PDA

View Full Version : 1 pui..doar unul



teranu
11-01-2008, 03:49
acu cateva zile am cumparat 1 mascul si 2 femele de guppy.una din ele cea mai mica era si gestanta si ieri a fatat.a fatat putin(4 pui din care 2 erau morti si unul bolnav)a mai ramas unul singur in viata.cam ce sanse am sa il aduc la maturitate si cum pot mari sansele astea?

verso
11-01-2008, 10:31
Il tii intr-un spatiu adecvat pentru el...un recipient de 5l macar cu burete si pompa de aer si ii dai mancare de calitate cum ar fi Hikari First Bites. Cam atat. Sunt rezistenti de obicei, deci sigur trebuie sa traiasca.

Temerarul
11-01-2008, 11:48
La 20l, si doar 3 guppy poti sa-l tii si in acvariul comun doar sa ai multe plante sau locuri in care sa se ascunda.

Stranger
11-01-2008, 13:36
As fi curios sa vad cum te descurci daca-ti face gupoaica in curand vo cateva zeci de pui de fiecare data si traiesc toti. Toaleta sau rapitorii? :grin:

verso
11-01-2008, 13:41
Nici chiar asa. Mai bine iti duce la un pet shop.

Gaia
11-01-2008, 15:10
Uite asa umplu unii petshopurile de corcituri anemice. :alien

verso
11-01-2008, 15:28
Majoritatea sunt corcituri in magazine...rar mai gasesti guppy puri...

Papa Benedict
11-01-2008, 15:43
Iarta-ma...am si eu idei putine da fixe!

Stiu ca e mic acvariul de 20l. Dar se poate face frumos. Insa asta implica sa ii pui aparate (filtru si incalzitor) si mai ales plantute. Exista plante cu crestere foarte lenta si care sunt si destul de mici: Java fernn, Java Moss, Anubias Nana, poti face un covoras superb din riccia. I chiar o tufita de nucus poti face si iti va arata superb acvariul!

teranu
11-01-2008, 15:58
nu e acvariu final.intentionez sa iau ceva mare.astia 3 guppy i-am luat inainte sa intru pe acest forum sau sa stiu ceva despre pesti in afara de o experienta de acu 6 ani.pentru mine e o incercare sa aduc la maturitate 1 singur pui de guppy crescut solitar.in ceea ce priveste suprapopularea ...o sa incetez sa mai scot femelele din acvariul mare cand trebuie sa fete.

andreic
11-01-2008, 17:07
La 20l cu echipamentele de care spui tu, @Papa Benedict, va face crescatorie de alge. Inainte sa propuneti ceva fiti siguri ca ati citit cate ceva. Nu mai postati de dragul de a spune ceva.

teranu
12-01-2008, 05:53
dupa cate zile incep sa manance puii?am incercat sa ii dau cu un varf de ac niste bucatele de artemia dar nu se-atinge de nimic...inca.

Juwel
12-01-2008, 07:18
Colegu', ti-am mai zis si eu, ti-au zis si colegii mai sus: ai luat HIKARI?
Ii dai artemia bucati, mai bine fa-i un sandvich.
Este mancare speciala de pui, ajuta si la o crestere rapida. Si costa vreo 6 lei si ai sa hranesti 10 generatii din punga aia.
Daca tii la el, du-te la petshop si ia.
Puii se urmaresc daca se hranesc uitandu-te la burtica. Daca e rotunda, e ok. Daca e lipita de spate....

