PDA

View Full Version : test co2 ph permanent



V.I.L.
14-01-2008, 13:02
http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/378-pentru-apa/382-teste-apa/1501-jbl-test-set-co2--ph-permanent.html ce parere aveti despre acest test?ma gandeam sa-l iau ca vreu sa fac o bomba co2 si vreau sa am rezultate permanente la co2 si ph

Stranger
14-01-2008, 14:39
Este ieftin si practic. Cand schimbi apa trebuie sa prepari continutul din nou, dar asta scrie in prospect, trebuie doar sa faci ce scrie acolo.

mita
14-01-2008, 15:38
Pot sa-ti confirm si eu acest lucru, dar trebuie sa fii atent si la KH-ul pe care il ai intrucat in functie si de el stabilesti daca ai sau nu concentratia optima de CO2.
Desi nu e un lucru profi, ca de ex un controller de Ph, e oricum mai mult decat nimic.
Si inca ceva: mie mi se pare mai bun cel de la JBL decat cel de la Sera - unde nu ai nici o valoare aproximativa ci doar culoarea verde si atat. La JBL exista o scala cu 5 valori posibilie, in functie de KH.

Eugen
14-01-2008, 15:55
Toate testele de genul asta folosesc acelasi reactiv, indiferent de firma care le produce.
Trebuie doar sa stii ca verde e bine, albastru e putin si galben e mult. :)

razvan
14-01-2008, 18:51
nu spune nimeni nimic despre latenta afisarii ???

V.I.L.
14-01-2008, 19:40
mi-am luat acest test.acum o sa schimb apa si apoi voi pune si testul permanent

Juwel
15-01-2008, 14:00
Pentru viitorii posesori de teste CO2 permanent si pH:
1. Concentratie optima de CO2 in functie de KH si pH (JBL), au doua scari diferite, pentru fiecare in parte.
2. Tot la JBL, poti folosi de la 2 la 4 picaturi de reactiv daca vrei sa intensifici culoarea pentru a-l citi mai usor.
3. Latenta este cel putin la prima afisare (dar cred ca se transmite) de vreo 2 ore la JBL.
4. Este indicat sa stea pe geam la aprox. 10 cm sub oglinda apei.
5. Daca nu aveti test de KH, nu va foloseste prea tare.

Am facut precizarile astea "americanesti" pentru ca nu are prospect in limba romana, doar o eticheta pe care nu se vede mai nimic de multe ori.

V.I.L.
15-01-2008, 17:15
are dreptate juwel.nu prea intelegeam care e faza.ce nu stiu e chestia cu kh.daca imi poate explica cineva,va rog postati aici

mita
15-01-2008, 17:56
In cateva cuvinte, intre valorile Ph-ului, CO2-ului si Kh-ului exista o interdependenta.
Citeste aici (http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm)

Am sa incerc sa-ti explic "babeste" fara a intra in detalii de chimie.

In articolul de mai sus vei gasi un tabel cu interdependenta Ph-Kh-Co2.

Ideea e ca tu bagi o anumita cantitate de CO2 in apa dorind sa ajungi la o concentratie optima pentru plante si, totodata, la un Ph optim. Acest optim depinde de KH-ul din apa - vezi zona verde. Sunt anumite cazuri in care, din pacate, acest optim nu se poate atinge.

Sa-ti dau un exemplu cum te uiti pe tablel luand un caz extrem, cam imposibil in acvarii, dar e bun pentru a intelege si cam cum nu poti atinge optimul de care vorbeam.
Totul pleaca in general de la Kh-ul pe care il ai in apa.
Sa presupunem ca ai un KH mare, foarte mare, de 15. Masori in apa un Ph de 7.8 si, datorita faptului ca ai neoni (sa zicem desi e usor absurd), vrei sa il scazi prin injectie de CO2 la 6. Ei bine acest lucru nu prea se poate intrucat ar trebui sa ajungi la o concentratie de CO2 in apa de 450ppm care ar fi fatala pentru pesti.
Hai sa luam un altul, posibil: ai in apa un kh=6 si un Ph-7,6 (usor cam mare, dar acceptabil pentru pesti). In acest caz tu ai vrea sa bagi CO2 in special pentru plante pentru a avea o concentratie optima undeva intre 15-30ppm. Te uiti in tabel si vezi ca aceasta concentratie corespunde unui Ph intre 7 si 7.2, care e perfect pentru pesti (ok, sper ca nu ai chiclide, dar atunci nu ai avea nici plante, nu?). Bagi Co2 si in momentul in care testerul tau iti arata verde pti dormi linistit stiind ca Ph-ul ti-e undeva in jur de 7, deci nu a scazut prea mult.

