in functie de asta.... poti reduce: 0,75W/Litru; 0,5W/litru.... dar de obicei si acest lucru este specificat pe incalzitoare.



Am citit destul despre ei, 22 grade le trebuie, si de aceea am scris in paranteza daca o sa am nevoie. Stiam ca nu e obligatoriu dar m-am gandit ca cei cu experienta au alta parere.


Pai.... mai ai nevoie de studiu ;) si pe partea tehnica. Plus ca... daca studiezi despre pesti.... acolo gasesti informatiile si despre acvariu: ce volum de apa este recomandat.... ce temperatura..... ce iluminare..... ce fauna....etc. Revino cu un rezumat la cerintele acestea si.... iti putem da raspunsuri (eu nu sunt interesat de carasi... deci nu stiu nimic despre ei ;) spune-ne tu din ce ai studiat pana acum... cam ce le trebuie si noi incropim partea tehnica in functie de ce ne spui ca le trebuie)



Multumesc pt. linkuri, foarte folositoare, dupa cum ai spus si tu multe info sunt familiare. Multumesc mult inca odata pt raspunsuri!

bogdan.filip
31-05-2012, 14:02
Eu am 4 carasi (mari ce-i drept...) in aproximativ 500L si mentenanta este un chin (fac multa mizerie).
Ca filtrare, am 3 externe: Eheim 2228, Hagen 204, JBL I250 (si nu sunt multumit)

Nimeni
31-05-2012, 15:02
1000 cu tot cu pesti? sau fara? ;))

Un acvariu dragut si destul de interesant .... echipat complet (ptr discusi pretentiosi) are colegul Mustang de vanzare la Rubrica vanzari. Poti lua legatura cu el si negocia ceva fara instalatie Co2... pesti etc.... adica sa iei ce te intereseaza pe tine: acvariu- suport- filtre-capac-etc. Filtrele respective eu zic ca sunt destul de bune ptr volumul respectiv. Plus ca are si un filtru de substrat ... care mai atenueaza efectul "cacaciosilor" ;))


Despre plante.... stiu ca sunt anumite varietati, acum rmane la latitudinea si gustul tau ce pui inauntru.... si ce bafta ai la pesti: adica peste ce dai. Sunt cazuri de carasi care nu au treaba cu plantele.... in alte cazuri carasii "rup" la propriu =))

Incalzitor.... unul de 250 w este de ajuns... (ptr urgente)
in rest.... mai vedem pe parcurs ....

drdiscus
31-05-2012, 16:40
Eu am 4 carasi (mari ce-i drept...) in aproximativ 500L si mentenanta este un chin (fac multa mizerie).
Ca filtrare, am 3 externe: Eheim 2228, Hagen 204, JBL I250 (si nu sunt multumit)

Si nici nu vei fi multumit.Cumpara un gratar undergravel pe toata sau aproape macar pe toata suprafata fundului bazinului, pune pietris de 4-6mm, 2 capete de pompa Aguael fan 3 si vei fi multumit.Eu am fost multumit cu acest filtru cand aveam 10 carasi de 300-500g in 750l.

drdiscus
31-05-2012, 16:46
Salutari,

Sunt nou pe acest forum si am nevoie de ajutor.
Doresc sa-mi achizitionez un acvariu care sa adapostesca vreo 10 carasi Ranchu si Lionhead (importati din afara bineinteles, sper eu din Japonia sau daca nu reusesc de undeva din Germania).
M-am gandit la un acvariu intre 250-300L. Credeti ca este suficient?
Si acum incep problemele...am gasit in comert o groaza de acvarii, de la Juwel, Eheim, no name-uri etc. si nu stiu ce sa aleg. Voi, cei cu experienta ce imi recomandati?
Ce filtru imi recomandati? Care sunt standardele dupa care se alege un filtru?
Ce sistem de iluminare imi trebuie?
Ce incalzitor imi recomandati (in caz ca o sa am nevoie)?
Si daca imi puteti spune exact de ce mai am nevoie pt. ca nu vreau sa o dau in bara. Am mai avut acvarii dar cu mult timp in urma cand tehnologia nu era asa evoluata. De documentat in privinta carasilor, m-am documentat foarte mult dar la partea tehnica a acvariului stau mai prost.
Sper sa ma ajutati si o sa incerc sa pun poze cu toti pasii pe care o sa-i urmez. Multumesc anticipat!

