PDA

View Full Version : O zi supoerba in Pitesti



Dorucdm
30-04-2012, 15:20
Astazi, primavara ne arata ca si-a intrat in drepturi depline.
Pregatesc bagajul de la ora 9AM , imbarc gemenii in carut, sotia pregateste mancarea ptr bebei (au decat 1,5 ani) si plecam la drum.
Destinatia: padurea Trivale, zona Gavana. Temperatura:+26 C. In 15 minute ajungem in codrul verde, umbra, umiditate. O pauza scurta de mancare (ptr bebei) si hai sa ne aventuram in parc. De atata plimbare ne cam trage la somn (ora11), desfacem bidonul de Ciucas si ne bagam la umbra langa un izvoras... "Acvaristul" casca ochiu', biotop made in Pitesti :) : papura (crste in cele mai infecte conditii) tipirig pe margini un minumat covor verde rosiatic, acolo unde apa nu mai ajunge (HC-ul e varza pe langa acele minunate plantute, nici macar nu pot sa compar acea minunatie cu vreun gazon de acvariu). Are rost sa chinui o astfel de planta sa creasca in casa? Dat fiind ca ea si-a ales partea mlastinoasa o las in pace. Mai merg cativa metrii si dau intr-un golfulet cu apa curata si cu ceva adancime si deja simt ca o iau razna. Imi iau sotia de martor si ca am adunat asemanari cu specii acvaristice: jur ca am adunat doua plante mai minunate ca Anubius si ca o sa incerc sa fac (din cele 5 specii colectate) un biotop local.
Ora 13: temperatura in aer creste (app32 C) ne retragem acasa. Ptr ca ziua se anunta minunata, ceva trebuia sa ne-o strice: o masina de B forteaza intrarea in parc si vazand ca nu are loc,soferul intoarce... il regasim 200M mai jos in timp ce scotea de zor saci cu deseuri din masina. Pur si simplu am devenit un "mahalagioi" si am inceput sa-l apostrofez... A demarat in tromba si a aruncat restul sacilor la tomberoane... (la 5 minute de natura).
In asteptare, pregatesc pasul urmator: O plimbare in Expo-parc sau in Strand? Rog sa imi dati un reper!
Ptr toti Pitestenii si nu numai: iesiti in natura si bucurati-va de ea! priviti Natura si admirati-o, nu numai in MalaWi exista viata! In Arges est e o specie de pesti la fel de veche ca si crocodilii. E unica in Lume dar noi ne uitam la ea cum dispare :( Avem grija de pesti adunati de peste tot din lume, plante crescue in tot felul de crescatorii, dar nu avem ochi ptr minunata Natura, ptr ce ne inconjoara si care nu ne cere nimic.
Acum ma pregatesc de urmatoarea iesire in Natura si deja ma vad cu copii intr-un Paradis local!

cary
03-05-2012, 09:59
Ah noi Doru am fost in Satic spre Damboviciara vreo 2 zile, cu cativa prieteni, inutil sa spun ca nu m-am intors fara cateva radacini sau scoarta de copac. Am descoperit si o pestera care nu e in circuitul turistic, a ramas acolo o salbaticie perfecta. N-am apucat duminica sa mai vizitez Simfonia Lalelelor daca ai niste poze frumoase as fi recunoscatoare sa le postezi pe aici sau cine are. In fond e sarbatoarea majora a orasului nostru si ar fi frumos sa aratam si altora care nu pot sa ne viziteze orasul, cat de frumos e in Pitesti .Am sa postez- daca imi permiti- cateva poze de anul trecut. Toate cele bune .
163751637616377

mihai2006
03-05-2012, 14:01
Vrem poze si noi cu plantele "culese" de tine:)

Dorucdm
03-05-2012, 20:39
@Cary: nu am intrat nici eu in perimetrul Simfoniei :( am facut un tur de "forta" si "o baie de multime" Am 2-3 poze in telefon (cu tot cu copii)
@mihai2006 : din pacate, din cele 5 nu am aclimatizat decat una (deja au inceput sa-i dea frunze noi) O sa apara i o poza cu ea cat de repede.

Dorucdm
12-05-2012, 08:28
Revin cu poza promisa lui @mihai2006. A crescut nebuna de planta de a iesit la suprafata cu 2 frunze. Nici nu stiu ce planta este dar imi place mult. Este cea din fata stanga si o sa o mut zilele astea mai in spate.16643 (din neatentie, nu am setat data la aparatul foto)
Cary, din pacate, nu am plecat cu camera video la mine, asa ca am facut cateva poze cu telefonul la Simfonie:
1664416645

ANDREI.B
12-05-2012, 08:51
daca e planta care stiu ca e prin balti cred ca ai acvariul cam mic pentru ea. nici macar "piscina" care o am nu ar fi suficienta pentru ea. e o planta care creste in ape cu o adancime de maxim 50 cm si are aproape toate frunzele la suprafata. creste undeva la vreo 60cm diametru si vreo 40-50 inaltime. asta daca e planta care cred.

Dorucdm
12-05-2012, 09:18
Am 2 exemplare. Una o tin intr-un mini de 20l fara fertilizare si se mentine in cote normale. Pe cea din plantat o sa o mai tund si sa vad ce mai urmeaza sa faca.
Si am mai descoperit ceva in acvariu:16649