PDA

View Full Version : Alegere neoane,sfaturi



costyoo
29-05-2012, 12:20
M-am hotarat sa modific un pic capacul de la acvariul de 60 litri (1*15w)si as avea nevoie de ceva ajutor
Plantele care il vor popula vor avea necesar de lumina mediu-ridicat (+ ceva moss )
Intrebarea mea : Neon FQ 24W/865, T5 soclu G5, HO,COOL DAYLIGHT + FQ 24W/830, T5, soclu G5, HO, Warm Whitw + Balast electronic pentru neoane: FQ 24W, FQ 39W, L 30W vor fi suficienti pentru ceea ce doresc ?
Mentionez ca CO2 lipseste cu desavarsire ( nu exista spatiu nici macar pentru "bomba " ) fertilizare prin JBL The 7 Balls si in viitorul apropiat micro+macro.
Mai as avea o dilema daca tot ma apuc sa-l "bricolez" ar fi neaparat necesar si atasarea unor coolere sau nu se ridica temperatura asa mult

petroots
29-05-2012, 14:26
La aproape 1w/l T5 risti sa o dai nasol de tot in alge daca nu bagi CO2. Sigur o sa se incalzeasca tare, mai ales la vara cand vin caldurile. Asa ca ia in considerare adaugarea de ventilatoare.

costyoo
29-05-2012, 15:31
In regula cu ventilatoarele m-am gandit si eu sa le pun fiindca oricum nu strica si oricum ma tai prin capac pentru neoane....asa ca de ce nu si pentru ventilatoare :D
In privinta CO2 ....aici e buba....nu ca nu as vrea sa pun , ideea este ca nu am unde sa-l instalez...acvariul este pus pe un raft prins in perete,intr-un colt, deasupra la mobilier cu spatiu intre ele de 15 cm...
Sunt deschis la sugestii pentru a nu creste "matasea broastei " sau sa fiu nevoit sa bag africani in 60 litri :D

petroots
29-05-2012, 15:37
Biotop cu ciclide pitice sudamericane. Vezi acvariul lui rick de exemplu. Si nu iti trebuie sa mai modifici nici lumina.

AlexTM
29-05-2012, 15:48
Eu zic ca fara CO2 sa pui max 0.5W/l. La lumina asta o sa poti creste plante easy sau medium fara probleme.
Pastreaza instalatia actuala care cred ca este compusa dintr-un neon T8 si adauga un neon suplimentar tot T8. Combinatia cea mai ok de neoane T8 este Osram Fluora+865 sau 865+865. In felul asta investitia este minima si modificarile de asemenea.
Poti sa vezi in topicul de mai jos cum am procedat eu plecand de la aceeasi problema. Acolo poti sa vezi si recomandarile colegilor despre dozarea fertilizantilor si orarul de iluminare.
Pentru neoane, aveti o firma care le comercializeaza in Bucuresti, daca vrei detalii poti sa-mi scrii pe PM.

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?53128-Un-inceput-frumos-pentru-o-pasiune-frumoasa/page4

costyoo
29-05-2012, 18:22
Nu as adauga inca un T8 fiindca ar trebui sa fie tot de 15W (2 T8 15W mi-se par insuficiente) , merg pe principiul sa cresc plante cu necesar de lumina mai ridicat (plante covor gen : "Marsilea hirsuta"; "Hemianthus callitrichoides Cuba";"Eleocharis parvula") care nu au neacesar nevoie de CO2.In plus adaugarea inca unui neon ar insemna tot modificare in interirul capacului(nu exista spatiu)


Sper ca s-au incarcat pozele si se vede spatiul ramas si capacul in cauza ( interir capac 560 mm din cate stiu eu T 8 de 15W si T5 de 24W au dimensiuni mai mici )

Mcostixxx
29-05-2012, 23:42
nu stiu daca ai sa cresti hemianthus cuba fara CO2...mai degrama merge cu lumina medie insa cu CO2 din plin :thumbleft ca planta de gazon poti creste si utricularia graminifolia intr-un acvariu cu iluminat mediu, insa cu CO2 (vezi acvariul lui ionut.g ) si fertilizarea aferenta

kpac
13-06-2012, 08:40
ca sa nu mai deschid un topic intreb aici.. la un bazin 65x40x40 si o lampa de 2 x 15w t8 ar merge pe 1x Aqua Zonic Super Sun 7500K si 1 x Aqua Zonic Super Tropical Pink? precizez ca voi tine doar cateva plante nepretentioase: Cryptocoryne wendtii-green, Echinodorus aquartica.