Bazinul mi se pare mic la 300l dar merge si asa.Sistemul de filtrare ti-l recomand pe cel scris mai jos, colegului nostru.Plante merg Valisneria Giganteea si Annubias, desi cand vor creste mari carasii vor manca frunzulitele noi aparute, care sunt fragede.Ranchu si Lionhead eu stiu ca sunt acelasi lucrudoar ca japonezii spun Ranchu si europenii Lionheaddar s-ar putea sa ma insel.Iluminarea are importanta daca vrei sa le pui in valoare culoarea.Incalzitor nu ai nevoie daca acvariul este intr-o incapere de la bloc.Vara va fi mai problematica decat iarna.

kpac
31-05-2012, 17:21
Incalzitorul o sa ocupe loc degeaba in acvariu. Carasilor le trebuie intre 18 si 25.. preferabil 20-22. oricum vara o sa depasesti aceste valori mai ales daca o sa ai lumina puternica si acvariu acoperit.

Legat de plante.. ai mei ciugulesc din algele de pe frunze dau nu au mancat nici macar o frunza vreodata. doar le mai scot din substrat cand cauta mancare

Dragan Bogdan
01-06-2012, 01:06
1000 cu tot cu pesti? sau fara? ;))

Un acvariu dragut si destul de interesant .... echipat complet (ptr discusi pretentiosi) are colegul Mustang de vanzare la Rubrica vanzari. Poti lua legatura cu el si negocia ceva fara instalatie Co2... pesti etc.... adica sa iei ce te intereseaza pe tine: acvariu- suport- filtre-capac-etc. Filtrele respective eu zic ca sunt destul de bune ptr volumul respectiv. Plus ca are si un filtru de substrat ... care mai atenueaza efectul "cacaciosilor" ;))


Despre plante.... stiu ca sunt anumite varietati, acum rmane la latitudinea si gustul tau ce pui inauntru.... si ce bafta ai la pesti: adica peste ce dai. Sunt cazuri de carasi care nu au treaba cu plantele.... in alte cazuri carasii "rup" la propriu =))

Incalzitor.... unul de 250 w este de ajuns... (ptr urgente)
in rest.... mai vedem pe parcurs ....


Nu am pus pestii in acesti bani...oricum pestii costa foarte putin in comparatie cu restul!
O sa ma uit la ce are de vanzare colegul Mustang!
Carasii intentionez sa-i import si sper sa nimeresc unii care nu papa plante!
Multam mult pt. raspuns!

Dragan Bogdan
01-06-2012, 01:13
Bazinul mi se pare mic la 300l dar merge si asa.Sistemul de filtrare ti-l recomand pe cel scris mai jos, colegului nostru.Plante merg Valisneria Giganteea si Annubias, desi cand vor creste mari carasii vor manca frunzulitele noi aparute, care sunt fragede.Ranchu si Lionhead eu stiu ca sunt acelasi lucrudoar ca japonezii spun Ranchu si europenii Lionheaddar s-ar putea sa ma insel.Iluminarea are importanta daca vrei sa le pui in valoare culoarea.Incalzitor nu ai nevoie daca acvariul este intr-o incapere de la bloc.Vara va fi mai problematica decat iarna.