DiKo
13-01-2008, 23:14
@tereau: ca sa adaug ceva mai concret la intrebarea ta, puii de guppy ar trebui sa inceapa sa manance de a doua zi dupa nastere, in rest, Juwel a pus punctul pe i.

teranu
13-01-2008, 23:32
e fatat deja de 3 zile dar inca nu a mancat nimic.nu am gasit hikari.i-am dat tubifex uscat maruntit milimetric si nu vrea, am luat artemia congelata,am lasat-o pe un servetel sa se dezghete si sa se absoarba apa (cam 10 minute dureaza)am luat cu un varf de ac si nu mananca.de la nastere inca nu a mancat nimic.sta singur cam in 12 l de apa, cu coloana de apa de vreo 8 cm.cu toate ca nu mananca nimic si-a marit vizibil dimensiunile.si e foarte sperios.am mai avut pui de guppy si xipho acu cativa ani si nu aveam nici un fel de probleme cu ei,mancau si pureci uscati maruntiti si tubi vii maruntiti cu o lama.dupa vreo 10 zile de la nastere erau invatati sa se apropie de punctul de hranire cand ridicam mana asupra acvariului.

sa fie oare prea stresat ca e singur?daca e asa il pun in acvariul mare :twisted:

Florin I
14-01-2008, 17:42
De unde stii ca nu mananca? Stai cu ochii pe el 24 din 24?

teranu
14-01-2008, 18:56
pt.ca i-am pus mancarea langa el de fiecare data si nu s-a atins de ea.o aspir in fiecare zi.

zola
14-04-2008, 18:14
daca si-a marit dimensiunile in mod clar mananca ! nu iti face griji;0 cam cat crezi tu ca papa un pui de gup.doar nu o face fotosinteza..

xifogup
03-06-2008, 21:18
Eu am cumparat un pui de guppi ( aproape nou nascut ) acum 2 saptamani (de fapt din cauza lui am acum acvariul). L-am tinut cam o saptamana intr-un un recipient micut iar apoi l-am pus in acvariul cu pesti si acum e bine , sanatos si creste repede si cred ca gupi e ultima rasa de pesti pentru care ar trebui sa iti faci griji , sunt foarte rezistenti ;) .

P.S . Poate nu trebuia sa spun rasa , ca foarte rar gasesti gupi de rasa pura .

pepinutza
20-06-2008, 08:56
salut e posibil ca o femela de guppy sa faca numai 6 pui de guppy ca avea burta mare :? daca e cineva care stie mai multe despre guppy sa ma caute la i:dragos_pepina_2007

Medevel
20-06-2008, 11:30
iti mai traieste puiutul de guppy? :mrgreen:

BMFCaesar
20-06-2008, 12:05
Eu am cumparat un pui de guppi ( aproape nou nascut ) acum 2 saptamani (de fapt din cauza lui am acum acvariul). L-am tinut cam o saptamana intr-un un recipient micut iar apoi l-am pus in acvariul cu pesti si acum e bine , sanatos si creste repede si cred ca gupi e ultima rasa de pesti pentru care ar trebui sa iti faci griji , sunt foarte rezistenti ;) .
Daca va strangeti mai multi care vreti pui de guppy nou nascuti vorbiti cu juwel si va vinde cate 5 la pret de 1 iar daca i se termina lui iazul ma apuc si eu de reprodus. :mrgreen:

Silvester
20-06-2008, 16:00
salut e posibil ca o femela de guppy sa faca numai 6 pui de guppy ca avea burta mare :? daca e cineva care stie mai multe despre guppy sa ma caute la i:dragos_pepina_2007

Nu e nimic anormal... la prima nastere...sau in functie de conditiile care l_ea avut e posibil sa faca pui mai putini...
Ce conteaza este ca puii respectivi sa fie bine formati...5-6 mm

xifogup
20-06-2008, 19:03
Nu merci bmfcaesar , si asa am destui in acvariu si mai am si o gupita gestanta ( deabea astept sa am primii mei pui) . P.S: deja suntem prin offtopic :mrgreen: (sorry)

Oare teranu mai are ceva vesti noi despre puiut?

daducu
21-06-2008, 17:03
multumes pentru sfaturi :P puii au acum 6 zile :mrgreen: stiti dc au pe capulet niste punctulete negre sau o pata toti au nu cred ca e vreo boala plzz sa-mi souneti dc au?? :shock: :shock: :?

Cribut
21-06-2008, 18:46
Creieru !? :mrgreen: