PDA

View Full Version : micul meu iaz



gialin
24-04-2012, 11:34
Salut. Au trecut doi ani si jumatate de cand citesc acest forum si mi-am construit primul iaz. Nu am scris niciodata pana acum deoarece nu aveam experienta pentru a da sfaturi(nu ca acum as avea).
Primul meu iaz era aproximativ de marimea celui construit de blondu mm daca nu ma insel (2x1x0.9 si 1400l apa) in care am bagat 6 crapi Koi
7-10cm si doi carasi autohtoni. In primul an am oxigenat apa cu o pompa de piscina de 3000 l/h si un aerator de 200 l/min si in anul urmator mi-am facut un filtru si am mai luat o pompa de 1800 l/h. Am avut si cateva plante luate de prin locurile pe unde am colindat. In cele doua ierni care au trecut peste iaz am avut doua copci de polistiren si doua aeratoare 200 l/min si pot spune ca am trecut cu brio pana acum (si a fost iarna anul asta nu gluma). Am schimbat apa in totalitate primavara si toamna.
Anul acesta am modificat iazul deoarece pestii mei (acelasi numar ca la inceput) au ajuns la 25-30 cm (Crapi Koi , carasii sunt la fel ).
Am marit suprafata iazului la 3x1,8x1,2 si am achizitionat un filtru Gardena UV F 7000 S cu UV 11W si inca o pompa de 1800 l/min . Lucrarea am terminat-o acum o luna si apa din iazul meu arata foarte bine iar pestii par foarte multumiti de noul habitat.
goodmans (http://forum.acvarist.ro/member.php?4508-goodmans) e omul care punea intrabarile care ma interesau si ii multumesc pe aceasta cale.
Mai am de achizitionat doi nuferi si pe aceasta cale va intreb de unde pot face lucrul asta, ca cei gasiti la magazinele mari erau mai mult uscati.

Pentru cei care vor sa-si construiasca tentative de pond cum zic unii astept intrebari

Atasez cateva poze inca de la inceputurile iazului



1610916110161111611216113

goodmans
24-04-2012, 12:07
Salut,felicitari pentru munca depusa,a iesit frumos.
Nuferi o sa apara in curand(daca nu au aparut deja) la hornbach.Acolo gasesti de obicei cele mai bune oferte la plante acvatice.
Eu am cumparat si cu 19ron bucata rosii si orange.Daca gasesti,vezi ca sint bagati in cutii/pahare de plastic cu ceva special de pastrat umiditatea.Ideea e ca nu vezi planta deloc.
Te sfatuiesc sa desfaci cutia cu grija si sa vezi rizomul,sa fie sanatos si evetual cateva frunzulite deja crescute.Daca se iau angajatii de tine,le spui ca vrei sa vezi pe ce dai banii,tu cumperi o planta nu un pahar de plastic,iar planta nu se vede.Eu m-am tepuit odata.
De unde esti?
Eu intentionez sa schimb pamantul la inca 8 nuferi si o sa ii divizez,asa ca iti pot da cativa rizomi daca esti din Bucuresti.Am nuferi foarte mari,deja am boboci la suprafata apei.

Stiu ca ai muncit mult la podetul ala (sper sa accepti si critica,ca multi se irita) dar nu-si prea are rostul suprafata iazului nefiind foarte mare.

gialin
24-04-2012, 12:25
Sa sti ca nu ma supar de fel.

Nu am muncit mult la pod. Sincer ai dreptate dar daca te uiti dupa podet am contorul de apa si aia este o scurtatura si tine si umbra la pesti. Vreau sa-l micsorez.

Eu sunt din Campina, Prahova

Apropo chiar ieri am fost la Hornbach si erau niste uscaturi de nuferi fara apa la pretul de 59.00 lei asa ca am zis pas nu pentru pret ci pentru felul cum aratau

goodmans
24-04-2012, 12:59
scumpi rau,eu am luat inspre toamna cu 19 ron.
am mai cumparat de la gardenstore,mi-au venit prin posta dar au fost OK,plantele erau sanatoase dar tot asa 50ron buc si rizomul mic de tot de au inflorit abia dupa 2 ani,acum nici nu mai au in oferta plante acvatice.

Nimeni
25-04-2012, 03:17
Domnu` Gialin.... toata stima! Ptr iaz...ptr evolutia lui... ptr introducerea facuta... ptr "recunoasterea meritelor altora".... (nu multi au curajul sa o faca ;) )

Intr-un cuvant: Bun venit pe forum si.... sa va bucurati de iaz in continuare! Spor la.... "largit" iazul cat mai mult

gialin
25-04-2012, 11:16
Mersi de urarea de bun venit.

Si de largit mai mult iazul, nu cred ca se pune problema ca daca aude nevasta mea ma trimite sa ''sleeping with the fishes''

Apropo de nuferi am comandat pe nv de la cineva din Arad la pretul de 25 lei. Sper sa-mi soseasca maine

O problema. Pompa de piscina care am avut-o vreau sa o fac skimmer. Am probat-o si merge destul de bine dar mi-e frica pentru ca nu este facuta sa mearga in apa cu toate ca este destul de bine izolata si la probe nu a facut nici un scurtcircuit. a incercat cineva sa tina mai mult timp o pompa ca aceasta in apa ?

16157

goodmans
25-04-2012, 12:54
De ce te complici cu pompa aia de piscina? daca nu e proiectata sa functioneze in submersie posibil la un moment dat sa cedeze si nu e de gluma cu 220V in apa.
Eu folosesc pt skimmer o pompa din aia cu plutitor,pentru ape murdare.Am dat pe 170ron parca,consuma 230W si are 7000L/h.Fiind proiectata pt ape murdare nu intampina probleme cu frunze sau alte mizerii ce pot trece de sita skimmerului si nu se colmateaza/blocheaza.
O alta solutie ar fi noul model de pompe de la hozelock,Aquaforce.Eu am luat una de 8000L/h la un pret superbun si are doua intrari.Una poate fi folosita pentru a trage apa si a doua pt skimmer,ambele ajungand in filtru.Asta daca te gandesti in viitor la o pompa noua.
Eu n-am mai folosit-o in scopul initial pentru ca am facut un filtru mai mare si am pus-o acolo.
Sa-ti traiasca si pestii si nuferii.

gialin
25-04-2012, 13:04
Mersi de sfat.
La voi skimmerul functioneaza tot timpul sau doar in perioadele cu probleme?

goodmans
25-04-2012, 13:41
la mine merge 24/24 mai putin cand ii hranesc (ca aspira pufuletii) si cand il curat.
Pe langa frunze mai vin tot felul de chestii cand bate vantul dar mai ales praf care se decanteaza daca nu e aspirat la suprafata.

Dantoma222
25-04-2012, 15:14
Salut gialin... Foarte misto iazul. Si eu sunt tot din campina si ma uitam atent la poze sa vad daca recunosc zona

gialin
25-04-2012, 20:07
Ai recunoscut zona?

chriss
05-05-2012, 10:56
salutare gialin...Frumos iaz...si eu sunt posesor de pond si sunt din brebu..ma bucur ca se inmultesc posesorii de iazuri in zona campina!