Mersi mult de raspuns!
O sa am in vedere sistemul tau de filtrare recomandat mai jos!
Pe langa acest sistem ce alt sistem de filtrare mai aveai la acel acvariu de 750l?
Valisneria si Annubias intentionam sa plantez in acvariu...acvariul o sa fie intr-o camera de bloc, deci sarim peste incalzitor deocamdata!
Ranchu si Lionhead sunt tratate ca doua varietati diferite in Japonia si nu numai, diferenta dintre ele fiind in gradul de arcuire a spatelui si forma inotatoarei.
Ce iluminare imi recomanzi? Mersi mult!

Dragan Bogdan
01-06-2012, 01:16
Incalzitorul o sa ocupe loc degeaba in acvariu. Carasilor le trebuie intre 18 si 25.. preferabil 20-22. oricum vara o sa depasesti aceste valori mai ales daca o sa ai lumina puternica si acvariu acoperit.

Legat de plante.. ai mei ciugulesc din algele de pe frunze dau nu au mancat nici macar o frunza vreodata. doar le mai scot din substrat cand cauta mancare

Salut,

Ceva detalii despre acvariul tau se poate? Ca varietati de carasi ai, ce volum are acvariul, ce sisteme de filtrare folosesti, ce plante ai in acvariu, iluminare, etc!
Orice informatie este binevenita! Mersi mult!

ddalcu
02-06-2012, 00:22
Poti sa ne dai mai multe detalii despre import? Eu unul m-am saturat de ce se gaseste pe la noi in mod uzual...

drdiscus
04-06-2012, 12:51
Mersi mult de raspuns!
O sa am in vedere sistemul tau de filtrare recomandat mai jos!
Pe langa acest sistem ce alt sistem de filtrare mai aveai la acel acvariu de 750l?
Valisneria si Annubias intentionam sa plantez in acvariu...acvariul o sa fie intr-o camera de bloc, deci sarim peste incalzitor deocamdata!
Ranchu si Lionhead sunt tratate ca doua varietati diferite in Japonia si nu numai, diferenta dintre ele fiind in gradul de arcuire a spatelui si forma inotatoarei.
Ce iluminare imi recomanzi? Mersi mult!

Nu aveam niciun alt sistem decat cel cu gratar.Nici acum nu am in bazinele cu discusi si cu substrat, bazine care pleaca de la 200l si ajung la 800l.Ca iluminare imi placea Power Glo pentru culori.Nu stiam treaba cu arcuirea spatelui.

Dragan Bogdan
05-06-2012, 00:39
Poti sa ne dai mai multe detalii despre import? Eu unul m-am saturat de ce se gaseste pe la noi in mod uzual...

Da...Si eu am tot cautat pe la noi si am ramas profund dezamagit de ce am gasit...
In primul rand nu prea gasesc ce caut eu, Ranchu si Lionhead, sincer sa fiu nu am vazut deloc prin Bucuresti.
Asa ca o sa apelez la import, calitatea pestilor fiind mult mai buna. Am un prieten care se duce foarte des in Japonia si l-am rugat sa se intereseze daca imi poate aduce cativa Ranchu, daca nu o sa trag o fuga pana in Germania, si imi iau de acolo.
Vad ca si tu esti pasionat de carasi, ce varietati ai?
Cum te descurci cu mizeria produsa de acesti pesti gurmanzi?
Mersi mult!

Dan.
05-06-2012, 12:00
Carasului ii place de fel sa simta diferenta de anotimp , asa ca incalzitorul iti va consuma curent degeaba . Daca va aduceti aminte prin cartile de acvaristica din copilarie scria despre ei ca pot fi tinuti afar si iarna in conditiile in care li se ofera o groapa de 2 / 2 m . Vis-a-vis de filtrare chestia cu placa de undergravel de care pomenea colegul mai sus , nu e mit .

ddalcu
06-06-2012, 00:55
Da...Si eu am tot cautat pe la noi si am ramas profund dezamagit de ce am gasit...
In primul rand nu prea gasesc ce caut eu, Ranchu si Lionhead, sincer sa fiu nu am vazut deloc prin Bucuresti.
Asa ca o sa apelez la import, calitatea pestilor fiind mult mai buna. Am un prieten care se duce foarte des in Japonia si l-am rugat sa se intereseze daca imi poate aduce cativa Ranchu, daca nu o sa trag o fuga pana in Germania, si imi iau de acolo.
Vad ca si tu esti pasionat de carasi, ce varietati ai?
Cum te descurci cu mizeria produsa de acesti pesti gurmanzi?
Mersi mult!