Ok, acum legat de testele permanente de CO2:
- cel de la Sera are 3 zone: o zona albastra (care in tabel e cea alba) si reprezinta zona cu deficit de CO2, o zona verde care reprezinta zona cu un optim de CO2 si o zona galbena care reprezinta zona cu surplus de CO2. Care e problema: in momentul in care esti in zona verde, daca nu faci masuratori la KH sau Ph, desi esti intr-o zona cu un optim de CO2 s-ar putea sa dai de belea intrucat ti-a scazut Ph-ul mult prea mult pentru pestii pe care ii ai. Deci ce zicea juwel ca trebuie sa testezi inainte Kh-ul e bine intrucat ajungand in zona verde (indicata de testul de la Sera) poti concluziona citind tabelul, cam la cat iti e Ph-ul fara a-l mai masura.
- cel de la JBL e oarecum similar, dar are o detaliere a valorilor verzi in functie de KH, adica iti spune ca daca ai verde deschis esti ok in cazul in care ai KH-ul x, daca ai verde normal esti ok doar in cazul cu Kh-ul y samd. Oarecum e tot aia, caci trebuie sa stii aprioric valoarea Kh-ului, dar fapul ca ai un pattern de culori mai detaliat, e oarecum mai simplu de citit.

A! Si inca ceva: de ce mai e bine sa iti sa iti stii Kh-ul cand bagi CO2, MAI ALES DACA AI BOMBA unde debitul nu il poti regla fin. Pentru ca in cazul in care ai un KH mic, riscul de a scadea dramatic Ph-ul e foarte mare in cazul in care bomba debiteaza putin mai mult CO2 (vezi pe tabel ca la variatia Ph-ului corespunde o variatie foarte mica de concentratie de CO2). Pe cand la un KH mare, acest risc scade foarte mult, dar dai in alta belea pe care am amintit-o mai sus, aceea ca nu vei putea scadea Ph-ul cat ti-ai dori caci va trebui sa bagi o cantitate de CO2 care va omora pestii.

Sper ca nu am fost confuz... :roll:

V.I.L.
15-01-2008, 18:40
asta era ce nu intelegeam.acum imi este clar.mersi inca o data.oricum,acum am o bula pe secunda

gabby13
16-01-2008, 19:29
sper sa nu par nestiutor, dar as vrea sa stiu si eu cum si cu ce se face testul CO2 , cel de nitriti, nitrati, PH, etc. sunt fff noutz in acvaristica si intreb pt k toata lumea vad ca bate pe chestiile astea... DACA NU VRETI SA MI RASPUNDETI , DATI MI MACAR VREUN TOPIC UNDE SA CITESC... MERCI MULT...

djphazer
16-01-2008, 20:01
chiar daca esti nou in acvaristica si pe forum ... daca acvaristica nu are un regulament ... atunci forumul il are ... incearca sa nu mai folosesti limbaj de chat (si anume tz , k , shi etc...) ...

andreic
16-01-2008, 23:31
Testele se fac cu testere specifice produse si comercializate de firme de profil gen Sera JBL, Dennerle, Dupla, etc. Mai multe iti spun dupa ce modifici postul. Ok?

Juwel
16-01-2008, 23:33
sper sa nu par nestiutor, dar as vrea sa stiu si eu cum si cu ce se face testul CO2 , cel de nitriti, nitrati, PH, etc. sunt fff noutz in acvaristica si intreb pt k toata lumea vad ca bate pe chestiile astea... DACA NU VRETI SA MI RASPUNDETI , DATI MI MACAR VREUN TOPIC UNDE SA CITESC... MERCI MULT...

1. La observatia cu modul tau de adresare ma asociez si eu.
2. La intrebarea pe care ai pus-o, ti se va raspunde sau vei fi indrumat. Dar pentru asta zi-ne despre:
- acvariu
- pesti
- plante
- aparatura

Ca sa stim cu cine vorbim, ok?

gabby13
17-01-2008, 20:14
am un acvariu de 90 l cu un filtru intern , pompa, si incalzitor , am deocamdata numai 4 scalari, 2 xipho, 2 molly, 1 sanitar alb si micccc... plante am numai artificiale si astfel astept si eu idei despre cum sa fac cu acvariul meu... cit despre adresare, scuzati , fara intentie...asadar, astept...

andreic
17-01-2008, 22:37
Te intersesaza fizic cum se face testarea?
Daca da, la cel de CO2, intr-un recipient submers, se pune apa din acvariu, se amesteca cu o substanta si in functie de culoarea care=> stii cat CO2 ai in apa, verde=ok,albastru=prea mult si galben=prea putin. Celelalte se fac cam la fel, intr-un recipient se pune apa din acvariu, se amesteca cu o solutie si in functie de culoarea care => compari valorile intr-un tabel.

Juwel
18-01-2008, 00:03
Pentru celelalte teste cum ar fi pH, KH, Gh etc e cam acelasi lucru. Se vireaza apa de acvariu cu o substanta specifica testului, dupa care se compara culorile si totodata vezi si valorile din acvariul tau. Explicatia este foarte generala, fiecare tester are instructiuni de folosire.
Incearca sa pui in acvariu plante naturale, scapa de plastice si atunci va avea rost sa faci si un test de CO2.