PDA

View Full Version : cum trebuie sa schimb apa la puisorii de guppy?



alex_fota
06-01-2008, 23:08
cum trebuie sa schimb apa la puisorii de guppy? sfatuitima si pe mine. am 15 pui din 3 generatii (diferenta intre primii si ultimii de de max 10 zile) si cand schimb apa ma chinui sa ii prind pe toti si schimb toata apa. da-ti-mi si mie niste sfaturi va rog

Nicolae Paun
06-01-2008, 23:14
de ce schimbi toata apa?

alex_fota
06-01-2008, 23:31
pai o schimb la 2 zile si atunci e apa murdara rau de tot. cei 15 cu pricina locuiesc intr-un acvariu de 9 l (30*15*20) si daca il agit putin nu se mai vede nimic :blackeye

XiFo
06-01-2008, 23:37
pai o schimb la 2 zile si atunci e apa murdara rau de tot. cei 15 cu pricina locuiesc intr-un acvariu de 9 l (30*15*20) si daca il agit putin nu se mai vede nimic :blackeyemurdaria poate sa fie da la mancare multa..de cate ori le dai de mancare pe zi?substrat ai?

incearca sa iti iei niste pomacea (melci) dar micuti,ca daca-s mari s-ar putea sa-ti manance puisorii (din care am auzit si eu) :mrgreen:

alex_fota
06-01-2008, 23:50
nu am substrat. o sa ma duc maine sa iau niste melci mici-mici. dar cu apa cum fac?cata sa schimb?
mancare la pun cand vad ca s-a terminat ce mai era din masa anterioara. pana acu le-am dat niste pref rosu. maine o sa ma dau ca caut ceva bun pt ei. partea proasta ca in idiotu asta de oras sunt doar 3 petshop-uri unde poti gasi ceva legat de pesti. asa ca sansele sunt mici sa le gasesc ceva "bun"

Juwel
07-01-2008, 01:12
In primul rand tu nu ai filtrare de loc, asa e?
Ar trebui macar un burete bolborositor, mic ca sa intre in acvariu intr-un colt. Nu trebuie substrat la maternitate, mai rau face.
Apa se schimba in maternitate in functie de cat este de murdara. Ca sa nu fii nevoit sa schimbi apa foarte des, trebuie sa sifonezi fundul acvariului zilnic cu un gravel-cleaner din acela cu saculet in care se aduna mizeria, iar apa ramane in acvariu.
Normal ar fi sa schimbi cam 1-2 litri la 2-3 zile daca sifonezi zilnic (cam 10-20%). Dar depinde mult de conditiile din acvariul tau.