N-am nici o varietate cu care sa ma laud... ceea ce se gaseste prin petshop-uri.
In ceea ce priveste mizeria, am 5 carasi (3 black moore, 1 oranda si 1 "am un lapsus acuma" :) ) intr-un acvariu de 300 litri brut si din punctul meu de vedere situatia e sub control :) Dar acvariul este foarte bine plantat si asta ajuta enorm, comparativ cu un acvariu unde nu ai plante deloc. Eu de cand am facut setup-ul (toamna lui 2007) n-am mai umblat la el, decat am mai tuns plantele care au crescut prea mult.
Din anumite motive imi este greu sa refac tot acum, dar daca ar fi sa o iau de la inceput as face un setup cu plante din abundenta (bineinteles plante "rezistente" la carasi) si timp de 3-4 luni n-as baga nici un peste inauntrum, ci doar fertilizanti si CO2 din abundenta, ca sa se stabilizeze si sa creasca plantele sanatos. Apoi as reduce CO2 ca sa ajung la un PH de peste 7, dupa care as baga nu mai mult de 4 pui de caras (la volumul acvariului pe care-l am eu acuma). In felul asta ai sa ai garantat un acvariu plantat, populat cu carasi si fara batai de cap.
Daca faci totul corect, un acvariu cu carasi se poate intretine foarte usor si fara probleme.
Multa bafta!

Dragan Bogdan
06-06-2012, 12:39
N-am nici o varietate cu care sa ma laud... ceea ce se gaseste prin petshop-uri.
In ceea ce priveste mizeria, am 5 carasi (3 black moore, 1 oranda si 1 "am un lapsus acuma" :) ) intr-un acvariu de 300 litri brut si din punctul meu de vedere situatia e sub control :) Dar acvariul este foarte bine plantat si asta ajuta enorm, comparativ cu un acvariu unde nu ai plante deloc. Eu de cand am facut setup-ul (toamna lui 2007) n-am mai umblat la el, decat am mai tuns plantele care au crescut prea mult.
Din anumite motive imi este greu sa refac tot acum, dar daca ar fi sa o iau de la inceput as face un setup cu plante din abundenta (bineinteles plante "rezistente" la carasi) si timp de 3-4 luni n-as baga nici un peste inauntrum, ci doar fertilizanti si CO2 din abundenta, ca sa se stabilizeze si sa creasca plantele sanatos. Apoi as reduce CO2 ca sa ajung la un PH de peste 7, dupa care as baga nu mai mult de 4 pui de caras (la volumul acvariului pe care-l am eu acuma). In felul asta ai sa ai garantat un acvariu plantat, populat cu carasi si fara batai de cap.
Daca faci totul corect, un acvariu cu carasi se poate intretine foarte usor si fara probleme.
Multa bafta!

Mersi mult pt. sfat!
Daca esti interesat te anunt cand o sa fac importul si daca te intereseaza ceva pot sa te ajut...la preturi foarte mici bineinteles, nu ca la noi! Asta daca vrei niste varietati mai rare!
Tot un acvariu plantat imi doresc si eu sa fac...imi poti da mai multe detalii, te rog! Ce plante ai acum in acvariu si care sunt cele mai rezistente dupa parerea ta? Ce sistem de filtrare folosesti? Ce sistem de iluminare ai? Incalzitor presuspun ca nu ai...Si daca mai imi poti da orice alt detaliu care sa ma ajute sa nu gresesc! Multumesc mult!

ddalcu
06-06-2012, 17:49
Mersi mult pt. sfat!
Daca esti interesat te anunt cand o sa fac importul si daca te intereseaza ceva pot sa te ajut...la preturi foarte mici bineinteles, nu ca la noi! Asta daca vrei niste varietati mai rare!
Tot un acvariu plantat imi doresc si eu sa fac...imi poti da mai multe detalii, te rog! Ce plante ai acum in acvariu si care sunt cele mai rezistente dupa parerea ta? Ce sistem de filtrare folosesti? Ce sistem de iluminare ai? Incalzitor presuspun ca nu ai...Si daca mai imi poti da orice alt detaliu care sa ma ajute sa nu gresesc! Multumesc mult!

Da, chiar te rog sa ma anunti cand faci importul si vedem cum facem.
Plante: vallisneria, vallisneria gigantea, anubias nana, anubias barteri, cryptocoryne wendtii, echinodorus si mai sunt si altele
Filtru: Tetratec EX1200
Lumina: 2xOsram Lumilux 865 de 54W (daca vrei acvariu plantat, ai nevoie de lumina)
Incalzitor: Nici nu poate fi vorba, decat daca scade temperatura sub 18 grade, iar asta mai mult pentru plante decat pentru carasi. Eu mi-as dori enorm un chiller pentru ca vara ma apropii bine de 30 de grade, iar in rest nu reusesc sa scad sub 24-25.

O chestie foarte importanta! Sa nu bagi oxigen in apa pentru ca in felul asta scoti CO2-ul si nu ti se dezvolta cum trebuie plantele. Totodata incearca sa agiti cat mai putin suprafata apei pentru ca si asta scoate CO2-ul din apa. Oxigenul o sa-l faca plantele si va fi suficient pentru pesti daca acvariul este bine plantat.

Greseli pe care le-am facut (atat din lipsa de cunostinta cat si din alte lipsuri) pe care te sfatuiesc sa nu le faci:
- Nu baga pestii pana nu ai acvariul bine plantat! Eu cand mi-am facut setup-ul am umblat tot orasul, la toate petshop-urile si m-am intors numai cu o mana de plante (asa arata la inceput: http://photographystepbystep.com/others/IMG_6762.JPG ). Pana s-au acomodata ele, pana au inceput sa creasca, n-am mai avut rabdare si am bagat pestii, dar plantele n-au putut face fata la mizeria pe care o fac carasii. La tine s-ar putea sa fie alta situatia, avand in vedere ca esti din Bucuresti, sunt convins ca ai sa gasesti mai multe plante din start. Oricum, iti recomand sa ai rabdare macar 2-3 luni inainte de a baga pestii (din punctul meu de vedere, as sta si 4-5 luni). Lasa plantele sa creasca in voie, baga CO2 (de la bomba sau instalatie profi) si fertilizanti, iar cand ai sa fii multumit de cum arata acvariul, (!) du apa in parametrii optimi pentru carasi (!) si baga-i.
- Gandeste in avans la evolutia plantelor! Ele nu raman asa cum le iei, cresc si se inmultesc, asa ca studiaza putin evolutia fiecarei specii in parte si vezi cand le plantezi ca sa nu le ingramadesti, sa le lasi loc sa se dezvolte in voie.
- Ai grija cand vrei sa scoti unele plante! Eu sub pietris am substrat fertilizant si am facut tampenia sa scot vre-o 2 plante care aveau radacini foarte adanci. In felul asta am bagat in masa apei o gramada de fertilizant din ala si m-am umplut de BBA, cu care ma lupt si in ziua de azi si am sa ma lupt pana refac setup-ul. Asa ca ai grija cu chestia asta.
- Variaza mancarea carasilor! Eu de cele mai multe ori sunt foarte lenes, asa ca ma rezum numai la granule. Da-le hrana vegetala de cate ori poti si ai rabdare. Poti sa te mai documentezi pe tema asta.

Daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui :)
Spor!

drdiscus
07-06-2012, 10:17
Sunt curios cum o sa respire carasii cand se vor face cat pumnul si va fi cald afara, fara o sursa externa de oxigen.Mai punem si o bomba de CO2.Ma intreb daca cei care dau asa sfaturi le dau din proprie experienta.Bogdan, fa-ti un acvariu cat mai mare, peste 300l, pune plante astfel incat sa nu le iei din spatiul de inot carasilor, pune pietris de 2-4mm, nu mai mic pentru ca ti-l vor rascoli.Ca dieta cat sunt mici, Tetra discus pentru ca este bogata in proteine si accentueaza culoarea rosie iar cand cresc mai mari le faci o dieta bogata in vegetale vara cand este foarte cald si mai multe proteine toamna si iarna, chiar daca ii ti in casa.Daca tot ai ocazia sa faci import, in afara de Lionhead mai cumpara si oranda negru sau calico, riukin, bubble eyes(desi ceilalti este posibil sa le sparga baloanele), black moon, bob de orez cu cap oranda sau bob de orez simplu(am avur 3 putin mai mari ca mingea de tenis de camp).Daca vei vrea sa-i si reproduci cumpara minim cate 6 din fiecare varietate.Ca sistem de filtrare ti-am recomandat deja unul.Tot ce scriu este din experienta mea de 33 de ani de acvaristica si de 7 ani in care am avut si reprodus numai carasi.In 3 ani am reusit sa-mi fac linia proprie de Lionhead cu voal.M-am lasat de ei pentru discusi si pentru faptul ca vara aveam probleme cu ei din cauza caldurii, cum vei avea si tu.

ddalcu
07-06-2012, 23:09
Sunt curios cum o sa respire carasii cand se vor face cat pumnul si va fi cald afara, fara o sursa externa de oxigen.Mai punem si o bomba de CO2.Ma intreb daca cei care dau asa sfaturi le dau din proprie experienta.

Da, sfaturile sunt din proprie experienta. Nu pot sa ma laud cu experienta ta, dar cred ca 5 ani de cand am acest acvariu cu carasi nu e chiar nimic. Iar cel mai batran peste are si el aproape 5 ani si nu cred ca a dus-o tare prost.
Un acvariu de 300l bine plantat face fata cu brio la 5 carasi fara a fi nevoie sa suplimentezi cu oxigen. A, daca vrei sa bagi 10 carasi in cei 300l, asta deja e alta problema...

drdiscus
08-06-2012, 12:04
Da, sfaturile sunt din proprie experienta. Nu pot sa ma laud cu experienta ta, dar cred ca 5 ani de cand am acest acvariu cu carasi nu e chiar nimic. Iar cel mai batran peste are si el aproape 5 ani si nu cred ca a dus-o tare prost.
Un acvariu de 300l bine plantat face fata cu brio la 5 carasi fara a fi nevoie sa suplimentezi cu oxigen. A, daca vrei sa bagi 10 carasi in cei 300l, asta deja e alta problema...

La 5 carasi de 300g fiecare si cu 26-27grade vara, nu cred ca stau comfortabil in 300l.Daca inoata la suprafata apei dupa oxigen nu stau bine.Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau,daca reusesti sa pastrezi un echilibru intre plante si carasi fara aditie externa de oxigen, esti meserias dar vreau sa ma conving ca ai dreptate si nu-l bagam in ceata pe colegul nostru.

ddalcu
08-06-2012, 16:51
La 5 carasi de 300g fiecare si cu 26-27grade vara, nu cred ca stau comfortabil in 300l.Daca inoata la suprafata apei dupa oxigen nu stau bine.Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau,daca reusesti sa pastrezi un echilibru intre plante si carasi fara aditie externa de oxigen, esti meserias dar vreau sa ma conving ca ai dreptate si nu-l bagam in ceata pe colegul nostru.

Stiu cum se manifesta pestii cand au lipsa de oxigen si nu, nu inoata la suprafata. Ce sa zic, la mine e ok. Poate am avut noroc sa gasesc echilibrul asta...