PDA

View Full Version : carasi gay?



GabiLorin
07-01-2008, 09:41
deci...am 5 carasi cam de 8cm fiecare.acum,stiu ca m. se deosebesc de f. prin nr. aripioarelor subcaudale(m.=2,f.=1) si prin punctele albe de pe operculi,nu?Atunci,cum mama dracului se face ca 2 masculli(2 in. subcaudale)si o femela(1 in. subcaudala) imi fugaresc de o saptamina,nonstop un mascul? :roll:

GabiLorin
07-01-2008, 09:46
apropo,puncte albe nu are niciunul

zfcristian
07-01-2008, 10:00
Eu nu am citit nicaieri faza cu innotatoarele si nu cred ca e adevarata.
Daca spui ca nu au puncte albe inseamna ca sunt femele . Da cateva detalii si despre volumul acvariului etc
Mai trage un ochi si aici si mai vorbim dupa aceea.
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=6221

GabiLorin
07-01-2008, 11:47
Am vazut acel topic,ai dreptate...Totusi,e normal ca niste femele sa o fugareasca tot timpul?Au uitat pana si de mincare...E vorba de carasei!!!

ciprian marcu
07-01-2008, 14:42
Punctele albe pe opercule nu se observa in general la varietati gen Oranda, Cap de Leu si trebuie studiate inotatoarele pectorale pentru a diferentia sexele. ;)
Treaba asta cu inotatoarele poate a observat-o cineva la el in acvariu si a tras concluzia generala pe care ai pomenit-o mai sus, eronata dealtfel.

ciprian marcu
07-01-2008, 14:48
Totusi,e normal ca niste femele sa o fugareasca tot timpul?Au uitat pana si de mincare...E vorba de carasei!!!

Probabil "femelele" alea sunt masculi. Si femelele pot sa alerge dupa o femela care face icre dand impresia pentru un ochi neexperimentat ca ar vrea sa fecundeze dar de fapt foamea le mana de la spate. Ce nu face pestele pentru o salata de icre. :lol:

verso
08-01-2008, 10:09
Sau poate ca ai bagat de curand acel caras. Pana se obisnuiesc cu ea s-ar putea sa o alerge.

zfcristian
08-01-2008, 19:07
Punctele albe pe opercule nu se observa in general la varietati gen Oranda, Cap de Leu si trebuie studiate inotatoarele pectorale pentru a diferentia sexele. ;)
Treaba asta cu inotatoarele poate a observat-o cineva la el in acvariu si a tras concluzia generala pe care ai pomenit-o mai sus, eronata dealtfel.

Se vad fara probleme si la varietatea oranda , o sa vad daca pot sa prinda ceva fotografii. :mrgreen:

ciprian marcu
09-01-2008, 17:42
Punctele albe pe opercule nu se observa in general la varietati gen Oranda, Cap de Leu si trebuie studiate inotatoarele pectorale pentru a diferentia sexele. ;)
Treaba asta cu inotatoarele poate a observat-o cineva la el in acvariu si a tras concluzia generala pe care ai pomenit-o mai sus, eronata dealtfel.

Se vad fara probleme si la varietatea oranda , o sa vad daca pot sa prinda ceva fotografii. :mrgreen:

Mi-au trecut prin mana multi maturi oranda importati (cred ca aproape 100) , cu unii am scos pui (in momentul asta nu mai am carasi) si la toti caciulatii studiati desi erau masculi nu se observau punctele pe opercule. Explicatia ar fi ca in comparatie cu carasii obisnuiti la varietatile caciulate (nu ma hazardez sa spun la toti ca lumea e larga) tesutul care formeaza caciula se continua si pe opercule intr-un strat mai mult sau mai putin subtire facand dificila sau chiar imposibila observarea punctelor. Probabil ca masculul tau musteste de testosteron :grin: :lol: sau stratul de pe opercule e mai subtire (ori ambele).
Chiar te rog sa pui o poza sa vada si ochiul meu daca nu te deranjeaza ;). Sunt curios. ;rr

zfcristian
09-01-2008, 17:56
Eu am un mascul negru, o sa incerc pe cat posibil sa prind o foto de calitate.